Rozmowy pod krawatem
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy pod krawatem

Sławomir Cenckiewicz podkreślił, że ani wcześniej, ani teraz nie dostał pozwu w sprawie "Bolka". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Sławomir Cenckiewicz podkreślił, że ani wcześniej, ani teraz nie dostał pozwu w sprawie "Bolka". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Marzyłem o tym, by doszło do mojego starcia na sali sądowej z Lechem Wałęsą i tam jeszcze raz udowodnić, że był on agentem SB o pseudonimie "Bolek" - mówił w "Rozmowach pod krawatem" historyk Sławomir Cenckiewicz.
Naukowiec opisał nie tylko historię współpracy Wałęsy z komunistycznymi służbami, ale także inne wątki jego biografii. Książkę "Wałęsa: Człowiek z teczki" Cenckiewicz dedykował nieślubnemu synowi Wałęsy - dziecku, którego grób miał fizycznie zniknąć z cmentarza - opowiadał Cenckiewicz.

- Teraz Grzegorz Lewandowski ma zadbany grób - mówił historyk. - I to jest mój największy sukces, bez względu na to, kto i co o mnie powie, jakie kubły pomyj wyleje na mnie Lech Wałęsa, to ja przywróciłem pamięć jego syna. Pamięć elementarną, która każdemu z nas się należy, kiedy umieramy i chcemy, żeby była jakaś tabliczka, że tu leżymy. Nie stawiam zarzutu z takiego czy innego powodu, dla których Lech Wałęsa to dziecko miał. Zarzut polega na tym, że on się przyczynił w jakimś sensie do tego, że ten grób wyglądał tak a nie inaczej, bo on się po prostu nim nie opiekował.

Cenckiewicz podkreślił, że ani wcześniej, ani teraz nie dostał pozwu w sprawie "Bolka".
Ciekawostka - wyjaśniał Cenckiewicz - że jedyne wezwanie dotyczyło historii z jego życia, którą opisał: gdy Wałęsa z członkami rodziny brał udział w napadach na mieszkańców okolicznych wsi.
- Teraz Grzegorz Lewandowski ma zadbany grób - mówił historyk.

