Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega.
Na start mój ulubiony tryb, czyli oskryptowana, pełna akcji kampania fabularna, która daje spory popis. Grupa uderzeniowa Task Force 141 z kapitanem Pricem na czele znów musi stawić opór wielkiemu zagrożeniu, które może wpłynąć na losy świata. Nazywa się on Władimir Makarow i jako skrajny nacjonalista i morderca nie cofnie się przed niczym. Kampania rzuca gracza po różnych arenach walki i wymusza inne podejście do wykonania misji. Grupa lub postacie przypisane do danego zadania wciąż się zmieniają, co wpływa na poznanie poszczególnych bohaterów gry, niemałe znaczenie mają też umiejętności i sposób wykonania akcji. Nocny atak na rosyjski gułag to otwarta walka, bo tu liczy się czas. Odebranie tajnego transportu broni w urzykistańskim porcie wymaga działania po cichu, choć i przysłowiowy Rambo ma szanse powodzenia. Jest też zadanie, w którym byłem pasażerem w opowiadanej tragicznej historii, kolejna to otwarty atak na kryjówkę wroga, następne to próba zablokowania użycia groźnej broni, czy też ostrzał z powietrza na przeważające siły wroga. Jest różnorodnie, jest filmowo, jest tak, jak być powinno.
Świetnym nowym urozmaiceniem korytarzowych misji kampanii fabularnej Call of Duty są otwarte misje bojowe. Dostałem kawałek mapy, jakąś konkretną lokację, zadania do wykonania i mogłem działać jak chciałem. I jest to najlepsza rzecz, jaka mogła spotkać tę serię. Lubisz się skradać? Poruszanie się po ciemku, noktowizja, broń z tłumikami, zachodzenie przeciwników i egzekucje. Wszystko w ciszy, by wróg nawet nie dowiedział się o mojej obecności. Może też wejść z drzwiami i strzelać wszystkim do wszystkiego, w rytm wybuchów i upadających na ziemię kolejnych pustych magazynków. Tu przydają się specjalne płyty balistyczne, które zakładane chronią przed kulami wroga. Ale sprzętu jest dużo więcej. Samostrzelające wieżyczki, drony zwiadowcze i przenoszące bomby, czy naloty dywanowe. Wsparcie technologiczne też jest obecne, od specjalnego detektora ruchu (znacie go choćby z filmu "Obcy – ósmy pasażer Nostromo”), poprzez impuls zdradzający obecność wszystkich naokoło. Jednak najważniejsze jest uzbrojenie. Nie zliczę ile dostępnych jest pistoletów, shotgunów, karabinów, snajperek, jest i wyrzutnia RPG czy bojowa kusza. No trup ściele się gęsto, wręcz hurtowo. C4, kilka rodzajów granatów, noże do rzucania, miny. Wróg nie ma lekko. Fajne jest to, że odnaleziona na mapie broń, poukrywana w specjalnych skrzyniach, odblokowuje się i jest dostępna od startu przy powtarzaniu misji. Jest to znaczne ułatwienie, bo posiadanie snajperki z tłumikiem np. zaczynając akcję na tamie, gdy na dole są opanowane przez wroga budynki, całkowicie zmienia postać rzeczy. W sumie była to prawie egzekucja.
Kilkanaście misji, różne składy osobowe, różnorodne zadania, sporo oskryptowanych i widowiskowych akcji - kampania w Call of Duty: Modern Warfare 3 jest tym, czego oczekiwałem. Fakt, jest w miarę krótka, choć szukając poukrywanych broni, skradając się, bawiłem się znacznie dłużej, niż robienie akcji na Rambo z rytm kolejnych wypadających z karabinu łusek. Odnoszę jednak wrażenie, że w poprzednich częściach było tego więcej, a przechodzenie kampanii trwało dłużej. Tu wszystko skończyło się w kilka godzin, może 4 czy 5.
Czas przejść do kontrowersyjnych i szeroko komentowanych trybów online. 16 odświeżonych map znanych z Call of Duty: Modern Warfare 2 z roku 2009 i tylko 4 całkowicie nowe. Co więcej, te nowe są dostępne tylko w trybach oferujących rozgrywkę na większą skalę. W niemałej cenie za grę otrzymujemy de facto krótką kampanię i odświeżone mapy sprzed 14 lat. Niestety jest jeszcze gorzej. Mimo, że gra się naprawdę fajnie, w końcu zabawa po sieci to inny wymiar rozrywki, ale np. beznadziejnie wykonane są respawny, przez co część terenów jest cały czas niedostępna. Tryby gry to standard w serii, tak naprawdę jest jedna nowinka - Ustawka, czyli 3 vs 3, choć i tu zdarzają się błędy w grze. Ogólnie jest ich sporo, bo niewybuchające granaty, niedziałająca mina, losowość działania granatu dymnego, zapadanie się pod mapę, bieganie po ścianach, znane z lagów teleportowanie przeciwników itd. Błędów jest cała masa i wręcz wstyd, że w takim stanie wyszła ta gra.
