Ma nadzieję, że to "niewiedza", a nie "zła wola" - w ocenie szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, składanie przez prezydenta Szczecina i jego zastępcę kwiatów przy pomnikach poświęconych rewolucji październikowej czy żołnierzom radzieckim to relatywizowanie historii.
Tak stało się z okazji rocznicy Cudu nad Wisłą - batalii z bolszewikami - oraz - ostatnio - rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, gdy Armia Czerwona zdobywała niemiecki Stettin. Jan Józef Kasprzyk zwracał uwagę, że to część szerszego problemu.
- W pewnych środowiskach istniała pokusa i istnieje nadal, aby relatywizować powojenne dzieje Polski, aby przedstawić je jako spór dwóch racji, czy dwóch obozów. I mówić, że racje mieli i Żołnierze Wyklęci i ci, którzy instalowali tu ustrój komunistyczny - powiedział Kasprzyk. - Tak nie jest. Historia oczywiście nie jest czarno-biała, ale szczególnie w przekazie dla młodego pokolenia trzeba powiedzieć, że rację mieli ci, którzy opowiadali się za niepodległą Polską, a nie mieli racji ci, którzy ją ciemiężyli.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyraził też ubolewanie, że obecne władze Szczecina nie wykazują chęci, aby zbudować w mieście chociaż jeden pomnik poświęcony bohaterom polskiej historii.
- W pewnych środowiskach istniała pokusa i istnieje nadal, aby relatywizować powojenne dzieje Polski, aby przedstawić je jako spór dwóch racji, czy dwóch obozów. I mówić, że racje mieli i Żołnierze Wyklęci i ci, którzy instalowali tu ustrój komunistyczny - powiedział Kasprzyk. - Tak nie jest. Historia oczywiście nie jest czarno-biała, ale szczególnie w przekazie dla młodego pokolenia trzeba powiedzieć, że rację mieli ci, którzy opowiadali się za niepodległą Polską, a nie mieli racji ci, którzy ją ciemiężyli.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyraził też ubolewanie, że obecne władze Szczecina nie wykazują chęci, aby zbudować w mieście chociaż jeden pomnik poświęcony bohaterom polskiej historii.
Dodaj komentarz 10 komentarzy
Takim zachowaniem władze Szczecina całkowicie się odsłoniły i jasno pokazują, jakie mają zdanie na temat historii.
Do Stetinensis , czy ty jesteś ukryta opcja niemiecka (na takich jak ty tak mówił PIS)???? bo masz niemiecki nick i nic co robią POLSKIE i DEMOKRATYCZNE władze Szczecina ci się nie podoba ????
@obserwator - mylisz się, Stetinensis jakiś czas temu odstawił leki i zbiegł z oddziału. Jego wpisy stanowią na to dowód.
Proszę poszukać w klasycznym słowniku co znaczy "Stettinensis" i przestać wypisywać bzdury pod czyimś adresem bez uzasadnienia. Komentujemy artykuły, a nie co kto jak skomentował. Poziom dyskusji jak z ulicy Sezamkowej.
Składanie kwiatów pod pomnikiem Armii Czerwonej obiektywnie ma sens. Pomniki stawia się ku pamięci poległych bohaterów. Szkoda tylko, że dalszy ciąg historii związany ze skutkiem tego wyzwolenia jest pomijany. Obiektywnie patrząc, to dzięki Armii Czerwonej Szczecin jest Polski. Reszta szczegółów z tym związanych dla polityków nie ma znaczenia. Jak widać: w obiektywie.
A jak dla mnie sprawa normalna - hołd został złożony zdobywcom Szczecina, ofiarom nazistowskich Niemiec, szeregowym żołnierzom, którzy mieli iść na przód i zginąć od niemieckiej kuli lub cofnąć się i paść od radzieckiej.
Czy zaraz znów czeka Nas zmiana w podręcznikach historii i się okaże że to Polacy sami zdobyli Szczecin, Wrocław i kilka innych miast???
Jacek Placek - Brawo Ty!!! popieram
Stetinensis to po łacinie szczeciński i tyle. A' propos tematu to czy chcemy czy nie chcemy Szczecin został przydzielony Polsce dzięki Stalinowi i nie był to prezent dla nas a raczej próba osłabienia Niemiec. Tak to oceniają historycy.
panie Kasprzyk, a dlaczego PiS relatywizuje szkody doznane z ruskiej ręki i jedynie od Niemców domagają się reparacji?
A i to tylko półgębkiem, gdy zbliżają się wybory. A przecież Ruskie skradli nam pół przedwojennego państwa. I wymordowali miliony Polaków.
Zaś od Ruskich PiS, Kaczyński, Maciarewicz i ta cała hałastra towarzyszy jakoś nie chce nic... Takie jakieś skromne, czy na ruskim pasku chodzą? co?
Trzeba pamiętać, że Prezydent Miasta Szczecin w dniu 76 rocznicy zakończenia II wojny Światowej w Europie i kapitulacji III Rzeszy, złożył kwiaty przed pomnikiem Braterstwa Broni i na kwaterach poległych za Ojczyznę żołnierzy Polskich i Radzieckich. Trzeba pamiętać historię i leczyć się zamiast krytykować zgodnie z wytycznymi PIS.
