Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Na wstępie jest liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wnoszony na początku nabożeństwa symbolizuje Jezusa Chrystusa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Na wstępie jest liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wnoszony na początku nabożeństwa symbolizuje Jezusa Chrystusa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wielka Sobota jest u chrześcijan dniem ciszy i wyczekiwania na Zmartwychwstanie. Wieczorem katolicy rzymscy przeżywają w kościołach najważniejsze wydarzenie, czyli Wigilię Paschalną.
Na wstępie jest liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wnoszony na początku nabożeństwa symbolizuje Jezusa Chrystusa.

- Cała Wielka Sobota to trwanie przy Grobie Chrystusa - tłumaczy ks. prof. Wiesław Dyk. - Oczekujemy jego zmartwychwstania, bo my wiemy, że Pan zmartwychwstał. Uczniowie natomiast szli do grobu Pana zobaczyć, że grób jest pusty i mimo, że wydawało się im, że Pan będzie tam, zastali pusty grób, bo Pan zmartwychwstał.

- Wcześniej w ciągu dnia święcimy pokarmy - dodaje ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - Błogosławimy te pokarmy na wielkanocny stół po to, żeby przeżyć nie tylko posiłek, ale też wspólnotę w gronie rodzinnym, przyjaciół, bliskich i do tej wspólnoty zapraszać już zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Niech błogosławi wszystkie nasze dni.

Liturgia Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze rozpocznie się o 21, a przewodniczyć jej będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-10-23, godz. 08:56 Abp Dzięga dla Radia Szczecin: o aborcji, ŚDM i intronizacji Chrystusa Światowe Dni Młodzieży, dzieło intronizacji Chrystusa w Polsce, ale także stanowisko Kościoła w sprawie karania kobiet za aborcję czy stosunek do gender to niektóre tematy rozmowy z abp. Andrzejem Dzięgą. » więcej 2016-10-17, godz. 22:01 Szczecinianie modlą się za uchodźców [ZDJĘCIA] Za znanych z imienia i nazwiska, ale i anonimowych uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy i na wszystkich kontynentach modlili się w poniedziałek wieczorem szczecinianie. » więcej 2016-09-25, godz. 18:55 "Być on line z Bogiem". Rozpoczynają drogę do kapłaństwa Siedem osób rozpocznie studia w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. W poniedziałek odbędzie się uroczysta inauguracja roku formacyjnego w uczelni. » więcej 2016-09-17, godz. 09:07 Szczecinianie na ulicach Berlina. Przejdą w Marszu dla Życia Ponad 60 osób ze Szczecina, głównie członkowie Bractwa Małych Stópek i Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, wyjechało pociągiem do Berlina na Marsz dla Życia w stolicy Niemiec. » więcej 2016-09-11, godz. 09:16 Luteranie w Szczecinie świętują Powodem do radości i świętowania jest 120. rocznica oddania do użytku obecnej świątyni przy ul. Energetyków. » więcej 2016-09-10, godz. 14:15 Gra w karty na lekcjach religii? To propozycja Fundacji Małych Stópek Pierwsza gra karciana pro-life. Szczecińska Fundacja Małych Stópek przygotowała karty "Zagraj w Jasia". » więcej 2016-09-04, godz. 09:20 Matka Teresa z Kalkuty świętą Kościoła Katolickiego W niedzielę papież Franciszek ogłosi Matkę Teresę z Kalkuty świętą Kościoła Katolickiego. Kanonizacja albańskiej zakonnicy rozpocznie się o godzinie 10 na placu św. Piotra w Rzymie. » więcej 2016-08-27, godz. 11:00 Ksiądz z innej strony. Odkrywa swoją pasję [ZDJĘCIA] Pierwsze doświadczenia wspinaczkowe zdobywał we włoskich Dolomitach. Dziś ma na swoim koncie trzy europejskie czterotysięczniki w Alpach i wspinaczkę na Mont Blanc. Na co dzień jednak zamiast kombinezonu zakłada sutannę i pełni funkcję… » więcej 2016-08-26, godz. 18:27 Kalkucianki ze Szczecina, czyli "komandosi do spraw najtrudniejszych" 4 września Matka Teresa z Kalkuty zostanie ogłoszona świętą. W piątek o godz. 18 na Bulwarze Gdańskim w Szczecinie rozpoczęło się dziewięciodniowe nabożeństwo poprzedzające kanonizację albańskiej zakonnicy. To właśnie tu… » więcej 2016-08-15, godz. 11:58 Pielgrzymi z trzech stron świata w Berlinie Trzy miesiące temu wyruszyli z Kazania, Fatimy i Bejrutu, by dotrzeć do Berlina w pielgrzymce "za grzechy swoje i całego świata". Każdy przeszedł ponad 2,5 tys. kilometrów. » więcej
147148149150151152153