Będą procedury, które zapobiegną powtórce katastrofy ekologicznej Odry. Tak mówił Michał Durka - dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
Zdaniem Michała Durki, aby na Odrze nie powtórzyła się katastrofa podobna do tej z 2022 roku, trzeba zadbać o czystość wody nie tylko w samej rzece, ale na jej dopływach, to zadanie również dla samorządów i instytucji - mówił szef Wód Polskich w Szczecinie.
Dla Wód Polskich kluczową spraw będzie dbanie o retencję i zatrzymanie wody na obszarach, gdzie się ona pojawia. Trzeba stworzyć przestrzeń do naturalnego retencjonowania wody, zamiast budowy kolejnych sztucznych zbiorników - mówił Michał Durka. - Powinniśmy dobierać narzędzia w zależności od tego, jakie to użytkowanie jest. Jeżeli mamy użytkowanie ekstensywne, to powinny te urządzenia działać w sposób prawidłowy. Jeżeli mamy tereny zielone, lasy, moglibyśmy doprowadzać do sytuacji rozlewania się tej wody i przetrzymywania jej. W mojej ocenie, budowanie zbiorników dziś nie jest efektywnym zabiegiem.
Szef Wód Polskich w Szczecinie potwierdził, że trzeba przeprowadzić analizę prac wykonanych na Odrze, polegających na budowie ostróg. Część inwestycji będzie wygaszanych.
Do katastrofy na Odrze doszło latem 2022 roku. Przyczyną był zakwit złotych alg i brak tlenu w wodzie.
Prowadzący pytał Michała Durkę także o zanieczyszczenie Jeziorka Słonecznego w Szczecinie, doszło tam do przekroczenia stężenia metali na skutek pożaru i akcji gaśniczej w jednym z pobliskich zakładów. Są propozycje, by to miasto przejęło zarządzanie tym akwenem. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły - stwierdził Michał Durka.
W piątek w "Rozmowach pod Krawatem" gościem Małgorzaty Frymus będzie profesor Katarzyna Dondalska, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie i śpiewaczka operowa.
Zobacz także
2024-06-18, godz. 11:45
Podczas wakacji ruszą kolejne remonty w centrum Szczecina. Będą duże utrudnienia
Na wakacje Szczecin będzie jeszcze bardziej rozkopany - zapowiedział w "Rozmowie pod krawatem" zastępca prezydenta ds. inwestycji Michał Przepiera.
» więcej
2024-06-18, godz. 08:59
Znamy ostateczny termin zakończenia prac na ul. Kolumba
Michał Przepiera na naszej antenie podał termin zakończenia prac na ul. Kolumba w Szczecinie.
» więcej
2024-06-17, godz. 11:39
Grodzki: żadnej koperty za przyspieszenie operacji nie przyjąłem
Prawo i Sprawiedliwość robiło wszystko, by rozbić Senat, a afera korupcyjna w szpitalu w Zdunowie była wymyślona na te potrzeby - tak przekonywał w "Rozmowie pod krawatem" senator Koalicji Obywatelskiej, poprzedni marszałek - profesor…
» więcej
2024-06-17, godz. 09:14
Grodzki o zarzutach dot. korupcji: to było wymyślone przez mafijną strukturę, jaką jest PiS
To była brudna polityczna gra - tak komentuje profesor Tomasz Grodzki zarzuty dotyczące korupcji w szpitalu w Zdunowie.
» więcej
2024-06-13, godz. 08:55
Wojewoda: na dzisiaj nie możemy zmienić strefy przy ul. Ku Morzu w Świnoujściu
Nie ma na razie możliwości odblokowania ulicy Ku Morzu w Świnoujściu. To opinia wojewody zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego.
» więcej
2024-06-12, godz. 11:11
Promy z Nowego Warpna do Świnoujścia?
W Policach jeszcze podczas tych wakacji będzie można wyrobić paszport - zapowiedział w "Rozmowach pod Krawatem" nowy starosta policki. Shivan Fate ma pomysły na podkreślenie turystycznych walorów powiatu polickiego z naciskiem na perełkę…
» więcej
2024-06-12, godz. 09:31
Starosta policki ma pomysł na przebudowę dróg powiatowych
To priorytet, na który jest plan i znajdą się pieniądze. Chodzi o remonty dróg, czyli jedno z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą nowy starosta policki.
» więcej
2024-06-11, godz. 11:08
Pieniądze unijne dla szkół po zmianach w statutach? Co wolno, a czego nie wolno uczniom?
Szkoły na Pomorzu Zachodnim, których statuty będą łamać prawo uczniów, mogą nie otrzymać pieniędzy unijnych - mówił na naszej antenie gość wtorkowych "Rozmów pod Krawatem".
» więcej
2024-06-11, godz. 09:02
"Potrzeba kampanii i informacji, czym zajmuje się UE"
Tu potrzeba kampanii informacyjnej i zburzenia wielu mitów. Tak prawnik sieci obywatelskiej Watchdog Polska mówi o frekwencji w wyborach do europarlamentu.
» więcej
2024-06-10, godz. 09:14
Bez wyborczych niespodzianek w zachodniopomorskiem
Nie ma tu niespodzianki - tak zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w Szczecinie i regionie komentuje konstytucjonalistka i specjalistka prawa międzynarodowego.
» więcej
2024-06-06, godz. 11:37
Arłukowicz: Pójdźmy na wybory
W najbliższą niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego, dziś o 20:00 w studiu S1 Radia Szczecin debata kandydatów, ale poza Michałem Kamińskim z Trzeciej Drogi nie będzie "jedynek" z list z okręgu 13.
» więcej
2024-06-06, godz. 09:21
"UE musi zbudować mechanizm wspólnego zakupu najdroższych technologii medycznych"
Potrzebny jest wspólny, europejski front w sprawie najdroższych leków. To opinia kandydata do Parlamentu Europejskiego Bartosza Arłukowicza na temat leczenia Adasia Orlika.
» więcej
2024-06-05, godz. 09:05
Zastępca prezydenta Szczecina: sfera miejskiej kultury to nie tylko kwestia pieniędzy
Więcej rozmów i przejrzystości w działaniu - to recepta nowego zastępcy prezydenta Szczecina Marcina Biskupskiego na uspokojenie sytuacji w sferze miejskiej kultury.
» więcej
2024-06-04, godz. 11:23
"Promy dla PŻB i PŻM powstają niestety w stoczni trójmiejskiej"
150 milionów złotych straty w Stoczni Szczecińskiej, w tym 18 mln zł utopione w dok pływający - wyniki audytu przedstawionego przez ministra Arkadiusza Marchewkę komentował w Radiu Szczecin europoseł Joachim Brudziński.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:08
Brudziński: jeśli doszło do nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości, winni powinni za nie odpowiedzieć
Kapiszon, a nie afera - tak o domniemanych nieprawidłowościach w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mówi europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej