Państwo w sytuacji zagrożenia potrzebuje silnego przywódcy - uważa politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Profesor Maciej Drzonek w "Rozmowie pod Krawatem" mówił o terminie wyborów prezydenckich. Część opozycji zgłaszała taki postulat, by wybory nowego prezydenta Polski odbyły się nie w maju, ale kilka miesięcy później.
Zdaniem profesora Drzonka nie jest to wskazane.
- Uważam, że gdybyśmy 3-4 tygodnie temu mieli taką wiedzę, jak to się może potoczyć, to wówczas wszystkie najważniejsze siły parlamentarne powinny porozumieć się co do tego, żeby wybory przyśpieszyć, a nie opóźniać. Ponieważ nie wiemy, jak długo ta pandemia będzie trwała. Gdybyśmy mieli podejść do tego proceduralnie, no to żeby wybory zostały przełożone, powinien zostać ogłoszony stan wyjątkowy - mówił Drzonek.
W środę rzecznik prezydenta Andrzeja Duda poinformował, że nie ma przesłanek do tego, by opóźnij wybory. Te odbędą się 10 maja, a druga tura ewentualnie dwa tygodnie później.
Zdaniem profesora Drzonka nie jest to wskazane.
- Uważam, że gdybyśmy 3-4 tygodnie temu mieli taką wiedzę, jak to się może potoczyć, to wówczas wszystkie najważniejsze siły parlamentarne powinny porozumieć się co do tego, żeby wybory przyśpieszyć, a nie opóźniać. Ponieważ nie wiemy, jak długo ta pandemia będzie trwała. Gdybyśmy mieli podejść do tego proceduralnie, no to żeby wybory zostały przełożone, powinien zostać ogłoszony stan wyjątkowy - mówił Drzonek.
W środę rzecznik prezydenta Andrzeja Duda poinformował, że nie ma przesłanek do tego, by opóźnij wybory. Te odbędą się 10 maja, a druga tura ewentualnie dwa tygodnie później.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
Daltego wprowadzono ustawę ze stanem zagrożenia epidemiologicznego, mimo że wprowadzenie stanu wyjątkowego skutkuje tym samym. No poza tym jednym szczegółem.
@Nikt Inny
Nie masz wprowadzonych następujących środków, które są w stanie wyjątkowym:
1. Cenzura prewencyjna (radio, tv, internet, gazety)
2. Delegalizacja parti politycznych i stowarzyszeń.
3. Wyłączanie i zagłuszanie mediów anty rządowych
4. Zakaz strajków
5. Zakaz zgromadzeń.
Czy na pewno Prezydent ma wprowadzić stan wyjątkowy?
Stan wyjątkowy pozwala na te czynności w jego trakcie, nie jest obligatoryjne żeby delegalizować partię w stanie wyjątkowym, po prostu wtedy można to zrobić. Z resztą to jest śmieszne - Prezydent odwołuje radę gabinetową z powodu epidemii ale wyborów już nie. Gdzie tutaj logika?
Wprowadzanie stanu wyjątkowego po to tylko, by przesunąć termin wyborów jest równie sensowną propozycją, jak zmienianie Konstytucji po to tylko, by usunąć Banasia.
Bądźmy realistami.
Jeśli PiS-owi zależy na bezpieczeństwie epidemicznym Polaków, to znajdzie sposób, aby ten termin przesunąć. NIE TAKIE NUMERY WYWIJALI!
Zawsze może zwrócić się do PKW, SN czy TK o stosowną wykładnię. A nawet może zrobić to przy negatywnych opiniach w/w gremiów i chyba nikt nie będzie miał o to pretensji, że wyznaczając termin wyborów na np. wrzesień złamali prawo. NIE TAKIE PRZEPISY PiS ŁAMAŁ, więc doświadczenie ma...
Natomiast jeśli PiS będzie zależało na wygranej Dudy, to powoła się na Konstytucję i oświadczy, że wybory MUSZĄ być teraz. Teraz i już. Bo KONSTYTUCJA! :P
Osobiście uważam, że będzie drugi wariant - wybory w maju.
Nie ważne, że miliony Polaków mogą załapać koronawirusa przy urnach.
Co tam! Nawet nie zdążą się rozchorować przed drugą turą... ;))
Ważne, że Duda będzie miał szansę wygrać.
"Państwo w sytuacji zagrożenia potrzebuje silnego przywódcy "
Silny(???) przewódca, jak 13.12.1989, schował się w domciu.
Pod kołderką.
Za szpalerem ochroniarzy
@kerog - CENZURA JEST.
W mediach reżimowych niewygodne dla rządzącej partii posty są blokowane całościowo.
Takie trochę (dla nich) kontrowersyjne są wstrzymywane do momentu, gdy np. opublikowany materiał zejdzie z "Jedynki" i czołówki.
