Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W ubiegłym roku w EDK wzięło udział ponad 70 osób. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
W ubiegłym roku w EDK wzięło udział ponad 70 osób. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Droga Krzyżowa dla młodzieży, studentów i pracowników uczelni wyruszy w piątek o godz. 19 z placu Lotników w Szczecinie. Uczestnicy przejdą przed pomnik św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.
Z kolei o godz. 20. w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na osiedlu Bukowym rozpocznie się msza św., po której około setka uczestników przejdzie trasą wytyczoną na terenie Puszczy Bukowej.

Jak mówi organizator Marcin Szlendak, 43 kilometry Ekstremalnej Drogi Krzyżowej to będzie czas milczenia i modlitwy.

- Nie ma tego momentu, kiedy można byłoby zastanowić się nad swoim życiem. Droga krzyżowa to okazja do tego, żeby znaleźć się w sferze ciszy. W zgiełku nie można wielu spraw usłyszeć. Natomiast w samotności, w ciszy jesteśmy w stanie otworzyć swoje serce na to co do nas mówi Bóg. To także wyjście do młodych ludzi - wyjaśnia Szlendak.

Na Ekstremalną Drogę Krzyżową można zapisać się jeszcze przed mszą świętą. To jej druga edycja w Szczecinie. W ubiegłym roku w EDK wzięło udział ponad 70 osób. Pierwszy raz w Polsce odbyła się ona w 2009 roku. Twórcą tej akcji jest ksiądz Jacek Stryczek, założyciel "Szlachetnej Paczki".

To nie jedyne procesje Drogi Krzyżowej, które w piątek wieczorem przejdą przez Szczecin. Pierwsze rozpoczną się o 18.30 w północnych dzielnicach miasta, na Żelechowej i na Stołczynie. Kierowcy będą musieli uważać m.in. na Bandurskiego i Nehringa. W tym samym czasie wyruszy też Droga Krzyżowa na Osowie (uczestnicy przejdą m.in. przez Miodową i Kwiatów Polskich), a o godz. 19 - na Gumieńcach i na Stołczynie.
Jak mówi organizator Marcin Szlendak, 43 kilometry Ekstremalnej Drogi Krzyżowej to będzie czas milczenia i modlitwy.
Relacja Marka Borowca.

Zobacz także

2021-07-03, godz. 16:25 Trzech laureatów nagrody im. ks. Domańskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów nagrody imienia księdza Bolesława Domańskiego. W tym roku statuetki trafiły do historyka i szczecińskiego antykwariusza dr. Wojciecha Lizaka, weterana Armii Krajowej Zbigniewa Hasa i księdza Piotra Grabowskiego… » więcej 2021-07-02, godz. 10:10 Rowerem na Jasną Górę. Zapisz się na pielgrzymkę Trwają zapisy na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. Uczestnicy wystartują w poniedziałek ze Szczecina. » więcej 2021-06-23, godz. 20:18 25 lat od historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Niemiec Mija 25 lat od historycznej, a zarazem ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Niemiec. Jak oceniają niemieckie media, jego wizyta do naszych zachodnich sąsiadów miała szczególne znaczenie. Była pełna symboliki i znakiem wdzięczności… » więcej 2021-06-12, godz. 08:59 Podniesienie kościoła w Chojnie do rangi sanktuarium Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. » więcej 2021-06-11, godz. 18:00 Kościół w Chojnie stanie się Sanktuarium Kościół w Chojnie zostanie w sobotę ogłoszony Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Trzydniowe uroczystości rozpoczynają się jednak już w piątek Różańcem i Mszą Świętą odpustową. » więcej 2021-06-03, godz. 17:45 "Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało" Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało idąc w procesji - mówi ks. Mariusz Sokołowski. Chrystusowiec był kilkanaście lat temu opiekunem szczecińskich Serduszek, teraz posługuje dla Polonii w australijskim Melbourne, przez… » więcej 2021-06-03, godz. 09:47 "Boże Ciało to też publiczne wyznanie wiary" Dzisiaj w Kościele Rzymskokatolickim Boże Ciało, czyli uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII wieku. » więcej 2021-05-26, godz. 14:41 Miał zostać zniszczony, ale przetrwał kilkadziesiąt lat [ZDJĘCIA] Namalowany na prześcieradle, potem miał zostać zniszczony, ale udało się go ukryć i dziś znajduje się na plebanii przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa. » więcej 2021-05-25, godz. 10:00 Nowe wytyczne dotyczące pielgrzymek. Czy niezaszczepieni mogą iść na Jasną Górę? Maksymalna liczba to 300 osób, nie licząc zaszczepionych. » więcej 2021-05-20, godz. 09:54 Jubileuszowy Rok Ignacjański w Kościele W czwartek rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który w Towarzystwie Jezusowym na świecie będzie trwał do 31 lipca przyszłego roku. » więcej
55565758596061