W marszu wzięło udział około 12 tysięcy osób - takie dane przedstawiła policja.
- Dla mężczyzn uczestniczących w marszu przygotowaliśmy niespodziankę. Przed rokiem paniom wręczaliśmy róże, a w tym roku panowie otrzymają tarcze z międzynarodowym symbolem obrońców życia, czyli stópkami nienarodzonego dziecka w 12. tygodniu od poczęcia - mówiła Marta Kuśmierek z Fundacji "Małych Stópek", jedna z organizatorek marszu.
Wśród idących byli również Monika i Karol, rodzice 2,5-letniego Krzysia, który ma Zespół Downa. - Mój mąż ma wielkie serce. Ogromnie nam pomógł w decyzji, czy urodzić niepełnosprawne dziecko i wziąć na siebie taki trud - podkreśliła pani Monika. - Wątpliwości było bardzo dużo np. jak to będzie w przyszłości. Ale jak się zaufa Panu Bogu, to ta przyszłość może wyglądać bardzo dobrze - dodał pan Karol.
Posłuchaj świadectwa pani Moniki i pana Karola.
Uczestnicy - mieszkańcy całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - przeszli ulicami centrum Szczecina do bazyliki archikatedralnej. Tam o 17 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. W jej trakcie chętni uczestnicy mogli się podjąć "Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego".
Metropolita szczecińsko-kamieński w homilii podkreślał, że "do naszego pokolenia doszedł już skażony owoc braku wystarczającej troski o życie człowiecze, a szczególnie o życie dzieci".
- Jest to pewien skandal kulturowy, gospodarczy, bo z tym są złączone wielkie biznesy. Jest to też skandal prawniczy, że prawnicy - mistrzowie tworzenia szczególnie rozwiniętych instytucji prawnych dzisiaj - i ochrony bardzo wysublimowanych praw człowieka nie są w stanie stworzyć instytucji skutecznie chroniącej każdego człowieka wewnątrz narodu, w rodzinie ludzkiej, skutecznie chroniącej miłość – mówił hierarcha i zachęcał do podpisywania petycji pod pełną ochroną dziecka poczętego.
Abp Dzięga dodał też, że "nie ma kolizji przy ochronie dziecka i jego rodziców" - Tu nie ma konkurencji. Jest wielka wspólnota życia, serca i miłości - mówił.
W trakcie przemarszu doszło do jednego incydentu. W okolicach kładki na ulicy Wyszyńskiego pojawiła się około 20-osobowa grupa z transparentem z napisem "Martwa dziecka nie urodzę. Nie tędy droga". Pikietujący zostali spisani przez policjantów.
Marsz dla Życia, który już po raz 14. przeszedł ulicami Szczecina, zorganizowały Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i Fundacja Małych Stópek.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Wszystko OK. Poza spisywaniem protestujących przez policję. Tak powstaje reżim.
Ja też się pytam, dlaczego spisano pikietujących. Czy to koniec demokracji w naszym pięknym jak dotąd kraju?
A ilu z tych "12 tysięcy" przyjechało spoza Szczecina? Poza Brudzińskim oczywiście. Czy PiS przywiózł autokarami jak związkowców na manifestacje w Warszawie?
Zobacz także
2019-04-02, godz. 21:28
Wieczorne czuwanie na Jasnych Błoniach w 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II [ZDJĘCIA]
Około 200 osób wspominało we wtorek wieczorem pontyfikat Jana Pawła II na szczecińskich Jasnych Błoniach. 2 kwietnia mija 14 lat od śmierci papieża Polaka, a tradycją w Szczecinie jest już wieczór czuwania organizowany przez młodzież…
» więcej
2019-04-02, godz. 13:00
"Dorobek św. Jana Pawła II to zadanie dla nas"
Nauczanie św. Jana Pawła II to wciąż dorobek, który mamy do przerobienia, ale młodzi katolicy będą się na tym wychowywać. Tak twierdzą organizatorzy wtorkowego wieczornego czuwania na Jasnych Błoniach.
» więcej
2019-04-02, godz. 08:43
Rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Młodzież zaprasza na wieczór wspomnień
We wtorek 14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Przy pomniku papieża Polaka na Jasnych Błoniach w Szczecinie o godzinie 21 rozpocznie się wieczór wspomnień pontyfikatu Ojca Świętego.
» więcej
2019-03-29, godz. 07:20
Ogólnopolska zbiórka żywności "Tak Pomagam"
W piątek rusza dwudniowa, ogólnopolska zbiórka żywności Caritas pod hasłem "Tak, Pomagam!".
» więcej
2019-03-23, godz. 16:40
Obrońcy Życia na Jasnej Górze
Na Jasnej Górze odbyła się 39. Pielgrzymka Obrońców Życia. Jej uczestnicy zaapelowali m.in. o jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj Aborcję”.
» więcej
2019-03-17, godz. 11:07
45 lat posługi biskupiej Jana Gałeckiego
W niedzielę przypada 45. rocznica sakry biskupiej księdza biskupa Jana Gałeckiego. Odebrał święcenia kapłańskie z rąk bp. Teodora Benscha w katedrze gorzowskiej w 1957 roku, a sakrę biskupią w 1974 roku przyjął od Prymasa Stefana…
» więcej
2019-03-14, godz. 07:42
Jak pomóc Kenii? Przynieś okulary do Radia Szczecin
Do akcji "Okulary dla Afryki" zachęcali goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". Jeśli macie okulary, zarówno te dziecięce, jak i dla dorosłych, których nie używacie, ale są w dobrym stanie, przynieście je... do Radia Szczec…
» więcej
2019-03-13, godz. 10:33
Pomoc z regionu dla Kenii. Tym razem zbieramy okulary [ZDJĘCIA]
Okulary dla Afryki to wspólna akcja Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wspierana przez Kuratorium Oświaty i Radio Szczecin. Chodzi o zbiórkę okularów dla pacjentów kenijskiego szpitala w Wambie.
» więcej
2019-03-08, godz. 20:59
Abp Dzięga: "odeszliśmy od drogi Boga, zbłądziliśmy" [ZDJĘCIA]
Gdy sobie uświadomimy, jak daleko odeszliśmy od drogi Boga to musimy się przerazić, bo zbłądziliśmy - mówił podczas homilii arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
» więcej
2019-03-06, godz. 07:09
Środa Popielcowa. "Ma pomóc dobrze rozpocząć i nastroić się na Wielki Post"
Katolicy rozpoczynają okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Środa Popielcowa to dzień, w którym uczestniczą we mszy św. inaugurującej 40-dniowy czas Wielkiego Postu.
» więcej