Po prostu bezprawnie i bezczelnie stosują cenzurę już nie tylko prewencyjną, która jest zakazana konstytucyjnie, ale także taką, która chroni interesy Partii.
PZPR+ i Mysia Forever!
Zobacz także
2020-03-24, godz. 11:02
Dlaczego opozycja chce przełożyć wybory? Ocena europosła PiS-u
Presja na przełożenie wyborów wynika z nieprzygotowania opozycji i jest próbą grania na czas - oceniał w "Rozmowach pod krawatem" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski.
» więcej
2020-03-24, godz. 09:18
Waszczykowski: Unia Europejska jest sparaliżowana i nie wyciągnęła wniosków
Unia Europejska jest sparaliżowana, nie wyciągnęła wniosków z wcześniejszych epidemii - mówił w "Rozmowach pod krawatem" europoseł Prawa i Sprawiedliwości krytycznie oceniając działania organizacji w obliczu Covid-19.
» więcej
2020-03-23, godz. 10:29
"Nie można zostawić bez opieki innych pacjentów", czyli przygotowanie do szczytu epidemii
Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego mówił o sytuacji systemu zdrowotnego w Polsce w kontekście koronawirusa: profesor Bogusław Machaliński zwracał uwagę, że tak jak trzeba przewidywać możliwy rozwój pandemii w kraju, tak…
» więcej
2020-03-19, godz. 09:19
"Jesteśmy na początku całego kryzysu"
Chwalił rozwiązanie rządu Mateusza Morawieckiego. Gościem "Rozmowy pod Krawatem" był europoseł z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej - profesor Bogusław Liberadzki.
» więcej
2020-03-18, godz. 12:10
Wybory na rektora. "PUM świetnie wywiązał się z organizacji"
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie świetnie wywiązał się z organizacji wyborów rektora - komentował profesor Maciej Drzonek. Odbyły się one we wtorek.
» więcej
2020-03-18, godz. 09:12
Politolog: To, co robi prezydent, jest naturalne i związane z wykonywaniem jego funkcji
Kampania wyborcza musi się dostosować do tej wyjątkowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prof. Maciej Drzonek.
» więcej
2020-03-17, godz. 09:10
"Nie ma co liczyć na solidarność w krajach UE, w których panuje pandemia"
Unia Europejska niewiele ma do zrobienia w obecnej sytuacji, bo nawet traktaty jej nie przewidują - mówi eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.
» więcej
2020-03-16, godz. 10:42
Koronawirus. Nie tyle śmierci, ile chce statystyka
Śmiertelność zarażonych koronawirusem jest dużo niższa niż podawana do wiadomości publicznej - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
» więcej
2020-03-12, godz. 09:08
Minister Maciej Kopeć: egzaminy nie są zagrożone
Harmonogram egzaminów maturalnych i ósmoklasistów w tym momencie nie jest zagrożony - mówił w "Rozmowie pod krawatem" wiceminister oświaty Maciej Kopeć.
» więcej
2020-03-11, godz. 10:26
Agresor z CH Kaskada pod nadzorem policji
Policja zatrzymała mężczyznę, który pod koniec lutego chodził z nożem po szczecińskim Centrum Handlowym Kaskada. Nikt w tej sytuacji nie ucierpiał fizycznie - mówił w Rozmowie pod krawatem Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie…
» więcej
2020-03-10, godz. 09:20
Krasnodębski: Unia powinna zamknąć granice i wprowadzić kontrole
Trzeba rozważyć zamknięcie granic wewnątrz Unii Europejskiej w związku z koronawirusem - mówił w "Rozmowie pod krawatem" wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski.
» więcej
2020-03-09, godz. 09:23
Senator PO przeprosiła kobiety za obniżone emerytury
Magdalena Kochan z Platformy Obywatelskiej przeprasza kobiety za obniżone emerytury. W "Rozmowie pod krawatem" przyznała, że "ustawodawca popełnił błąd", a ówczesny Sejm tego błędu nie poprawił.
» więcej
2020-03-05, godz. 09:30
Specustawa: poseł PSL o nadchodzącym głosowaniu senatorów
Poseł PSL liczy, że kierowany przez opozycję Senat zachowa się odpowiedzialnie i przegłosuje przyjętą już w Sejmie specustawę w sprawie profilaktyki i zwalczania koronawirusa. Bo - jak tłumaczył Jarosław Rzepa - rząd w tej sytuacji…
» więcej
2020-03-04, godz. 09:15
"Posłowie powinni w końcu przestać oszukiwać swoich wyborców"
Walczyli z "partiokracją", a teraz zakładają partię. Jak mówił w "Rozmowie pod krawatem" wiceprzewodniczący klubu Polskie Stronnictwo Ludowe - Kukiz'15 Jarosław Sachajko - chcą osiągnąć swoje cele w walce z "systemem".
» więcej