Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Świętowanie w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczęła pasterka, której o północy w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Świętowanie w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczęła pasterka, której o północy w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W katedrze jest też już otwarta żywa szopka. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W katedrze jest też już otwarta żywa szopka. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Muzyczną oprawę pasterki przygotowała powiększona schola akademicka pod kierunkiem Karoliny Woźniak, a po mszy trwało wspólne kolędowanie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Muzyczną oprawę pasterki przygotowała powiększona schola akademicka pod kierunkiem Karoliny Woźniak, a po mszy trwało wspólne kolędowanie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W środę katolicy rzymscy i protestanci obchodzą Boże Narodzenie. Świętowanie w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczęła pasterka, której o północy w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
Transmisję z uroczystej mszy św. przeprowadziło Radio Szczecin.

Katedra wypełniła się wiernymi, dla których pasterka to element tradycji, ale również przeżycie duchowe. - Po raz pierwszy przyszedłem z małymi dziećmi, które mają 5 i 7 lat. Mój syn przyjechał z Kalifornii po 25 latach i chciał odwiedzić katedrę. To ja nauczyłem go wiary - mówili szczecinianie, którzy przyszli na pasterkę.

- Dziecko, które poczyna się pod sercem matki, jest dane jako Boży dar, a nie wynik ludzkich programów, kombinacji i pomysłów - mówił w homilii abp Dzięga. - Jest darem Boga. Coraz więcej wiemy o rozwoju człowieka pod sercem matki i coraz bardziej potwierdza się metodami czysto medycznymi i biologicznymi. To jest człowiek od pierwszej chwili i nieważne ile osób mówi, że dla nich to jest tylko życie potencjalne i zapowiedź człowieka. Prawda o człowieku naukowo potwierdzona jest jedna od pierwszej sekundy istnienia pod sercem matki.

- Ktoś powiedział, że gdybyśmy byli wierni Bogu i pokochali każde życie, które Bóg dał tej ziemi, nie byłoby nas wcale za mało - kontynuował hierarcha. - To nie jest wina Pana Boga. To myśmy czegoś nie rozpoznali, jako naród coś roztrwoniliśmy, a teraz musimy ponieść tego konsekwencje i wrócić na Bożą drogę.

Muzyczną oprawę pasterki przygotowała powiększona schola akademicka pod kierunkiem Karoliny Woźniak, a po mszy trwało wspólne kolędowanie.

W katedrze jest też już otwarta żywa szopka. Jej atutem jest fakt, że znajduje się w środku świątyni, w której jest ciepło. Swoją 17-letnią tradycję ma jednak żywa szopka przy sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dziś o 16 chrystusowcy zapraszają do niej na wspólne kolędowanie. Trzecia żywa szopka powstała w Żydowcach.

Nabożeństwa w kościele ewangelicko-augsburskim rozpoczynają się w pierwszy i drugi dzień świąt o 10 rano w świątyni przy Energetyków. W Szczecinie ta protestancka wspólnota liczy około pół tysiąca wiernych.
Świętowanie w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczęła pasterka, której o północy w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Zobacz także

2014-07-26, godz. 08:15 Jarmark Jakubowy przy szczecińskiej katedrze trwa w najlepsze [WIDEO] Występ zespołu Poparzeni Kawą Trzy to jeden z głównych punktów soboty na Jarmarku Jakubowym w Szczecinie. Na plac przed katedrą przyciągają jednak przede wszystkim zapachy regionalnych potraw. » więcej 2014-07-25, godz. 17:53 Na rowerach szlakiem św. Jakuba Przejechali na rowerach prawie 1400 kilometrów. Dziewięcioro cyklistów zakończyło w piątek rowerową pielgrzymkę śladem świętego Jakuba, którą rozpoczęli w litewskiej Kretyndze. » więcej 2014-07-25, godz. 14:30 Jarmark Jakubowy dla ciała i dla ducha W piątek przed szczecińską katedrą zaczyna się na dobre Jarmark Jakubowy. Dla mieszkańców Szczecina to znak, że w jednym miejscu przygotowano dla nich mnóstwo atrakcji kulinarnych i artystycznych. » więcej 2014-07-25, godz. 12:53 Pielgrzymi ruszają na Jasną Górę Pierwsi pielgrzymi wyszli w trasę już dziś. Jubileuszowa 30. Szczecińska Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z Łukęcina. Pątnicy mają do pokonania ponad 620 kilometrów. » więcej 2014-07-21, godz. 00:00 "To jest właśnie radosny Kościół". Energetyczny koncert w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wystąpili wspólnie z chrześcijańskim zespołem Deus Meus w szczecińskim amfiteatrze. » więcej 2014-07-20, godz. 21:56 Stypendyści papiescy zatańczyli na Jasnych Błoniach [WIDEO, ZDJĘCIA] Były podskoki i wirujące obroty. Blisko tysiąc młodych osób zatańczyło na Jasnych Błoniach belgijkę w rytm specjalnie napisanej piosenki. » więcej 2014-07-20, godz. 14:26 Deus Meus i papiescy stypendyści zaśpiewają dla szczecinian Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i chrześcijański zespół Deus Meus wystąpią w niedzielę o 20 w koncercie ewangelizacyjnym w szczecińskim amfiteatrze. » więcej 2014-07-18, godz. 14:54 Papiescy stypendyści wypoczywają w Szczecinie Zwiedzą miasto i pojadą nad morze - obóz letni dla stypendystów "Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia" w piątek rozpoczął się w Szczecinie. Na wakacje przyjechało tu ponad tysiąc najzdolniejszych uczniów z ubogich rodzin. » więcej 2014-07-17, godz. 17:14 Są żywym pomnikiem papieża-Polaka. Zdolna młodzież z całej Polski wypoczywa w Szczecinie Co roku możemy spotkać ich, kiedy w całej Polsce w Dzień Papieski kwestują na swoją edukację. W czwartek zjeżdżają do Szczecina na letni obóz. » więcej 2014-07-13, godz. 07:44 Mniej wiernych przychodzi na msze. Najmniej w Zachodniopomorskiem Najmniej wiernych na niedzielnej mszy świętej jest w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W naszej archidiecezji również najmniej osób, obok diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przystępuje do komunii świętej. To najnowsze dane… » więcej
175176177178179180181