Rozmowy pod krawatem
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy pod krawatem

Sławomir Cenckiewicz podkreślił, że ani wcześniej, ani teraz nie dostał pozwu w sprawie "Bolka". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Sławomir Cenckiewicz podkreślił, że ani wcześniej, ani teraz nie dostał pozwu w sprawie "Bolka". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Marzyłem o tym, by doszło do mojego starcia na sali sądowej z Lechem Wałęsą i tam jeszcze raz udowodnić, że był on agentem SB o pseudonimie "Bolek" - mówił w "Rozmowach pod krawatem" historyk Sławomir Cenckiewicz.
Naukowiec opisał nie tylko historię współpracy Wałęsy z komunistycznymi służbami, ale także inne wątki jego biografii. Książkę "Wałęsa: Człowiek z teczki" Cenckiewicz dedykował nieślubnemu synowi Wałęsy - dziecku, którego grób miał fizycznie zniknąć z cmentarza - opowiadał Cenckiewicz.

- Teraz Grzegorz Lewandowski ma zadbany grób - mówił historyk. - I to jest mój największy sukces, bez względu na to, kto i co o mnie powie, jakie kubły pomyj wyleje na mnie Lech Wałęsa, to ja przywróciłem pamięć jego syna. Pamięć elementarną, która każdemu z nas się należy, kiedy umieramy i chcemy, żeby była jakaś tabliczka, że tu leżymy. Nie stawiam zarzutu z takiego czy innego powodu, dla których Lech Wałęsa to dziecko miał. Zarzut polega na tym, że on się przyczynił w jakimś sensie do tego, że ten grób wyglądał tak a nie inaczej, bo on się po prostu nim nie opiekował.

Cenckiewicz podkreślił, że ani wcześniej, ani teraz nie dostał pozwu w sprawie "Bolka".
Ciekawostka - wyjaśniał Cenckiewicz - że jedyne wezwanie dotyczyło historii z jego życia, którą opisał: gdy Wałęsa z członkami rodziny brał udział w napadach na mieszkańców okolicznych wsi.
- Teraz Grzegorz Lewandowski ma zadbany grób - mówił historyk.