Z plusów, poprawiony ślizg, dynamika poruszania się żołnierza, nowy system perków oparty na dobieraniu stroju żołnierza. Broni jest ponad sto, ale większość to arsenał z Modern Warfare 2, są problemy z balansem. No i tryb zombie, który po prostu jest. I to chyba wszystko.
Gdyby wyciąć z Call of Duty: Modern Warfare 3 tryb kampanii, powiedziałbym: ta gra to katastrofa. Za dużo błędów w trybach online, masa starej zawartości, bardzo mało nowości. Mówiąc wprost, ktoś się tu śpieszyć z wydaniem i zamiast oddać nam dopracowaną produkcję, dostaliśmy co było pod ręką.
Ocena: 5,5/10
Zobacz także
2023-05-13, godz. 06:00
War Mongrels [Xbox Series X]
Bardzo nie lubię takich sytuacji jak ta, w której właśnie się znalazłem. Bardzo chciałbym jednoznacznie pochwalić War Mongrels w wersji na konsole, ale nie mogę. Przynajmniej nie bez szeregu poważnych zastrzeżeń. Co się nie zgadza…
» więcej
2023-05-13, godz. 06:00
Everspace 2 [Steam Deck]
Co prawda leciałem z bardzo ważną misją główną - ale tu jakiś sygnał, tu jakieś nieznane miejsce, tu jakieś szczątki do zbadania - i po kilku godzinach w postępach fabuły dalej byłem w lesie (no, w kosmosie)... za to zbieractwo…
» więcej
2023-05-13, godz. 06:00
The Last Case of Benedict Fox [Xbox Series X]
W The Last Case of Benedict Fox chciałem zagrać od pierwszych zapowiedzi czy pokazu na poznańskich targach PGA. Metroidvania z licznymi łamigłówkami i zacięciem detektywistycznym, co sugeruje sam tytuł, ujęła mnie wyglądem i klimatem…
» więcej
2023-05-13, godz. 06:00
Showgunners [PC]
Wikipedia podaje taką definicję hasła reality show - typ programów telewizyjnych, w których z reguły występują osoby wcześniej niezwiązane zawodowo z telewizją. Osoby te w założeniu mają zachowywać się „naturalnie” przed…
» więcej
2023-05-06, godz. 18:00
[06.05.2023] Gotowanie na ekranie
Wszelkiego rodzaju symulatory mają swoich wiernych fanów - co wiemy doskonale, nie raz informując o sukcesach ich twórców. Czy to ten traktujący o urządzaniu domu, wcielaniu się w mechanika samochodowego, bądź celnika komunistycznego…
» więcej
2023-05-06, godz. 06:00
The Pathless [Switch]
Po eksperymentalnym doświadczeniu, jakim była gra Abzu, w 2020 roku studio Giant Squid zaskoczyło kolejną oryginalną produkcją The Pathless. Po trzech latach wiecznie biegająca łuczniczka wskoczyła na Switcha, by zestrzelić klątwę…
» więcej
2023-05-06, godz. 06:00
The Pathless [Switch]
Po eksperymentalnym doświadczeniu, jakim była gra Abzu, w 2020 roku studio Giant Squid zaskoczyło kolejną oryginalną produkcją The Pathless. Po trzech latach wiecznie biegająca łuczniczka wskoczyła na Switcha, by zestrzelić klątwę…
» więcej
2023-05-06, godz. 06:00
Star Wars: X-Wing (1993 r.)
W momencie premiery ta gra była spełnieniem marzeń fanów filmowej trylogii. Bo kto by nie chciał usiąść za sterami kultowych myśliwców Rebelii w walce ze złowrogim Imperium Galaktycznym? Star Wars: X-Wing to gra która zapoczątkowała…
» więcej
2023-05-06, godz. 06:00
Star Wars Jedi: Ocalały [Xbox Series X]
Nie wiem czy to świadoma kalka, czy niezamierzone naśladownictwo, czy po prostu mój mózg szuka podobieństw tam, gdzie niekoniecznie faktycznie istnieją. Tak czy inaczej to nie zarzut, tylko moje osobiste skojarzenie, że Star Wars Jedi:…
» więcej
2023-05-06, godz. 06:00
[06.05.2023] Giermasz #549 - W objęciach Mocy
Świetnie się to złożyło: gdy w tygodniu poprzedzającym to wydanie Giermaszu 4 maja przypadał Dzień Gwiezdnych Wojen - i my mamy recenzję bardzo gorącej premiery w tym uniwersum. Czyli wysokobudżetowa gra akcji Star Wars Jedi: Ocalały…
» więcej