Dodaj komentarz 10 komentarzy

marzenia mieć trzeba.
Nie chodzi o to, że był Bolkiem, tylko o to, że obecnie jest w Polsce grupa osób, które panicznie go bronią dla własnych korzyści wizerunkowo-materialnych.
To, że młody Wałęsa podpisał lojalkę po masakrze na wybrzeżu w 1970 roku nie ma wielkiego znaczenia, tym bardziej, że już w połowie lat 70-tych zrezygnował ze współpracy i wywalili go z pracy za stawianie się władzy. Był tylko prostym robotnikiem, który chciał lepiej żyć w tamtej Polsce, a początki Gierka wskazywały na poprawę. Ważne jest co zrobił później i że dzięki jego niezłomnej postawie w latach 80-tych Solidarność przetrwała. Centkiewicz, rocznik 1971 rozlicza człowieka z czasów, których sam nie pamięta. Kaczyński mógł 13 grudnia spać do południa, bo był nikim, a teraz ma czelność ze swoimi kolegami pokroju Piotrowicz (prokurator w stanie wojennym) i jemu podobnym rozliczać Wałęsę. Po Centkiewiczu, Kaczyńskim, czy Piotrowiczu nie będzie wcale, albo minimalny ślad w Polskiej historii. A o Wałęsie będą się dzieci uczyły jako o bohaterze naszych czasów. :)
@andi - słusznie prawisz.
Świat jest pełen przygłupów i nawiedzonych wichrzycieli szukający rozgłosu poprzez obsrywanie wielkich postaci.
Należy ich ignorować, olewać, bo nie zasługują na jakąkolwiek uwagę.
brawo @andi - wybiórczy tok myślenia i wiedza z tv (czyli żadna) aż bije po oczach
chodzi o prawdę historyczną i niezaprzeczalny udział bolka w zdradzie narodu polskiego!!! Solidarność przetrwała, ale osoby które chciały rozliczyć komunistów do końca były przez bolka i służby prześladowane z całymi rodzinami! To dzięki bolkowi dziś żyjemy w takim kraju, jakim żyjemy, kraj totalitarny w którym (!!!!!) człowiek to ma być grzeczny niewolnik - niech to do was dotrze, na dowód "Czas Reakcji" z dnia 13 lutego tego roku, radzę odsłuchać od minuty 16!!! temat bezdomnego ciągnie się dłużej ale od tej minuty padają słowa PODKREŚLAJĄCE system w którym żyjecie!!! Mi się najbardziej spodobał komentarz Pana Krzysia na głos rzeczniczki SM... całkowite przemilczenie podejrzewam z wybałuszonymi oczami :-) niestety taka brutalna prawda!
@RaF - synku, w latach 1980-1981 ówczesna Polska gospodarczo przypomniała obecną Wenezuelę. Różnica zaś była taka, że w Polsce stacjonowały setki tysięcy żołnierzy ZSRR, a kolejne setki tysięcy w NRD i Czechosłowacji.
Dzięki "Bolkowi", jak nazywasz Lecha Wałęsę, zdołaliśmy się wyczołgać z tego bagna przy minimalnych stratach.
Wiem, wiem, nawiedzonym harcerzykom - wówczas 8-12-letnim - marzyło się kolejne powstanie, krwawa walka, heroizm i bohaterskie umieranie.
Dzięki "Bolkowi", jak nazywasz Wałęsę, to nas ominęło.
Dziś, gdy odwaga staniała, łatwo się ocenia. Ale wtedy czuliśmy, że wojna, krwawa wojna, była na pyknięcie.
Jakoś nie słyszałem, by waleczny Kaczyński biegł wówczas z koktajlami mołotowa na czołgi. Siedział cicho struchlały pod pierzynką mamusi.
Gdyby nie silna postawa Wałęsy i tysięcy takich, jak On, dziś być może nadal byś dukał wierszyki "s priaznikam pierwawa maja".
Wałęsę i Jego czyny docenia cały świat.
I tylko zawistny PiSi pomiot szczeka na Niego.