Dodaj komentarz 10 komentarzy

marzenia mieć trzeba.
Nie chodzi o to, że był Bolkiem, tylko o to, że obecnie jest w Polsce grupa osób, które panicznie go bronią dla własnych korzyści wizerunkowo-materialnych.
To, że młody Wałęsa podpisał lojalkę po masakrze na wybrzeżu w 1970 roku nie ma wielkiego znaczenia, tym bardziej, że już w połowie lat 70-tych zrezygnował ze współpracy i wywalili go z pracy za stawianie się władzy. Był tylko prostym robotnikiem, który chciał lepiej żyć w tamtej Polsce, a początki Gierka wskazywały na poprawę. Ważne jest co zrobił później i że dzięki jego niezłomnej postawie w latach 80-tych Solidarność przetrwała. Centkiewicz, rocznik 1971 rozlicza człowieka z czasów, których sam nie pamięta. Kaczyński mógł 13 grudnia spać do południa, bo był nikim, a teraz ma czelność ze swoimi kolegami pokroju Piotrowicz (prokurator w stanie wojennym) i jemu podobnym rozliczać Wałęsę. Po Centkiewiczu, Kaczyńskim, czy Piotrowiczu nie będzie wcale, albo minimalny ślad w Polskiej historii. A o Wałęsie będą się dzieci uczyły jako o bohaterze naszych czasów. :)
@andi - słusznie prawisz.
Świat jest pełen przygłupów i nawiedzonych wichrzycieli szukający rozgłosu poprzez obsrywanie wielkich postaci.
Należy ich ignorować, olewać, bo nie zasługują na jakąkolwiek uwagę.
brawo @andi - wybiórczy tok myślenia i wiedza z tv (czyli żadna) aż bije po oczach
chodzi o prawdę historyczną i niezaprzeczalny udział bolka w zdradzie narodu polskiego!!! Solidarność przetrwała, ale osoby które chciały rozliczyć komunistów do końca były przez bolka i służby prześladowane z całymi rodzinami! To dzięki bolkowi dziś żyjemy w takim kraju, jakim żyjemy, kraj totalitarny w którym (!!!!!) człowiek to ma być grzeczny niewolnik - niech to do was dotrze, na dowód "Czas Reakcji" z dnia 13 lutego tego roku, radzę odsłuchać od minuty 16!!! temat bezdomnego ciągnie się dłużej ale od tej minuty padają słowa PODKREŚLAJĄCE system w którym żyjecie!!! Mi się najbardziej spodobał komentarz Pana Krzysia na głos rzeczniczki SM... całkowite przemilczenie podejrzewam z wybałuszonymi oczami :-) niestety taka brutalna prawda!
@RaF - synku, w latach 1980-1981 ówczesna Polska gospodarczo przypomniała obecną Wenezuelę. Różnica zaś była taka, że w Polsce stacjonowały setki tysięcy żołnierzy ZSRR, a kolejne setki tysięcy w NRD i Czechosłowacji.
Dzięki "Bolkowi", jak nazywasz Lecha Wałęsę, zdołaliśmy się wyczołgać z tego bagna przy minimalnych stratach.
Wiem, wiem, nawiedzonym harcerzykom - wówczas 8-12-letnim - marzyło się kolejne powstanie, krwawa walka, heroizm i bohaterskie umieranie.
Dzięki "Bolkowi", jak nazywasz Wałęsę, to nas ominęło.
Dziś, gdy odwaga staniała, łatwo się ocenia. Ale wtedy czuliśmy, że wojna, krwawa wojna, była na pyknięcie.
Jakoś nie słyszałem, by waleczny Kaczyński biegł wówczas z koktajlami mołotowa na czołgi. Siedział cicho struchlały pod pierzynką mamusi.
Gdyby nie silna postawa Wałęsy i tysięcy takich, jak On, dziś być może nadal byś dukał wierszyki "s priaznikam pierwawa maja".
Wałęsę i Jego czyny docenia cały świat.
I tylko zawistny PiSi pomiot szczeka na Niego.
