Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Świętowanie w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczęła pasterka, której o północy w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Świętowanie w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczęła pasterka, której o północy w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W katedrze jest też już otwarta żywa szopka. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W katedrze jest też już otwarta żywa szopka. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Muzyczną oprawę pasterki przygotowała powiększona schola akademicka pod kierunkiem Karoliny Woźniak, a po mszy trwało wspólne kolędowanie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Muzyczną oprawę pasterki przygotowała powiększona schola akademicka pod kierunkiem Karoliny Woźniak, a po mszy trwało wspólne kolędowanie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W środę katolicy rzymscy i protestanci obchodzą Boże Narodzenie. Świętowanie w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczęła pasterka, której o północy w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
Transmisję z uroczystej mszy św. przeprowadziło Radio Szczecin.

Katedra wypełniła się wiernymi, dla których pasterka to element tradycji, ale również przeżycie duchowe. - Po raz pierwszy przyszedłem z małymi dziećmi, które mają 5 i 7 lat. Mój syn przyjechał z Kalifornii po 25 latach i chciał odwiedzić katedrę. To ja nauczyłem go wiary - mówili szczecinianie, którzy przyszli na pasterkę.

- Dziecko, które poczyna się pod sercem matki, jest dane jako Boży dar, a nie wynik ludzkich programów, kombinacji i pomysłów - mówił w homilii abp Dzięga. - Jest darem Boga. Coraz więcej wiemy o rozwoju człowieka pod sercem matki i coraz bardziej potwierdza się metodami czysto medycznymi i biologicznymi. To jest człowiek od pierwszej chwili i nieważne ile osób mówi, że dla nich to jest tylko życie potencjalne i zapowiedź człowieka. Prawda o człowieku naukowo potwierdzona jest jedna od pierwszej sekundy istnienia pod sercem matki.

- Ktoś powiedział, że gdybyśmy byli wierni Bogu i pokochali każde życie, które Bóg dał tej ziemi, nie byłoby nas wcale za mało - kontynuował hierarcha. - To nie jest wina Pana Boga. To myśmy czegoś nie rozpoznali, jako naród coś roztrwoniliśmy, a teraz musimy ponieść tego konsekwencje i wrócić na Bożą drogę.

Muzyczną oprawę pasterki przygotowała powiększona schola akademicka pod kierunkiem Karoliny Woźniak, a po mszy trwało wspólne kolędowanie.

W katedrze jest też już otwarta żywa szopka. Jej atutem jest fakt, że znajduje się w środku świątyni, w której jest ciepło. Swoją 17-letnią tradycję ma jednak żywa szopka przy sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dziś o 16 chrystusowcy zapraszają do niej na wspólne kolędowanie. Trzecia żywa szopka powstała w Żydowcach.

Nabożeństwa w kościele ewangelicko-augsburskim rozpoczynają się w pierwszy i drugi dzień świąt o 10 rano w świątyni przy Energetyków. W Szczecinie ta protestancka wspólnota liczy około pół tysiąca wiernych.
Świętowanie w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczęła pasterka, której o północy w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Zobacz także

2015-04-19, godz. 00:32 Największy w Polsce marsz przejdzie ulicami Szczecina Po raz trzynasty ulicami Szczecina przejdzie w niedzielę największy w Polsce Marsz dla Życia pod hasłem "Kobieta jest piękna". » więcej 2015-04-05, godz. 12:00 Ten grób ma symbolizować coś jeszcze W jednej ze szczecińskich parafii Grób Pański jest nie tylko wspomnieniem męki i śmierci Chrystusa, ale ma także symbolizować wołanie o pokój na świecie. » więcej 2015-04-05, godz. 11:13 Wielkanocne śniadanie na Pomorzanach. "Czasem wystarczy z nimi pobyć" Śniadanie dla potrzebujących mieszkańców Pomorzan w Wielkanocny poranek to już tradycja. I tym razem blisko 50 samotnych i ubogich mogło poczuć klimat świąt spotykając się w Katolickiej Szkole Podstawowej przy parafii Matki Bożej… » więcej 2015-04-05, godz. 00:13 Radosne procesje w kościołach. Czy wszystkie powinny być w nocy? Trzeba uszanować duchowość ludzi, a w Kościele jest miejsce na wiele tradycji liturgicznych - m.in. tak księża tłumaczą fakt, że w niektórych kościołach procesje rezurekcyjne odbywają się w niedzielę rano, podczas gdy w innych… » więcej 2015-04-05, godz. 00:13 Wielkanocne życzenia metropolity [WIDEO] Życzę Wam, żebyście składając sobie dziś życzenia poczuli się na nowo razem - mówi abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński składa świąteczne życzenia. » więcej 2015-04-04, godz. 00:10 Wielka Sobota w ciszy i oczekiwaniu Wielka Sobota jest u chrześcijan dniem ciszy i wyczekiwania na Zmartwychwstanie. Wieczorem katolicy rzymscy przeżywają w kościołach najważniejsze wydarzenie, czyli Wigilię Paschalną. » więcej 2015-04-03, godz. 06:59 Krzyż w centrum Wielkiego Piątku Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie przeżywają Mękę i Śmierć Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. » więcej 2015-04-02, godz. 11:33 Nocna spowiedź ostatniej szansy Po raz szósty w całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej o godzinie 22 rozpocznie się Noc Konfesjonałów. » więcej 2015-04-02, godz. 07:17 10 lat temu odszedł Jan Paweł II Papież-Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o 21.37. Kościół Katolicki wspomina świętego w październiku, jednak w rocznicę śmierci ludzie powracają myślami do wydarzeń sprzed dekady. » więcej 2015-04-02, godz. 07:17 Wielki Czwartek. Najważniejszy okres dla chrześcijan Dziś Kościół Rzymskokatolicki rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii, czyli komunii… » więcej
168169170171172173174