Szczepimy się
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczepimy się
Szczepimy się

Fot. pixabay.com / Tumisu (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Tumisu (CC0 domena publiczna)
1509 zakażeń Covid-19 odnotowano minionej doby w Zachodniopomorskiem. Trzy osoby zmarły.
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w kraju są 34 703 zakażenia koronawirusem. Zmarło 19 osób. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i śląskim.

O 28 procent w ciągu tygodnia spadła liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem. Tydzień temu było ich ponad 48 tysięcy. Wirusolog profesor Włodzimierz Gut mówił, że przy takiej dziennej liczbie zarejestrowanych pozytywnych testów, kontakt z wirusem jest "praktycznie pewny", dlatego nie należy oczekiwać, że liczba nowych przypadków będzie znacznie spadać. Jak tłumaczy, wynika to między innymi ze zbyt niskiego wskaźnika wyszczepienia.

- Dokonaliśmy wyborów, jeżeli chodzi o szczepienia w związku z tym nie mamy co oczekiwać spadku liczby zachorowań. Nie dlatego, że szczepienie chroni przed zachorowaniem, tylko przygotowuje na zachorowanie i skraca okres, zarówno niezbędny do kwarantanny, jak i do izolacji - powiedział prof. Gut.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 117 tysięcy testów na obecność koronawirusa. 29 procent dało wynik pozytywny. Profesor Gut zwraca uwagę, że przy tak wysokim odsetku należy się spodziewać, że zakażonych jest w rzeczywistości znacznie więcej.

- Jeżeli mamy w granicach 10 procent, to oznacza, że wiemy, co robimy i prawdopodobnie kontrolujemy epidemię. Jeżeli powyżej 20 procent to oznacza, że znaczna część osób zakażonych wymyka się rejestracji, izolacji i na pewno w ten sposób szerzy się wśród ich kontaktu, bo te osoby nie podlegają kwarantannie - tłumaczył profesor.
Wirusolog profesor Włodzimierz Gut mówił, że przy takiej dziennej liczbie zarejestrowanych pozytywnych testów, kontakt z wirusem jest "praktycznie pewny", dlatego nie należy oczekiwać, że liczba nowych przypadków będzie znacznie spadać.
Profesor Gut zwraca uwagę, że przy tak wysokim odsetku należy się spodziewać, że zakażonych jest w rzeczywistości znacznie więcej.

Zobacz także

2022-02-05, godz. 12:15 Państwowy Instytut Zdrowia we Włoszech: Niezaszczepieni umierają częściej od zaszczepionych We Włoszech niezaszczepieni umierają z powodu zakażenia koronawirusem 27 razy częściej od zaszczepionych trzecią dawką, tzw. boosterem. Dane statystyczne opublikował w sobotę tamtejszy Państwowy Instytut Zdrowia. » więcej 2022-02-05, godz. 10:51 Najnowszy raport zakażeń 2259 zakażeń Covid-19 odnotowano minionej doby w Zachodniopomorskiem. 16 osób zmarło. » więcej 2022-02-05, godz. 10:31 Jak zwalczać i przeciwdziałać pandemii? Wojskowi lekarze opracowali zalecenia dla całego systemu ochrony zdrowia, które powinny być wprowadzone w ramach zwalczania i przeciwdziałania pandemii koronawirusa. » więcej 2022-02-05, godz. 08:46 Szczepienia w sobotę. Mobilny punkt w Stargardzie Z mobilnego punktu szczepień przeciw koronawirusowi będą mogli ponownie skorzystać mieszkańcy Stargardu. » więcej 2022-02-04, godz. 11:09 Najnowszy bilans zakażeń. Lekki spadek 2132 zakażenia Covid-19 odnotowano minionej doby w Zachodniopomorskiem. Osiem osób zmarło. » więcej 2022-02-02, godz. 21:37 Litwa rezygnuje z krajowych certyfikatów covidowych Litwa rezygnuje z krajowych certyfikatów covidowych. Tak zwane 'paszporty możliwości' przestaną obowiązywać w całym kraju od soboty - postanowił rząd w Wilnie. » więcej 2022-02-02, godz. 17:35 Apteki w regionie wykonują bezpłatne testy na koronawirusa Stargard, Lipiany, Chojna, Wolin, Gościno, Rymań - w tych sześciu miejscowościach w naszym województwie apteki wykonują dla mieszkańców testy na koronawirusa. » więcej 2022-01-31, godz. 10:32 Raport o zakażeniach koronawirusem Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane na temat zakażeń w poszczególnych województwach. » więcej 2022-01-31, godz. 07:55 Komisja Zdrowia o projekcie ustawy dotyczącej testowania W sejmowej Komisji Zdrowia o godzinie 16 ma zacząć się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowej ustawy covidowej. » więcej
2345678