Zmiana waluty byłaby korzystna dla polskiego budżetu - uważa Tomasz Szybowski z Nowoczesnej. Gość "Rozmów pod krawatem" przekonywał, że "krajami pierwszej prędkości w Unii Europejskiej są te, które przyjęły walutę euro".
- Polska przyjmując euro zmniejszyłaby koszt obsługi długu zagranicznego - uważa Szybowski. - To, że nie mamy euro, tylko złotówkę to w konsekwencji powoduje bardzo duże straty i sama tylko obsługa długu zagranicznego to jest mniej więcej około 36 miliardów złotych rocznie. To są ogromne pieniądze. W związku z tym przyjęcie euro i proces stabilizacji, jeśli chodzi o walutę byłby dobry.
Na uwagę, że aby wprowadzić euro trzeba by było zmienić konstytucję, Szybowski powiedział, że zapis mówiący o złotówce można zmienić.
Dziś do strefy euro należy 19 państw Unii Europejskiej.
W ubiegłym tygodniu niemiecka prasa informowała, że Komisja Europejska chce, by wszystkie państwa wprowadziły wspólną walutę w ciągu najbliższych ośmiu lat. Później urzędnicy Komisji zapewniali, że jedynie zachęcają, a nie wymuszają przystąpienie do strefy euro.
Posłuchaj całej rozmowy.
Na uwagę, że aby wprowadzić euro trzeba by było zmienić konstytucję, Szybowski powiedział, że zapis mówiący o złotówce można zmienić.
Dziś do strefy euro należy 19 państw Unii Europejskiej.
W ubiegłym tygodniu niemiecka prasa informowała, że Komisja Europejska chce, by wszystkie państwa wprowadziły wspólną walutę w ciągu najbliższych ośmiu lat. Później urzędnicy Komisji zapewniali, że jedynie zachęcają, a nie wymuszają przystąpienie do strefy euro.
Posłuchaj całej rozmowy.
Dodaj komentarz 2 komentarze
Jeżeli to ma być miarodajny przedstawiciel partii, to z takimi poglądami i aparycją, nie ma się co dziwić, że osiąga ona tak marginalne poparcie.
Skoro wszyscy uczciwie pracujący Polacy nie chcą nowej waluty, ani nie chcą przyjmowania uchodźców, to znaczy, że takie postulaty popierają wyłącznie osoby głosujące na partię gościa programu...czyli zdecydowanie nieliczni.
Pan Tomasz zapomniał powiedzieć, że kraje UE o tzw. wyższej prędkości to te, w których zarobki są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce i nie ma to związku, że w tych krajach jest euro, bo w markach niemieckich, czy frankach francuskich byłoby tak samo.
Poza tym, nie wspomniał pan o ilości samobójczych zamachów terrorystycznych w Europie przed jej otwarciem na nieproszonych gości z Afryki. Szkoda uszu ;)
do Stetinensis: w myśl Twojej logiki obywatel RP chcący wprowadzenia euro albo nie jest Polakiem, albo nie pracuje uczciwie. Uogólnienia szkodzą.
Zobacz także
2017-01-31, godz. 09:28
Handel kartami SIM. Wiceminister przestrzega
To zawsze będzie dylemat między wolnością jednostki a bezpieczeństwem ogółu - tak o obowiązku rejestracji telefonicznych kart prepaid mówił w "Rozmowach pod krawatem" wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.
» więcej
2017-01-30, godz. 11:23
Poseł Marchewka: - "Katarskim inwestorem" chwalić się nie można
Arkadiusz Marchewka, poseł PO, wyraża wątpliwości co do odbudowy stoczni w Szczecinie i przyznaje, że pomysł jego rządu PO-PSL z katarskim inwestorem "to nie jest nic, czym można się chwalić, a wręcz przeciwnie".
» więcej
2017-01-30, godz. 09:30
Poseł PO chwali minister rządu PiS [WIDEO]
Kompetencje pani minister oceniam wysoko - tak pozytywnie o minister rządu PiS mówił dzisiaj w "Rozmowach pod krawatem" Radia Szczecin Arkadiusz Marchewka, poseł Platformy Obywatelskiej. Jednocześnie zapewniał, że "gabinet cieni" to…
» więcej
2017-01-27, godz. 10:46
Co dalej z Frygą? Kulpa: Myślę, że miasto otrzyma odszkodowanie [WIDEO]
- Myślę, że miasto dostanie odszkodowanie za Frygę - tak mówi dyrektor Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Fragmenty rzeźby, która miesiąc temu zniknęła z pl. Zamenhofa w centrum miasta, badają sądowi biegli.
» więcej
2017-01-27, godz. 09:10
Dyrektor 13 Muz: Nie boję się i pracuję [WIDEO]
Nie boję się i pracuję - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. W ten sposób Waldemar Kulpa skomentował działania komisji rewizyjnej rady miasta, która sprawdzi zasadność jego wyboru na stanowisko…
» więcej
2017-01-26, godz. 10:42
Prezes Żeglugi Szczecińskiej: Będzie monitoring na bulwarach [WIDEO]
Na wandali nie znajdziemy ochroniarza - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" prezes miejskiej spółki Żegluga Szczecińska. To on zarządza nadodrzańskimi bulwarami w Szczecinie. Regularnie dochodzi tam do aktów wandalizmu, np. urządzeń…
» więcej
2017-01-26, godz. 09:22
Marina z błędami. Prezes Żeglugi Szczecińskiej zabiera głos [WIDEO]
Od samego początku zgłaszaliśmy uwagi co do stanu mariny na Wyspie Grodzkiej, na pewno popełniono błędy, na różnych etapach inwestycji - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" prezes miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Ireneusz…
» więcej
2017-01-25, godz. 11:27
Polityk .N: Stocznia musi mieć pakiet zamówień, by dobrze funkcjonować [WIDEO]
Stocznia musi mieć cały pakiet zamówień, żeby dobrze funkcjonować - tak obietnice rządu dot. reaktywacji przemysłu stoczniowego w Szczecinie oceniał działacz .Nowoczesnej Tomasz Szybowski.
» więcej
2017-01-25, godz. 09:10
Działacz .Nowoczesnej o mediach i sprawie Petru-Schmidt: Wchodzenie z butami w czyjeś życie [WIDEO]
"Bolszewickie metody" oraz "wchodzenie z butami w czyjeś życie" - tak działacz .Nowoczesnej Tomasz Szybowski ocenia podawane przez media informacje o podróżach po Polsce za publiczne pieniądze Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.
» więcej
2017-01-24, godz. 09:07
Jakie wyzwania przed stocznią? Wicepremier zabiera głos [WIDEO]
Zapewnienie zamówień na statki oraz "odwrócenie patologii" ostatnich lat to najważniejsze wyzwania stojące przed Stocznią Szczecińską - uważa wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
» więcej
2017-01-23, godz. 11:54
SPP pod nowym szyldem. Minister: Na pewno powróci "Stocznia Szczecińska"
Szczeciński Park Przemysłowy, przejęty przez Fundusz Inwestycyjny Mars, będzie działał pod zmienionym szyldem - zapowiada minister gospodarki morskiej. Odbudowywany zakład ma wrócić do nazwy "Stocznia Szczecińska".
» więcej
2017-01-23, godz. 09:07
Gróbarczyk: Stocznia Szczecińska wraca do Szczecina [WIDEO]
Stocznia Szczecińska wraca do Szczecina - oświadcza minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
» więcej
2017-01-20, godz. 12:04
Prof. Śpiewak na temat ONR-u: To organizacja faszystowska [WIDEO]
Przerażająca jest "nadobecność w sferze publicznej organizacji narodowo-radykalnej" - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
» więcej
2017-01-20, godz. 09:48
Prof. Śpiewak: Władza nie reaguje na przejawy nienawiści rasowej [WIDEO]
Z jednej strony polski rząd jest jednym z najwierniejszych sojuszników Izraela, z drugiej - nie reaguje na przejawy nienawiści do Żydów - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego…
» więcej
2017-01-19, godz. 13:08
Wiceprzewodniczący SLD: W sondażach systematycznie rośniemy
W sondażach systematycznie rośniemy - wolno, bo wolno, ale jednak, SLD się konsoliduje: tak o sytuacji w Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówi jeden z wiceprzewodniczących ugrupowania, szczeciński europoseł Bogusław Liberadzki.
» więcej