Co roku możemy spotkać ich, kiedy w całej Polsce w Dzień Papieski kwestują na swoją edukację. W czwartek zjeżdżają do Szczecina na letni obóz.
Niektórzy przyjechali do Szczecina z południa Polski. Czego oczekują po tym obozie?
- Liczę, że spotkam wspaniałych ludzi, spędzimy miło czas, będziemy dobrze się bawić. Odpoczniemy od szkoły, poznamy nowe zabytki, kulturę - mówią gimnazjaliści.
Gimnazjaliści i licealiści pochodzą z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, a ponieważ mają dobre wyniki w nauce otrzymują finansowe wsparcie na dalsze kształcenie. W organizacji obozu pomagają studenci, którzy również są stypendystami.
Najniższe dofinansowanie w miesiącu wynosi 300 złotych. - To jest podzielone na stypendium socjalne i naukowe. Za stypendium socjalne możemy kupić podstawowe rzeczy np. jedzenie. Za stypendium naukowe można kupić np. instrumenty muzyczne - mówi Sylwia, która przyjechała z okolic Rzeszowa.
- To duży zastrzyk dla budżetu domowego, bo stypendium to 1/3 pensji mojej mamy. Mogę kupić za to ubranie i rozwijać swoje zainteresowania - mówi Mateusz z południa kraju.
Podczas ubiegłorocznego Dnia Papieskiego w październiku zebrano ponad 7,5 mln złotych. Stypendia otrzymuje rocznie 2,5 tys. osób.
Stypendyści rozpoczną letni obóz od mszy św. w szczecińskiej katedrze w piątek o 10, której ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku i ma upamiętniać pontyfikat świętego Jana Pawła II m.in. przez wspieranie różnych inicjatyw w dziedzinie edukacji i kultury. Wśród nich są właśnie zbiórki pieniędzy na stypendia dla utalentowanej i ubogiej młodzieży z małych miejscowości.
Organizatorem letniego wypoczynku są: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska, Urząd Miasta w Szczecinie, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki i wyższe uczelnie Szczecina.
Zobacz także
2019-12-25, godz. 20:04
Polacy na Ukrainie odnawiają tradycje obchodzenia Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie w czasach komunizmu w Związku Radzieckim świętowano w ukryciu, obecnie można to robić już bez przeszkód. Polacy na Ukrainie odnawiają tradycje obchodzenia Bożego Narodzenia. Pomaga im w tym Kościół.
» więcej
2019-12-25, godz. 09:44
Życzenia arcybiskupa Andrzeja Dzięgi [WIDEO, ZDJĘCIA]
Idźmy jako wspólnota niepodzielona, jako rodzina z Chrystusem pod opieką Maryi w nowy czas - mówi abp Andrzej Dzięga.
» więcej
2019-12-24, godz. 09:38
Radiowa transmisja z Pasterki w Bazylice Archikatedralnej
Radio Szczecin przeprowadziło bezpośrednią transmisję z Pasterki w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie.
» więcej
2019-12-24, godz. 08:21
Bożonarodzeniowy rozejm nauką w czasach pokoju. O czym mówi wydarzenie z Ypres
Ludzie nie kłóćcie się, przypomnijcie sobie o bożonarodzeniowym rozejmie - mówi ks. Jarosław Bilicki dla Radia Szczecin.
» więcej
2019-12-24, godz. 08:02
Pewne potrawy pojawiały się tylko na bogatych stołach
Ryby dla bogatych, groch i konopie dla ubogich. Staropolska Wigilia wyglądała nieco inaczej niż dziś.
» więcej
2019-12-24, godz. 07:51
W południe przy katedrze rozpocznie się Wigilia dla potrzebujących
Wigilię dla 600 osób przygotowała parafia katedralna, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz indywidualni sponsorzy.
» więcej
2019-12-24, godz. 07:43
Betlejem rozpoczyna uroczystości Bożego Narodzenia
Tysiące osób będą we wtorek uczestniczyły w uroczystościach Bożego Narodzenia w Betlejem.
» więcej
2019-12-24, godz. 07:25
Wigilia to jeden z najpiękniejszych dni w roku
W roku jest Wigilia, która ma dla chrześcijan szczególną wartość.
» więcej
2019-12-23, godz. 21:15
Jasna Góra gotowa na świąteczne przyjęcie pielgrzymów
Sanktuarium na Jasnej Górze lśni kolorowymi lampkami i jest gotowe na przyjęcie pielgrzymów.
» więcej
2019-12-21, godz. 10:58
Koncert z papieskim błogosławieństwem
Błogosławieństwo papieża Franciszka ma sobotni koncert w kościele seminaryjnym w Szczecinie. "Missa a Buenos Aires" to utwór argentyńskiego współczesnego kompozytora, Martina Palmieri.
» więcej