Trzy tradycyjne, żywe szopki ze zwierzętami i biblijnymi postaciami można oglądać w Szczecinie. Jedna stoi w centrum miasta, druga na Prawobrzeżu, kolejna przy ul. Zegadłowicza, niedaleko Głębokiego.
Żeby zobaczyć owce, osła czy kozy trzeba było stać w długiej kolejce, ale czas umilali kolędnicy. Podczas wspólnego kolędowania były też życzenia, a chętnych do zobaczenia żywej szopki nie brakowało.
- Przyszliśmy posłuchać, kolędować i obejrzeć szopki. - Dzieci chciały zobaczyć zwierzęta, bo nie mieszkamy na stałe w Polsce. Przyjechaliśmy na święta i dla nich to jest nowość - mówią zgromadzeni widzowie.
Przezwyciężenia życiowych trudności życzył też prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
- W życiu ciągle spotykają nas jakieś kłopoty, ale będąc życzliwym dla drugiego człowieka możemy te wszystkie trudności przezwyciężać. W tym ma nam pomóc nowo narodzony Chrystus i tego wszystkim z całego serca życzę - powiedział prezydent.
Do śpiewania kolęd zachęcały zespoły ze Szczecina i regionu. - Co godzinę były nowe zespoły m.in. ze Szczecina, Stargardu, Chociwla, byli też kombatanci i zachęcamy wszystkich do wspólnego kolędowania - mówi ks. Jeleń.
Szopkę przy kościele chrystusowców można oglądać w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia od 10 do 18. O godzinie 15 życzenia złożyli mieszkańcom proboszcz parafii i biskup Marian Błażej Kruszyłowicz.
Na Prawobrzeżu szopka stoi w Żydowcach, przy ul. Srebrnej. Przygotowała ją parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Są tam m.in. osły, owce, kozy, kucyki i cielak. W pierwszy dzień świąt o 13:30 odbyły się występy zespołów, a o 19:00 - wspólne śpiewanie kolęd przy ognisku.
Na wspólne kolędowanie przy szopce zaprasza także parafia św. Brata Alberta na Głębokim. Osła, owcę, królika, kury i gołębie można oglądać w pierwszy i drugi dzień świąt, od rana do wieczora.
W tym miejscu mieszkańcy mogą podziwiać żywą szopkę pierwszy raz od kilku lat. - Uważam, że to piękne urozmaicenie na święta - mówi ks. Janusz Giec, proboszcz parafii.
Śpiewanie kolęd zaplanowano tu w czwartek o 18:30.
Zobacz także
2016-11-20, godz. 08:30
Ważny akt polskich katolików we wszystkich kościołach
Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana zostanie odczytany w niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce, w tym także na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
» więcej
2016-11-19, godz. 23:30
Zaduszki Poetyckie na Wzgórzu Hetmańskim. "Ks. Karol wycisnął łzy z moich oczu"
Piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Czesława Niemena czy Bułata Okudżawy wybrzmiały w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej na szczecińskich Pomorzanach. W sobotni wieczór słuchacze wzięli udział w Zaduszkach Poetyc…
» więcej
2016-11-19, godz. 10:53
Katecheci motywują się przed lekcjami religii
Jak sobie radzić ze stresem czy wypaleniem zawodowym? To niektóre tematy warsztatów motywacyjnych dla katechetów.
» więcej
2016-11-19, godz. 09:05
Historyczne wydarzenie dla wierzących
To nie akt polityczny czy społeczny, ale bardzo osobisty, pod którym może podpisać się każdy - tak Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana komentuje abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
» więcej
2016-11-11, godz. 10:56
Wielkie otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej [ZDJĘCIA]
To bardzo ważne dzieło duchowe - mówi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga o wybudowanej w Warszawie na Polach Wilanowskich Świątyni Opatrzności Bożej. W piątek w kościele odprawiona została pierwsza msza świ…
» więcej
2016-11-09, godz. 13:45
"Bez Kościoła nie byłoby wolności"
Właśnie wiara w dużej mierze pozwalała Polakom przetrwać czasy PRL - uważają teolodzy, którzy biorą udział w szczecińskiej konferencji "Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1956-72".
» więcej
2016-11-06, godz. 08:47
Nowy portal dla szukających więcej w swojej wierze. Twórcą ksiądz z Cedyni
Jak wybrać odpowiednie dla siebie rekolekcje w całej Polsce i jak odnaleźć właściwy dom pielgrzyma? M.in. na te pytania odpowiada portal, którego twórcą jest kapłan z Cedyni.
» więcej
2016-11-02, godz. 07:39
Czas modlitwy za zmarłych. Dziś Zaduszki
2 listopada to w Kościele Rzymskokatolickim Dzień Zaduszny. To czas modlitwy za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu.
» więcej
2016-11-01, godz. 11:57
Papież Franciszek spotkał się z wiernymi w Malmö [WIDEO]
Nabożeństwo w hali widowiskowo-sportowej było elementem wspólnych katolicko-luterańskich obchodów 500-lecia reformacji oraz 50-lecia dialogu między tymi Kościołami.
» więcej
2016-11-01, godz. 08:39
Zbiórka wypominków na cmentarzach
Klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego będą przyjmować 1 listopada "wypominki", czyli kartki z imionami naszych zmarłych.
» więcej