- Spory ukraińsko-polskie służą Rosji - przekonywała w "Rozmowie pod krawatem" Nadia Sawczenko.
- Niektóre kroki były zrobione ze strony ukraińskiej, kiedy byłam jeszcze w więzieniu, i zrozumiałam, że one obraziły Polaków. Ale wówczas też zostały uchwalone w związku z populizmem i poparciem dla pewnej siły politycznej. To samo zrobiła strona Polska. Identycznie siła polityczna miała z tego korzyść - mówi Sawczenko.
Sawczenko przekonuje, że zamiast podejmowania uchwał można było "te sprawy omówić, zorganizować polsko-ukraińskie zjazdy, złożyć kwiaty w miejscach pamięci".
- Błędy przeszłości należy pamiętać by nie powtarzać ich w przyszłości. Jeżeli zaczynamy kłócić się o historię to jest tylko z korzyścią dla Rosji, bo ona chce, żeby wszyscy byli wrogami. Wtedy łatwiej jest wszystkich nas podporządkować rosyjskiemu imperium. A co to dla nas znaczy, wszyscy pamiętamy - tłumaczy Nadia Sawczenko.
W kwietniu 2015 roku ukraiński parlament podjął uchwałę upamiętniającą żołnierzy UPA - odpowiedzialnych za mordy na Polakach. Ponad rok później polski Sejm podjął uchwałę stwierdzającą, że zbrodnia wołyńska podczas drugiej wojny światowej nie została właściwie upamiętniona ani nazwana przez Ukraińców ludobójstwem.
Całej rozmowy Tomasza Chacińskiego z Nadią Sawczenko posłuchacie na radioszczecin.pl. Od 14 września w Radiu Szczecin emitować będziemy audiobook "Nadia. Więzień Putina".
Zobacz także
2017-01-30, godz. 09:30
Poseł PO chwali minister rządu PiS [WIDEO]
Kompetencje pani minister oceniam wysoko - tak pozytywnie o minister rządu PiS mówił dzisiaj w "Rozmowach pod krawatem" Radia Szczecin Arkadiusz Marchewka, poseł Platformy Obywatelskiej. Jednocześnie zapewniał, że "gabinet cieni" to…
» więcej
2017-01-27, godz. 10:46
Co dalej z Frygą? Kulpa: Myślę, że miasto otrzyma odszkodowanie [WIDEO]
- Myślę, że miasto dostanie odszkodowanie za Frygę - tak mówi dyrektor Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Fragmenty rzeźby, która miesiąc temu zniknęła z pl. Zamenhofa w centrum miasta, badają sądowi biegli.
» więcej
2017-01-27, godz. 09:10
Dyrektor 13 Muz: Nie boję się i pracuję [WIDEO]
Nie boję się i pracuję - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. W ten sposób Waldemar Kulpa skomentował działania komisji rewizyjnej rady miasta, która sprawdzi zasadność jego wyboru na stanowisko…
» więcej
2017-01-26, godz. 10:42
Prezes Żeglugi Szczecińskiej: Będzie monitoring na bulwarach [WIDEO]
Na wandali nie znajdziemy ochroniarza - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" prezes miejskiej spółki Żegluga Szczecińska. To on zarządza nadodrzańskimi bulwarami w Szczecinie. Regularnie dochodzi tam do aktów wandalizmu, np. urządzeń…
» więcej
2017-01-26, godz. 09:22
Marina z błędami. Prezes Żeglugi Szczecińskiej zabiera głos [WIDEO]
Od samego początku zgłaszaliśmy uwagi co do stanu mariny na Wyspie Grodzkiej, na pewno popełniono błędy, na różnych etapach inwestycji - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" prezes miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Ireneusz…
» więcej
2017-01-25, godz. 11:27
Polityk .N: Stocznia musi mieć pakiet zamówień, by dobrze funkcjonować [WIDEO]
Stocznia musi mieć cały pakiet zamówień, żeby dobrze funkcjonować - tak obietnice rządu dot. reaktywacji przemysłu stoczniowego w Szczecinie oceniał działacz .Nowoczesnej Tomasz Szybowski.
» więcej
2017-01-25, godz. 09:10
Działacz .Nowoczesnej o mediach i sprawie Petru-Schmidt: Wchodzenie z butami w czyjeś życie [WIDEO]
"Bolszewickie metody" oraz "wchodzenie z butami w czyjeś życie" - tak działacz .Nowoczesnej Tomasz Szybowski ocenia podawane przez media informacje o podróżach po Polsce za publiczne pieniądze Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.
» więcej
2017-01-24, godz. 09:07
Jakie wyzwania przed stocznią? Wicepremier zabiera głos [WIDEO]
Zapewnienie zamówień na statki oraz "odwrócenie patologii" ostatnich lat to najważniejsze wyzwania stojące przed Stocznią Szczecińską - uważa wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
» więcej
2017-01-23, godz. 11:54
SPP pod nowym szyldem. Minister: Na pewno powróci "Stocznia Szczecińska"
Szczeciński Park Przemysłowy, przejęty przez Fundusz Inwestycyjny Mars, będzie działał pod zmienionym szyldem - zapowiada minister gospodarki morskiej. Odbudowywany zakład ma wrócić do nazwy "Stocznia Szczecińska".
» więcej
2017-01-23, godz. 09:07
Gróbarczyk: Stocznia Szczecińska wraca do Szczecina [WIDEO]
Stocznia Szczecińska wraca do Szczecina - oświadcza minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
» więcej
2017-01-20, godz. 12:04
Prof. Śpiewak na temat ONR-u: To organizacja faszystowska [WIDEO]
Przerażająca jest "nadobecność w sferze publicznej organizacji narodowo-radykalnej" - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
» więcej
2017-01-20, godz. 09:48
Prof. Śpiewak: Władza nie reaguje na przejawy nienawiści rasowej [WIDEO]
Z jednej strony polski rząd jest jednym z najwierniejszych sojuszników Izraela, z drugiej - nie reaguje na przejawy nienawiści do Żydów - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego…
» więcej
2017-01-19, godz. 13:08
Wiceprzewodniczący SLD: W sondażach systematycznie rośniemy
W sondażach systematycznie rośniemy - wolno, bo wolno, ale jednak, SLD się konsoliduje: tak o sytuacji w Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówi jeden z wiceprzewodniczących ugrupowania, szczeciński europoseł Bogusław Liberadzki.
» więcej
2017-01-19, godz. 11:30
Liberadzki o szansach Tuska: Może stracić stanowisko
Szanse Donalda Tuska na drugą kadencję Przewodniczącego Rady Europejskiej nie wzrosły - ocenił w czwartek w Radiu Szczecin nowy wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki.
» więcej
2017-01-19, godz. 09:05
Liberadzki: Ostrzegałbym przed tworzeniem w Unii państw lepszych i gorszych
W Parlamencie Europejskim wciąż brakuje pełnego zrozumienia sytuacji w państwach członkowskich - przyznał w czwartek w Radiu Szczecin nowy wiceprzewodniczący Parlamentu Bogusław Liberadzki.
» więcej