Jeszcze jeden przyjechał z Centrali i chce pouczać, jak my tu mamy składać kwiaty. Za parę lat, o ile (nie daj Boże) będzie rządził PiS, to dzięki Kasprzykowi i Czarnkowi 9 maja w Szczecinie będzie się składać pod pomnikiem żołnierzy wyklętych - za zdobycie Szczecina.
Zobacz także
2021-02-19, godz. 09:21
Opera na Zamku po lockdownie. Co było największym wyzwaniem?
Mija tydzień od poluzowania obostrzeń. Dokładnie tydzień temu otworzyły się instytucje kultury.
» więcej
2021-02-18, godz. 09:06
Poseł SLD: Politycy, którzy zmieniają barwy partyjne, powinni składać mandat
Potrzebna byłaby zmiana konstytucji, aby rozwiązać problem posłów porzucających swoje partie w trakcie kadencji - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy.
» więcej
2021-02-16, godz. 10:33
"Kościół jest niszczony przez polityków, bo jest wciągany w grę polityczną"
Rozdział Kościoła od państwa to jedna z najważniejszych obecnie rzeczy do zrobienia w Polsce - przekonywała w "Rozmowach pod Krawatem" posłanka Paulina Hennig-Kloska.
» więcej
2021-02-16, godz. 09:22
To nie była zdrada - Hennig-Kloska o przejściu do Polski 2050
Nikogo nie zdradziłam - mówi posłanka Paulina Hennig-Kloska i zapewnia w "Rozmowach pod Krawatem", że jej akces do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni ważył się do ostatniej chwili.
» więcej
2021-02-15, godz. 14:03
Ścigaj krytykuje działania opozycji i pomysły PO
Polska potrzebuje realnych zmian, a nie reklamy Platformy Obywatelskiej: wybierzcie nas, bo jesteśmy fajniejsi - mówiła w "Rozmowach pod Krawatem" posłanka niezrzeszona Agnieszka Ścigaj.
» więcej
2021-02-11, godz. 11:05
"Łódka Zjednoczonej Prawicy się nie wywróci"
Poseł PiS przyznaje, że jest "skonfundowany" obserwując sytuację w Porozumieniu. Jednocześnie Jacek Kurzępa zapewniał w "Rozmowach pod Krawatem", że większość Zjednoczonej Prawicy w Sejmie jest "stabilna" i przyspieszone wybory…
» więcej
2021-02-11, godz. 09:15
Poseł PiS o składce od reklam. "Rozmowa dotyczy największych, w większości zagranicznych koncernów"
To jest podatek od kolosalnych, miliardowych przychodów, które w większości przypadków nie zostawały w Polsce - zwracał uwagę w "Rozmowach pod Krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurzępa.
» więcej
2021-02-09, godz. 09:28
Europoseł Lewicy chwali akcję szczepień w Polsce. "Na tle innych państw ten proces się posuwa"
W Polsce możemy czuć się bezpiecznie, proces szczepień przebiega sprawnie - mówił dzisiaj w "Rozmowach pod Krawatem" europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki.
» więcej
2021-02-08, godz. 10:27
Dobrzyński o konflikcie w Porozumieniu: Obie strony są na dość radykalnych pozycjach
Partie w Polsce również obowiązuje prawo; po to jest statut, aby go przestrzegać - tak o konflikcie w Porozumieniu mówił w "Rozmowach pod Krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.
» więcej
2021-02-08, godz. 09:29
Platforma "trzęsie portkami" przed Hołownią? Poseł Prawa i Sprawiedliwości o konwencji PO
Platformie Obywatelskiej "trzęsą się portki" przed ruchem Hołowni - tak sobotnią konwencję PO oceniał w "Rozmowach pod Krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.
» więcej
2021-02-04, godz. 10:26
"Jeśli rząd czegokolwiek zabrania, to musi być jakaś rekompensata"
Z maksymalnymi obostrzeniami, ale otwierać - poseł klubu Koalicja Polska PSL Radosław Lubczyk w "Rozmowach pod Krawatem" mówił, że jest grupa przedsiębiorców, którym lada chwila grozi bankructwo, o ile nie dojdzie do otwarcia gos…
» więcej
2021-02-04, godz. 09:10
Agresywny język na ulicach. Przykład idzie z góry?
Politycy dali przykład, wulgaryzacja życia publicznego to pokłosie także zachowań w Sejmie - przyznał w "Rozmowach pod Krawatem" poseł klubu Koalicja Polska-PSL Radosław Lubczyk.
» więcej
2021-02-02, godz. 10:58
Kto, obok PiS-u, będzie główną siłą polityczną?
Dzisiaj życie polityczne jest tak samo "przymrożone" jak życie społeczne w pandemii - oceniał w "Rozmowach pod Krawatem" politolog profesor Antoni Dudek.
» więcej
2021-02-02, godz. 09:25
Dudek o Lempart: "tym stylem wiele nie nawojuje"
Ludzie nie lubią chamstwa w polityce, radykalizm Strajku Kobiet nie przysparza głosów opozycji - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" historyk i politolog Antoni Dudek.
» więcej
2021-02-01, godz. 10:20
Doradca Prezydenta RP o protestach po wyroku TK: To niszczenie jakości debaty publicznej w Polsce
"W debacie politycznej niedopuszczalne jest lżenie przeciwnika i mowa nienawiści" - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" Paweł Mucha, radny Prawa i Sprawiedliwości, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, krytykując formy protestu po wyroku Trybunału…
» więcej