Czas na Prawo
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas na Prawo
  • "Czas na Prawo" - prowadzący Krzysztof Kukliński
  • Premiera w każdy poniedziałek o godzinie 14:40 na antenie Radia Szczecin.

Nieznajomość prawa szkodzi - często w naszej pracy dziennikarskiej spotykamy się z problemami ludzi, którzy nie radzą sobie w sytuacjach, gdy potrzebna jest fachowa prawnicza wiedza. Z pomocą przychodzi nasza audycja "Czas na prawo", tworzona przy współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

US
Czas na Prawo (17.05.2022) - Podział spadku
Jak podzielić spadek po zmarłym krewnym? Sprawa jest prosta, zwłaszcza jeśli spadkobiercami są członkowie rodziny. Wystarczy się spotkać, omówić szczegóły, spisać umowę i koniec. To tylko teoria. Owszem, takie rzeczy się zdarzają, ale rzadko. Na ogół potrzebny jest sąd, a wcześniej prawnik.
Czas na Prawo (09.05.2022) - Pozew
W kolejnym programie przedstawiamy kilka podstawowych informacji na temat pozwu.
W jakiej sytuacji konieczny jest pozew, a w jakiej wniosek?
Z czego składa się pozew i wreszcie, jakie są najistotniejsze problemy w przygotowaniu pozwu?
Czas na Prawo (04.04.2022) - Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych
W kolejnym odcinku znów podejmujemy temat obrotu nieruchomościami. Tym razem zajmujemy się ochroną jaką daje kupującemu rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Co to jest? W jakich przypadkach i jak skorzystać z tej ochrony?
Czas na Prawo (04.04.2022) - Przekształcenia gruntów zabudowanych na cele mieszkalne
1 stycznia 2019 pożegnaliśmy użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkalne. Każdy dotychczasowy użytkownik wieczysty stał się właścicielem gruntu, na którym stoi jego mieszkanie lub dom. Ustawodawca zobligował jednocześnie nowego właściciela do wniesienia opłaty przekształceniowej na rzecz dotychczasowego właściciela, czyli skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Opłata rozłożona została na wiele lat, ale w przypadku wniesienia tej opłaty jednorazowo ustawodawca przewidział bonifikaty. To właśnie o nich jest kolejny odcinek naszego programu.
Czas na Prawo (28.03.2022) - Umowa deweloperska
Kupno mieszkania od dewelopera jest procesem wieloetapowym.
Częściowo reguluje ów proces tzw. ustawa deweloperska.
Warto przed zawarciem umowy deweloperskiej skonsultować ją z profesjonalnym prawnikiem.
Czas na Prawo (21.03.2022) - Alimenty
W kolejnym programie, prawie wszystko o alimentach. Kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny? Kto i dlaczego może żądać alimentów? Kiedy takie żądanie może zostać uznane za bezzasadne?
Czas na Prawo (14.03.2022) - Nękanie w szkole
Szkoła ma obowiązek zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort podczas przebywania w placówce. Jak jest w praktyce? Często zdarza się, że szkoła wydaje się być bezradna wobec nękania dziecka przez rówieśników - obrażania, naruszeń nietykalności cielesnej itp.
Bywa, że nauczyciele i dyrekcja bagatelizują problem. W tym programie podpowiemy jak skutecznie skłonić ich do stanowczego działania.
Czas na Prawo (07.03.2022) - Prawnicy Ukrainie
W wyjątkowej sytuacji agresji Rosji na Ukrainę i związanym z tym ogromnym napływem uciekinierów do Polski i do Szczecina, Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego uruchomiła specjalną akcję pomocy.
O tym mówimy w kolejnym programie.
Czas na Prawo (28.02.2022) - Działalność gospodarcza
Jak inwestować pieniądze? Każdy chciałby znać odpowiedź na to pytanie.
W kolejnym programie dajemy kilka wskazówek - jak inwestować przynajmniej bezpiecznie.
1234