Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Rodzice w porozumieniu z proboszczem parafii zdecydują, kiedy posłać swoje dziecko do I Komunii Świętej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rodzice w porozumieniu z proboszczem parafii zdecydują, kiedy posłać swoje dziecko do I Komunii Świętej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rodzice w porozumieniu z proboszczem parafii zdecydują, kiedy posłać swoje dziecko do I Komunii Świętej.
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga właśnie wprowadził normy porządkujące zasady przygotowania i przeżywania tego sakramentu w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Od tego roku szkolnego dolną granicą wiekową będzie skończone 7 lat.

W związku z wprowadzeniem do szkół sześciolatków pojawiły się głosy, że dziecko w II klasie nie jest odpowiednio dojrzałe do przyjęcia sakramentu. Niektóre diecezje w Polsce wprowadziły Komunię Świętą w trzeciej klasie. W naszej archidiecezji jednak arcybiskup Andrzej Dzięga pozostawił możliwość podjęcia decyzji przede wszystkim rodzicom.

- Jak przypomina Kościół pierwszym nauczycielem i wychowawcą w życiu wiary jest ojciec i matka, czyli rodzice - mówi ks. Piotr Superlak, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - I to od nich zależy czy dziecko jest gotowe do przyjęcia tego sakramentu, a ze wspólnoty Kościoła odpowiedzialny za przygotowanie jest proboszcz każdej wspólnoty parafialnej.

Zdania wśród samych rodziców są podzielone. - Te dzieci, które poszły jako 6-latki do szkoły, powinny pójść do I Komunii Świętej w trzeciej klasie - uważa matka chłopca, który przygotowuje się do sakramentu.

- Jeśli dzieci są przygotowywane nie tylko przez katechetę, ale też przez rodziców to jestem absolutnie za tym, żeby druga klasa była "komunijną" - stwierdza ojciec dziewczynki, która rozpoczyna przygotowania do I Komunii Świętej.

Według nowych norm będzie możliwa I Komunia Święta indywidualna po odpowiednim przygotowaniu kandydata i grupowa uroczystość na wiosnę.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2013-03-30, godz. 09:48 Bezdomni dostali paczki i święconki Blisko setka bezdomnych w szczecińskiej katedrze dostała w Wielką Sobotę koszyczki ze święconką, a także paczki żywnościowe od Caritas. » więcej 2013-03-29, godz. 12:14 Efekt Franciszka w Watykanie Wierni z całego świata przyjeżdżają do Watykanu, by zobaczyć nowego papieża. » więcej 2013-03-29, godz. 07:10 Papież znów zaskoczył Po raz pierwszy w historii Kościoła Katolickiego Franciszek umył nogi kobietom. » więcej 2013-03-29, godz. 00:17 Grzechy wyznawane pod osłoną nocy Najpierw rachunek sumienia w smartfonie, a potem już można przystąpić do spowiedzi świętej. W Szczecinie zakończyła się czwarta Noc Konfesjonałów. » więcej 2013-03-29, godz. 00:10 Krzyż w centrum, czyli Wielki Piątek Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie przeżywają Mękę i Śmierć Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. » więcej 2013-03-28, godz. 07:51 Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Sacrum Dziś chrześcijanie zachodni rozpoczynają Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2013-03-28, godz. 07:29 Noc konfesjonałów na dobry początek Ponad 60 miast w Polsce, a także Chicago i Rzym, w sumie ponad 100 parafii włączyło się już w kolejną edycję Nocy Konfesjonałów. Akcję 4 lata temu zapoczątkowali księża w Szczecinie. » więcej 2013-03-24, godz. 11:46 Wystawa błogosławionego przy bazylice papieskiej [ZDJĘCIA] Droga świętości Jana Pawła II to wystawa, którą można oglądać przy Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie. » więcej 2013-03-22, godz. 13:55 Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Szczecina Studenci, wykładowcy, a także młodzież Szczecina przejdą w piątek w Akademickiej Drodze Krzyżowej ulicami miasta. » więcej 2013-03-20, godz. 07:24 Tango dla papieża Tango specjalnie dla Ojca Świętego Franciszka odtańczą uczestnicy tegorocznego spotkania młodych w Lednicy. » więcej
190191192193194195196