Magazyn Międzynarodowy
Radio SzczecinRadio Szczecin » Magazyn Międzynarodowy » Magazyn Międzynarodowy
Dom Historii Europejskiej w Brukseli. Fot. www.historia-europa.ep.eu
Dom Historii Europejskiej w Brukseli. Fot. www.historia-europa.ep.eu
Nie milkną kontrowersje wokół Domu Historii Europejskiej w Brukseli. „Dom” to muzeum powstałe z inicjatywy Parlamentu Europejskiego i otwarte 6 maja 2017 roku. Powstawało aż 10 lat i kosztowało 55 mln euro. Zawiera ok. 1,5 tys. eksponatów. W zamyśle twórców Dom Historii Europejskiej ma promować historię Europy i integracji europejskiej.

Wiceprzewodniczący europarlamentu Ryszard Czarnecki wskazywał, że twórcy „Domu” pominęli choćby wojnę polsko-bolszewicką, a przecież zwycięstwo polskiego oręża uniemożliwiło rozprzestrzenianie się komunizmu na Europę. Europoseł PiS dodawał, że nie ma żadnej wzmianki o królu Janie III Sobieskim, który uratował Wiedeń przed zajęciem przez wojska tureckie, z kolei figurka marszałka Józefa Piłsudskiego znalazła się w gablocie obok węgierskich i jugosłowiańskich dyktatorów, co – jak podkreślał – jest po prostu fałszowaniem historii.

Marek Cichocki, profesor Collegium Civitas, stwierdził, że Dom Historii Europejskiej „w formie topornej i nachalnej pedagogiki gromadzi chyba wszystkie możliwe absurdy »europejskiego« zintegrowanego spojrzenia na historię naszego kontynentu: komunizm dobry – nazizm zły, narody i religia źródłem wszelkich nieszczęść, niemieccy wypędzeni pierwszymi ofiarami II wojny światowej, ruch oporu owszem – ale nie w Polsce, UE ostatecznym celem rozwoju Europy”.

- Teraz zamiast wersji narodowych historii, zamiast odmiennych doświadczeń, obowiązywać ma jedna, ogólnoeuropejska, zintegrowana historia pod patronatem Unii Europejskiej – uważa Cichocki.

- Celem muzeum nie jest synteza dziejów Europy dla historyków. Stawiamy zwiedzającym pytania, zachęcamy do dyskusji. Także o europejskiej pamięci i tożsamości – tłumaczy dyrektorka Domu Historii Europejskiej Taja Vovk Van Gaal.

Tymczasem minister kultury Piotr Gliński w liście do do szefa europarlamentu Antonia Tajaniego napisał: " Uważam, że obecna ekspozycja Domu Historii Europy nie jest godna ani tej nazwy, ani tym bardziej patronatu Parlamentu Europejskiego. Liczę, że uda się Parlamentowi Europejskiemu szybko zweryfikować założenia istniejącej ekspozycji i w wyniku szerokich konsultacji naukowych pokazać prawdziwą historię Europy ".

Jak ekspozycję Domu Historii Europejskiej oceniają autorzy Magazynu Międzynarodowego Radia Szczecin Piotr Semka i Piotr Cywiński? Redaktorzy pojechali do Brukseli, gdzie zwiedzili wystawę.
Magazyn Międzynarodowy 20.11.2017 Dom Historii Europejskiej
Do posłuchania audycji zapraszają: Piotr Semka i Piotr Cywiński
 

Zobacz także

2018-04-23, godz. 21:27 Wybory w Egipcie » więcej 2018-04-23, godz. 21:02 Sawczenko podejrzewana o terroryzm Nadia Sawczenko, jeszcze niedawno bohaterka narodowa Ukrainy, teraz jest oskarżana o terroryzm. Grozi jej dożywocie. Świat poznał Sawczenko, gdy trafiła… » więcej 2018-04-23, godz. 20:40 Włochy po wyborach Po 45 dniach od wyborów parlamentarnych Włochy nadal nie mają rządu. W ostatni piątek przewodnicząca Senatu Maria Elisabetta Alberti Casellati, która na… » więcej 2018-04-23, godz. 20:27 Sankcje wobec Rosji Siedmiu rosyjskich oligarchów związanych z Kremlem liczy straty wynikające z nowych amerykańskich sankcji. Restrykcje obejmują też ich firmy, menadżerów… » więcej 2018-03-27, godz. 13:10 Wystawa w Berlinie: Mit Jerozolimy w mentalności żydowskiej W Muzeum Żydowskim w Berlinie można oglądać wystawę pod tytułem „Welcome to Jerusalem”. Wystawa, zaaranżowana na tysiącu metrów kwadratowych, w aż… » więcej 2018-03-27, godz. 13:02 Śmierć dziennikarza na Słowacji i skandal korupcyjny Słowacja wstrząśnięta śmiercią dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusznirovej. Na początku marca na ulice słowackich miast… » więcej 2018-03-27, godz. 12:55 Francja i kłopoty władzy: Sarkozy i Macron Nicolas Sarkozy, były prezydent Francji ma poważne kłopoty. Został zatrzymany przez policję i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii… » więcej 2018-03-27, godz. 12:47 Po wyborach w Rosji – nowa zimna wojna? 14 państw Unii Europejskiej, wśród nich Polska, wydali ze swojego terytorium rosyjskich dyplomatów. W ten sposób wspólnota zareagowała na wydarzenia w brytyjskim… » więcej 2018-03-27, godz. 12:41 Niemcy po wyborach Rekordowo długo powstawał po tegorocznych wrześniowych wyborach parlamentarnych rząd w Niemczech. Dojście do porozumienia zajęło niemieckim politykom aż… » więcej 2018-02-20, godz. 11:53 Dyplomatyczne zgrzyty Polski i Izraela Ochłodzenie w stosunkach polsko-izraelskich. Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która miała wyrugować z zagranicznych mediów i opinii publicznej… » więcej
1718192021