Panowie Nowak, andi, RaF, mozecie plesc androny jak starzy czytelnicy GW, opowiadac co chcecie, wychwalac Bolak i oblewac kazdego kto przeciw niemu pomyjami i mieszac z blotem, pisac o historycznych zaslugach Walesy ale ja prosze tylko o odpowiedz na jedno pytanie: dlaczego Bolek klamie w zywe oczy, dlaczego nie ma za grosz tego co podobno mial jako ten co sam zwalczyl komunizm, dlaczego nie powiedzial, choc bylo to juz gotowe do druku, TAK PODPISALEM BO SIE BALEM, WYBACZCIE, i wszyscy, a na pewno zdecydowana wiekszosc krzyknela by, TAK LECHU, ROZUMIEMY I WYBACZAMY. Niestety tego zabraklo dlatego Bolek zostanie Bolkiem i wbrew zaklinaczom jego karty historii zzolkna bardzo szybko i bardzo dobrze.
@SLAKOL ... 100 % !! Każdy w życiu popełnia błędy ale wartość człowieka poznaje się wtedy kiedy potrafi się do nich przyznać. Wiele osób w PRL podpisywało dokumenty - lojalki SB , jedni dla kasy, inni dla kamuflażu , niektórzy z przymusu lub konieczności. A tym Wszystkim "ślepym"zwolennikom p.Wałęsy i krytykom Historyka p. Cęckiewicza polecam zapoznanie się z całą historią Solidarności ! Bo Solidarności były co najmniej dwie ; Jedna "zdelegalizowana" przez Wałęsę i druga ponownie przez niego założona...Ale jak się nie zna historii to się nawet drzazgi w palcu nie spodziewa kiedy głaszcze się na ławce napis "dupa" - myśląc że to prawdziwa dupa !!
Jak to możliwe że Książka Grossa z przypisami jest uznawana jako FAKT a Książka Cenckiewicza z przypisami jako fikcja literacka !? Jak to możliwe !!??
@Janku :-D dziękuję bardzo za formę "synku" jestem w takim wieku że się kompletnie nie obrażam, wręcz przeciwnie, tym bardziej nie znając faktów po co opisujesz mi to co widziałem na własne oczy. Nie wiem dlaczego chcesz myśleć że to dzięki bolkowi (niby) komunizm się skończył, nie rozróżniasz tu zwykłej zmiany warty i przekazanie władzy "swoim"! i to jeszcze na ich warunkach! Na prawdę nie pamiętasz co ten.... bolek zrobił z rządem Olszewskiego??? to chyba widząc twoją wiedzę można stwierdzić że z wiekiem również poległeś :-) bo piszesz brednie. Mało tego podczas wyborów też na niego zagłosowałem bo wówczas nie posiadałem tej wiedzy co dziś - zostałem jak miliony Polków po prostu przez tego.... oszukany w najbardziej perfidny sposób, przecież jak dziś się ogląda "Nocną Zmianę" to nóż sam do dłoni wskakuje... Nie wiem po co też piszesz kolejne brednie że wojna wisiała za rogiem? Nikt w tamtym czasie nie wiedział więcej niż z tv, kuriera czy głosu wyczytało, chyba że byłeś kozak i miałeś internet ha ha ha ha ha ha
każdy wiedział że jak pierdzielnie to będzie koniec bo era atomu wszem znana... wiem wiem .. chcesz powiedzieć że to bolek atom rozszczepił, wcale byś mnie zszokował :-D. Kaczor wówczas jako element układu, cicho siedział, brał udział w rozmowach w Magdalence, także.... ale bolek - jak piszesz silnej postawie??????? - faktycznie, na zdrowy rozsądek każdy się przejmował nierozgarniętym elektrykiem, świat drżał co zrobi bolek z napięciem ... bbbbrrrrrrr strach ha ha ha
Panie @SLAKOL proszę jeszcze raz przeczytać mój post ze zrozumieniem i poprosić o usunięcie mnie z tej trójcy :-D
Sinusoida.
Od zera do bohatera i z powrotem od bohatera do ...

