Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że bez większej liczby szczepień grozi nam czwarta fala epidemii COVID-19, a co za tym idzie wprowadzenie jesienią pewnych obostrzeń.
- Takiej decyzji nie rozważamy, nie ma tego na stole, jeżeli chodzi o dyskusję na rządowym zespole zarządzania kryzysowego - powiedział Piotr Müller.
Dodał, że przy limitach osób na koncertach czy weselach, nie wliczają się do nich osoby zaszczepione. - To jest trudna dyskusja, która musi się pewnie w Polsce odbyć. Pewnie w parlamencie też będzie dyskusja na ten temat, jakie rozwiązanie wprowadzić, aby faktycznie zachęcić do większej liczby szczepień, bo bez większej liczby szczepień - powiedzmy sobie wprost - grozi nam czwarta fala i grozi nam wprowadzenie pewnych obostrzeń na jesień, jeżeli chodzi o poszczególne gałęzie gospodarki czy życia społecznego - mówił Müller.
Piotr Müller zapewnił, że w tej chwili nie ma żadnego projektu, który miałby wprowadzać podobne rozwiązania jak we Francji. - Aczkolwiek pamiętajmy o tym, że ostatni ponad rok nauczył nas, że różne rozwiązania muszą być brane pod uwagę - powiedział.
Rzecznik rządu był też pytany o kwestię obowiązkowych szczepień dla lekarzy i personelu medycznego. Piotr Müller powiedział, że większość lekarzy jest już zaszczepiona. - Ale z przykrością należy stwierdzić, że niestety w gronie lekarskim są pojedyncze przypadki osób, które kwestionują w ogóle system szczepień - dodawał. Mówił też, że jednym z rozważanych przez rząd tematów jest kwestia obowiązku szczepień "w przypadku personelu medycznego, ale również co do osób, które idą do szpitala, chcą odwiedzić na przykład osoby w szpitalu, aby nie stwarzały ryzyka dla tych, którzy są z mniejszą odpornością, mają inne choroby". - To jest faktycznie rzecz, która jest dyskutowana mocno w rządzie - zaznaczył.
Piotr Müller był też pytany o plany szczepienia trzecią dawką. Rzecznik rządu powiedział, że "w tej chwili nie ma takiej rekomendacji Rady Medycznej przy premierze". "Jeszcze na tym etapie to nie jest potrzebne, natomiast oczywiście za kilka miesięcy, jeżeli badania naukowe by na to wskazywały, że to jest potrzebne, to takie rozważania są w Radzie Medycznej i tak, żeby również logistykę odpowiednią zapewnić" - mówił.
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że z tygodnia na tydzień o kilkadziesiąt procent spada liczba chętnych do szczepień przeciwko COVID-19. Zachęcał też do szczepień, podkreślając, że ta sprawa dotyczy całego społeczeństwa.
Do tej pory zaszczepionych lub zarejestrowanych na szczepienie jest około 55 procent dorosłych Polaków. Michał Dworczyk zaznaczył, że taki odsetek nie uchroni nas przed ewentualną kolejną falą epidemii.
Zobacz także
2021-06-09, godz. 13:48
Ostatni tydzień szczepień w Netto Arenie
Ostatnie dni pracy największego punktu szczepień w Szczecinie. W Netto Arenie zaszczepieni zostaną ostatni pacjenci.
» więcej
2021-06-09, godz. 12:40
Ponad 100 tysięcy chętnych - dzieci już się szczepią
W Polsce zgłoszono już ponad 100 tysięcy dzieci w wieku 12-15 lat na szczepienie przeciw Covid-19. Rodzice nastolatków mogą zapisywać dzieci do przychodni lekarzy rodzinnych, czy punktów szczepień powszechnych.
» więcej
2021-06-09, godz. 10:46
PE zgadza się na paszporty covidowe
Parlament Europejski dał zielone światło dla wprowadzenia certyfikatów kowidowych. Deputowani przyjęli rozporządzenie w tej sprawie.
» więcej
2021-06-08, godz. 21:40
Ministerstwo Zdrowia skróciło odstępy między szczepionkami
Resort opublikował nowe schematy szczepień.
» więcej
2021-06-08, godz. 09:22
Szczepienia i znoszenie restrykcji w Nowym Jorku
Ograniczenia pandemiczne w stanie Nowy Jork zostaną zniesione, gdy 70 procent mieszkańców będzie zaszczepionych przeciwko koronawirusowi co najmniej jedną dawką. Poinformował o tym gubernator Andrew Cuomo.
» więcej
2021-03-18, godz. 08:20
RSnW: paszporty, czyli certyfikaty covidowe. Dobry pomysł?
Paszport covidowy to dobry pomysł, ale nie będzie go łatwo zrealizować - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
» więcej