Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Zabytkowy kielich mszalny błogosławionego księdza Karola Lamperta wrócił do kaplicy dawnego szpitala kolejowego w Szczecinie. Austriacki duchowny, który zginął za wiarę, pracował tam w czasie II Wojny Światowej.
Naczynie odnalazło się po wojnie - w trakcie remontu budynku, w którym teraz powstaje placówka rehabilitacyjna. - To był całkowity przypadek - opowiada ksiądz Andrzej Dymer, który nadzoruje przebudowę szczecińskiego szpitala.

Okazało się, że kielich przez wiele lat przechowywał u siebie znajomy księdza Dymera, ksiądz Henryk Świerkowski.

- Podczas wizyty u niego zauważyłem, że na segmencie stoi spłaszczony i wykrzywiony kielich. Był cały w śniedzi - wspomina Dymer. - Ksiądz kanonik dostał go od jednej z parafianek. Okazało się, że naczynie znalazł jej syn, który pracował przy pierwszym, powojennym remoncie szpitala kolejowego.

Błogosławiony ksiądz Karol Lampert przyjechał do Szczecina w 1940 roku. Oprócz posługi w parafii św. Jana Chrzciciela, był też kapelanem szpitala św. Karola Boromeusza. - Pracował tu do czasu aresztowania. Odprawiał msze święte, podczas których prawdopodobnie używał tego właśnie kielicha - dodaje ksiądz Dymer.

Naczynie przeszło gruntowną renowację. Wykonane jest z czystego srebra. Teraz stoi w odremontowanej niedawno szpitalnej kaplicy.

Ksiądz Karol Lampert zginął w 1944 roku. Zamordowali go hitlerowcy. Dwa lata temu beatyfikował go papież Benedykt XVI.
Okazało się, że kielich przez wiele lat przechowywał u siebie znajomy księdza Dymera, ksiądz Henryk Świerkowski.
Błogosławiony ksiądz Karol Lampert przyjechał do Szczecina w 1940 roku. Oprócz posługi w parafii św. Jana Chrzciciela, był też kapelanem szpitala św. Karola Boromeusza.

Zobacz także

2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej 2021-04-02, godz. 08:06 Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia. » więcej 2021-04-02, godz. 06:56 Mija 16. rocznica odejścia Jana Pawła II Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie. » więcej 2021-04-02, godz. 06:48 Wielki Piątek w Kościele katolickim Jezus jest w chorych, dlatego jak odmawiam brewiarz lub różaniec to siadam przy łóżku chorego - mówi pallotyn, ks. Andrzej Partika. » więcej 2021-04-01, godz. 15:52 Liturgia Wielkiego Czwartku w czasie pandemii Sugestie Stolicy Apostolskiej, apel Episkopatu i wspólny komunikat hierarchów kościelnych i rządu do wiernych i proboszczów. Liturgie Wielkiego Tygodnia i Wielkanoc w Kościele odbędą według zaostrzonych rygorów sanitarnych. » więcej 2021-04-01, godz. 12:45 Caritas podsumowuje przedświąteczną pomoc Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej musiał docierać do potrzebujących inaczej niż organizując wielkanocne śniadania. I tak udało się pomóc. » więcej 2021-04-01, godz. 07:04 Księża odnowią swoje przyrzeczenia, poświęcenie olejów Msza Krzyżma Świętego rozpocznie się o 10 w Bazylice Archikatedralnej. Odprawia ją biskup diecezjalny wraz z kapłanami. To coroczna uroczystość, szczególnie ważna dla całej służby liturgicznej. » więcej 2021-04-01, godz. 07:01 Wielki Czwartek w Kościele Katolickim W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii, czyli Komunii Święt… » więcej
57585960616263