Panowie Nowak, andi, RaF, mozecie plesc androny jak starzy czytelnicy GW, opowiadac co chcecie, wychwalac Bolak i oblewac kazdego kto przeciw niemu pomyjami i mieszac z blotem, pisac o historycznych zaslugach Walesy ale ja prosze tylko o odpowiedz na jedno pytanie: dlaczego Bolek klamie w zywe oczy, dlaczego nie ma za grosz tego co podobno mial jako ten co sam zwalczyl komunizm, dlaczego nie powiedzial, choc bylo to juz gotowe do druku, TAK PODPISALEM BO SIE BALEM, WYBACZCIE, i wszyscy, a na pewno zdecydowana wiekszosc krzyknela by, TAK LECHU, ROZUMIEMY I WYBACZAMY. Niestety tego zabraklo dlatego Bolek zostanie Bolkiem i wbrew zaklinaczom jego karty historii zzolkna bardzo szybko i bardzo dobrze.
@SLAKOL ... 100 % !! Każdy w życiu popełnia błędy ale wartość człowieka poznaje się wtedy kiedy potrafi się do nich przyznać. Wiele osób w PRL podpisywało dokumenty - lojalki SB , jedni dla kasy, inni dla kamuflażu , niektórzy z przymusu lub konieczności. A tym Wszystkim "ślepym"zwolennikom p.Wałęsy i krytykom Historyka p. Cęckiewicza polecam zapoznanie się z całą historią Solidarności ! Bo Solidarności były co najmniej dwie ; Jedna "zdelegalizowana" przez Wałęsę i druga ponownie przez niego założona...Ale jak się nie zna historii to się nawet drzazgi w palcu nie spodziewa kiedy głaszcze się na ławce napis "dupa" - myśląc że to prawdziwa dupa !!
Jak to możliwe że Książka Grossa z przypisami jest uznawana jako FAKT a Książka Cenckiewicza z przypisami jako fikcja literacka !? Jak to możliwe !!??
@Janku :-D dziękuję bardzo za formę "synku" jestem w takim wieku że się kompletnie nie obrażam, wręcz przeciwnie, tym bardziej nie znając faktów po co opisujesz mi to co widziałem na własne oczy. Nie wiem dlaczego chcesz myśleć że to dzięki bolkowi (niby) komunizm się skończył, nie rozróżniasz tu zwykłej zmiany warty i przekazanie władzy "swoim"! i to jeszcze na ich warunkach! Na prawdę nie pamiętasz co ten.... bolek zrobił z rządem Olszewskiego??? to chyba widząc twoją wiedzę można stwierdzić że z wiekiem również poległeś :-) bo piszesz brednie. Mało tego podczas wyborów też na niego zagłosowałem bo wówczas nie posiadałem tej wiedzy co dziś - zostałem jak miliony Polków po prostu przez tego.... oszukany w najbardziej perfidny sposób, przecież jak dziś się ogląda "Nocną Zmianę" to nóż sam do dłoni wskakuje... Nie wiem po co też piszesz kolejne brednie że wojna wisiała za rogiem? Nikt w tamtym czasie nie wiedział więcej niż z tv, kuriera czy głosu wyczytało, chyba że byłeś kozak i miałeś internet ha ha ha ha ha ha
każdy wiedział że jak pierdzielnie to będzie koniec bo era atomu wszem znana... wiem wiem .. chcesz powiedzieć że to bolek atom rozszczepił, wcale byś mnie zszokował :-D. Kaczor wówczas jako element układu, cicho siedział, brał udział w rozmowach w Magdalence, także.... ale bolek - jak piszesz silnej postawie??????? - faktycznie, na zdrowy rozsądek każdy się przejmował nierozgarniętym elektrykiem, świat drżał co zrobi bolek z napięciem ... bbbbrrrrrrr strach ha ha ha
Panie @SLAKOL proszę jeszcze raz przeczytać mój post ze zrozumieniem i poprosić o usunięcie mnie z tej trójcy :-D
Sinusoida.
Od zera do bohatera i z powrotem od bohatera do ...

