Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Modlitwa, wykłady i koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke złożyły się na sobotni wieczór w kościele dominikanów.
Wszystko z okazji przypadającego w niedzielę w Kościele Katolickim w Polsce 19. Dnia Judaizmu. W szczecińskiej parafii przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie i parafianie uczestniczyli w dyskusji na temat szabatu w judaizmie i Kościele Katolickim.

Szabat to siódmy dzień tygodnia. Dla chrześcijan i żydów to dzień święty obchodzony na pamiątkę dnia, kiedy Bóg odpoczywał po stworzeniu świata.

- To wzajemne poznanie to bardzo duży krok do przodu, żeby przełamać negatywne relacje i stereotypy, które są o nas i my też dowiadujemy się, że chrześcijaństwo przyznaje, że ma korzenie i wywodzi się z judaizmu - uważa Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie.

- Dzięki poznawaniu judaizmu chrześcijaństwo może też siebie zrozumieć, swoje początki, zrozumieć Chrystusa w jego człowieczeństwie. To człowieczeństwo jest na wskroś żydowskie i w sensie religijnym, kulturowym i obyczajowym - podkreśla o. Maciej Biskup, przeor klasztoru dominikanów w Szczecinie.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie.

Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił, że kluczowe znaczenie Dnia Judaizmu polega na pogłębianiu świadomości Kościoła Katolickiego. Już Jan Paweł II nauczał, że Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

W ubiegłym roku minęła 50. rocznica zamknięcia II Soboru Watykańskiego, na którym m.in. wydano Deklarację o stosunkach Kościoła do religii niechrześcijańskich. Dokument Nostra aetate podpisany 28 października 1965 r. przez papieża Pawła VI zakładał m.in. zwrot katolicyzmu ku postawie dialogu i współpracy wobec religii niechrześcijańskich, a zwłaszcza judaizmu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-04-01, godz. 08:11 Dziś Wielkanoc. Najważniejsze święto chrześcijan Katolicy rozpoczynają obchody świąt wielkanocnych mszą świętą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. W niektórych kościołach rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się… » więcej 2018-03-31, godz. 18:24 Wyjątkowa liturgia w szczecińskiej katedrze Pięć dorosłych osób przyjmie w sobotę chrzest, komunię i bierzmowanie podczas Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze. Wcześniej przygotowywali się w ośrodku katechumenalnym, który prowadzą przy katedrze siostry jadwiżanki… » więcej 2018-03-31, godz. 17:43 "To polska tradycja". Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [ZDJĘCIA] We wszystkich kościołach Szczecina powstały Groby Pańskie. Odsłonięto je w Wielki Piątek. » więcej 2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej 2018-03-30, godz. 06:14 Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA] W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano. » więcej 2018-03-29, godz. 08:36 Nocna spowiedź bez (większych) kolejek Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy. » więcej 2018-03-29, godz. 07:10 Najważniejszy czas dla chrześcijan Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Chrześcijanie zachodni wchodzą w Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2018-03-26, godz. 06:44 Pożegnają Dzieci Utracone Pierwszy uroczysty pogrzeb Dzieci Utraconych odbędzie się w poniedziałek w Szczecinie. Uroczystość przy nowo powstałym grobowcu na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej rozpocznie się o godzinie 14. Będzie jej przewodniczył… » więcej
123124125126127128129