Zobacz także

2017-04-11, godz. 11:05 Kowalczyk: Szczecińskie Archiwum to prawdziwa skarbnica wiedzy Jest tam historia całego regionu i można tam znaleźć perełki dla badaczy - tak o zbiorach Archiwum Państwowego mówił w 'Rozmowach pod krawatem' nowy dyrektor tej instytucji. » więcej 2017-04-11, godz. 09:17 Politolog o wysokiej frekwencji w Stargardzie: Napawa optymizmem 50-procentowa frekwencja wyborcza w uzupełniających wyborach prezydenckich w Stargardzie napawa optymizmem - ocenia politolog Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Krzysztof Kowalczyk. » więcej 2017-04-07, godz. 12:10 Dr Woźniak apeluje o archiwizację domowych dokumentów Dokumenty z 'szuflady babci' mogą się nadawać do archiwum, o sygnały dotyczące starych dokumentów prosi dyrektor Archiwum Państwowego. » więcej 2017-04-07, godz. 09:12 Prognoza: budowa archiwum w Szczecinie w roku 2018 Budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Szczecinie może się rozpocząć w przyszłym roku - prognozował w Rozmowie pod Krawatem dr Wojciech Woźniak. » więcej 2017-04-06, godz. 10:42 Magdalena Kochan: program Rodzina 500 Plus zabetonował świadczenia rodzinne Zachodniopomorska posłanka PO chwali... rządowy program Rodzina 500 Plus. Magdalena Kochan w Radiu Szczecin zwracała jednak uwagę, że w jego działaniu jest wiele do poprawy. » więcej 2017-04-06, godz. 09:51 Rząd bez plusów, opozycja totalna Totalna krytyka posłanki opozycji totalnej - Magdalena Kochan z Platformy Obywatelskiej mówiła w Radiu Szczecin o powodach, dla których w piątek w Sejmie zagłosuje za wotum nieufności dla rządu. » więcej 2017-04-05, godz. 10:28 Edward Kosmal ocenia rolnicze protesty jako inspirowane przez PSL Kolega Klukowski mija się z rzeczywistością - tak o organizatorze ostatnich rolniczych protestów w Szczecinie mówi szef zachodniopomorskiej rolniczej Solidarności, Edward Kosmal. » więcej 2017-04-05, godz. 09:34 Edward Kosmal: proces rolników zemstą polityczną poprzedniej władzy [WIDEO] Rolnicy będą w sądzie, ale nie będzie to protest - mówił w Radiu Szczecin Edward Kosmal, szef rolniczej Solidarności komentując zbliżający się termin rozpoczęcia procesu kilkunastu osób oskarżonych przez prokuraturę o ustawianie… » więcej 2017-04-04, godz. 11:18 Terminal kontenerowy w Świnoujściu, pytania się mnożą Prezydent Świnoujścia komentuje zamieszanie i kontrowersje wokół planowanej budowy terminalu kontenerowego w mieście. - Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA popełnił błąd, bo się pospieszył, a nie przygotował odpowiednich… » więcej 2017-04-04, godz. 09:46 Żmurkiewicz: księciem udzielnym nie jestem, ale promować kandydata będę Myślę o tym, kogo promować na stanowisko prezydenta Świnoujścia w przyszłorocznych wyborach - przyznał we wtorek, w Rozmowie pod krawatem, obecnie sprawujący to stanowisko, Janusz Żmurkiewicz. » więcej 2017-04-03, godz. 09:05 Pogoń spada w tabeli, ale zarząd "trzyma ciśnienie" Zarząd 'trzyma ciśnienie', nie możemy działać pod wpływem emocji - swoją pozycję w klubie komentował, na antenie Radia Szczecin, Kazimierz Moskal, trener Pogoni. » więcej 2017-03-31, godz. 11:19 Podsumowanie dekady: cywilizacyjny skok w obszarze kultury Szczecin zaliczył w ostatnich latach cywilizacyjny skok w obszarze kultury - przekonywał w Rozmowie pod Krawatem Marek Sztark. To on kierował staraniami miasta o tytuł 'Europejskiej Stolicy Kultury'. Szczecin stolicą nie został, ale… » więcej 2017-03-31, godz. 09:20 Sporo niepewności przy organizacji tegorocznego Kontrapunktu Przy organizacji tegorocznego Kontrapunktu było 'sporo niepewności' - mówi szef teatralnej imprezy. Na organizację festiwalu miasto dało pół miliona złotych, ministerstwo kultury niemal 250 tys. zł. Ale długo nie było wiadomo czy… » więcej 2017-03-30, godz. 09:28 Fryga jak kukułcze jajo - odpowiedzialność nie nasza, pozwu wciąż nie ma Niedbalstwo i opieszałość zarzuca urzędnikom przewodniczący Komisji Kultury szczecińskiej Rady Miasta. Rafał Niburski w Rozmowach pod krawatem przypomniał, że nadal nie ma pozwu w sprawie rozpadającej się Frygi. » więcej 2017-03-29, godz. 10:27 Ireneusz Rogowski: są w gminach układy, na które nie ma rady Są przykłady, że w gminach nie ma szans na zmianę władzy - mówi starosta stargardzki, polityk PiS wspierając propozycję zmian w samorządach i wprowadzenia, na przykład, dwukadencyjności. » więcej
116117118119120121122