Zobacz także

2017-04-26, godz. 09:29 Prof. Dudek o 72. rocznicy zdobycia Szczecina przez Armię Czerwoną Do tej daty trzeba podchodzić racjonalnie, jako do wydarzenia, które miało swoje dobre i złe strony - mówił historyk, prof. Antoni Dudek w 72. rocznicę zdobycia Szczecina przez Armię Czerwoną w 1945 roku. » więcej 2017-04-25, godz. 10:07 Miejska spec-spółka pomysłem prezydenta na realizacje inwestycji Intencje są dobre, ale będziemy dopytywać o szczegóły i to zadecyduje o wyniku głosowania - mówiła we wtorek Urszula Pańka pytana o poparcie jej klubu (PO) dla pomysłu prezydenta Szczecina. Zaproponował on powołanie specjalnej… » więcej 2017-04-25, godz. 09:34 Urszula Pańka: - Część rad osiedli beneficjentami polityki prezydenta Krzystka Prezydent Piotr Krzystek wciągnął rady osiedla w polityczną walkę - oceniła we wtorek, w Rozmowie pod krawatem Urszula Pańka, radna miejska z PO. Jako przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej, która nadzoruje wybory do tych samorządów… » więcej 2017-04-24, godz. 09:16 Tunel Szczecin-Świnoujście lapsusem językowym Sekretarz szczecińskiej .Nowoczesnej tłumaczy partyjną koleżankę, która mówiła o budowie tunelu 'ze Szczecina do Świnoujścia': - Zwykłe przejęzyczenie, lapsus językowy - tłumaczył w Rozmowie pod krawatem Przemysław Słowik. » więcej 2017-04-20, godz. 10:19 Przebudowa al. Wojska Polskiego: potrzebna koncepcja ogólna Przebudowa al. Wojska Polskiego w Szczecinie jest nieprzemyślana - mówił w Rozmowie Pod Krawatem Marek Duklanowski, radny Prawa i Sprawiedliwości. » więcej 2017-04-20, godz. 09:41 Duklanowski o prezydenturze: chcę, ale nie muszę Jestem zaangażowany w życie miasta, start w wyborach prezydenckich rozważam, owszem, ale nie za wszelką cenę - mówił w Rozmowie pod krawatem szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości. Marek Duklanowski przyznał, że chciałby być… » więcej 2017-04-19, godz. 09:43 Pomnik w Stargardzie latem do rozbiórki Demontaż stojącego w centrum Stargardu sowieckiego pomnika zakończy się podczas wakacji - zapowiedział prezydent miasta, Rafał Zając. W Rozmowie pod krawatem przypomniał, że w listopadzie z Kolumny Zwycięstwa odcięta została głowica… » więcej 2017-04-18, godz. 12:03 Piotr Kęsik: gwoździem do trumny SLD było wystawienie Magdaleny Ogórek Szanse na odrodzenie są nikłe - tak o Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówi były członek tej partii, Piotr Kęsik. W jego opinii w ugrupowaniu nie ma liderów, co pokazały wybory uzupełniające w Stargardzie. Z kandydowania na urząd prezydenta… » więcej 2017-04-18, godz. 09:12 W samorządach przewietrzenie potrzebne, władza demoralizuje Idea dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest dobra, ale to ograniczenie nie powinno być prawem działającym wstecz - mówi przewodniczący Polskiego Forum Samorządowego. Piotr Kęsik w Rozmowie pod krawatem skomentował… » więcej 2017-04-14, godz. 10:31 Ks. Zyga: konflikty rodzą się z braku wzajemnego szacunku Brakuje nam szacunku do siebie, do innych ludzi, na tym polega problem naszych czasów - mówił w piątek w Rozmowie pod krawatem ksiądz Sławomir Zyga. » więcej 2017-04-14, godz. 09:20 Musimy dostosować się do wiernych Duchowny mówi o fenomenie 'Nocy konfesjonałów': - My, księża, chcemy dostosować się do wiernych - wyjaśniał w Rozmowie pod krawatem kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Sławomir Zyga. » więcej 2017-04-13, godz. 09:17 Wielkanoc czyli "nie dać się zwariować" zakupom [WIDEO] Nie demonizujmy komercyjnego wymiaru świąt, ale i nie dajmy 'się zwariować' zakupom, mówiła w czwartek w Rozmowie pod krawatem dr Małgorzata Wałejko, teolog z Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2017-04-12, godz. 10:16 Barbara Nowacka o krzywdzie i próbach manipulacji To krzywda dla pamięci i próba manipulacji - tak Barbara Nowacka komentowała sprawę braku nazwiska jej matki, Izabeli Jarugi-Nowackiej na tablicy w Kancelarii Premiera. » więcej 2017-04-12, godz. 09:13 Nowacka: związki partnerskie funkcjonują w krajach bardziej konserwatywnych niż Polska [WIDEO] Małżeństwa homoseksualne w Polsce i możliwość adopcji dzieci przez nie, to część 'sprawiedliwego państwa' - mówiła o tym w 'Rozmowach pod krawatem' była polityk Twojego Ruchu i obecna przewodnicząca Stowarzyszenia Inicjatywa… » więcej 2017-04-11, godz. 12:40 Oryginał Konstytucji 3 maja wkrótce w Szczecinie Oryginał Konstytucji 3 maja będzie można oglądać w Szczecinie - zdradził w 'Rozmowie pod krawatem' dyrektor Archiwum Państwowego, Krzysztof Kowalczyk. » więcej
115116117118119120121