W marszu wzięło udział około 12 tysięcy osób - takie dane przedstawiła policja.
- Dla mężczyzn uczestniczących w marszu przygotowaliśmy niespodziankę. Przed rokiem paniom wręczaliśmy róże, a w tym roku panowie otrzymają tarcze z międzynarodowym symbolem obrońców życia, czyli stópkami nienarodzonego dziecka w 12. tygodniu od poczęcia - mówiła Marta Kuśmierek z Fundacji "Małych Stópek", jedna z organizatorek marszu.
Wśród idących byli również Monika i Karol, rodzice 2,5-letniego Krzysia, który ma Zespół Downa. - Mój mąż ma wielkie serce. Ogromnie nam pomógł w decyzji, czy urodzić niepełnosprawne dziecko i wziąć na siebie taki trud - podkreśliła pani Monika. - Wątpliwości było bardzo dużo np. jak to będzie w przyszłości. Ale jak się zaufa Panu Bogu, to ta przyszłość może wyglądać bardzo dobrze - dodał pan Karol.
Posłuchaj świadectwa pani Moniki i pana Karola.
Uczestnicy - mieszkańcy całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - przeszli ulicami centrum Szczecina do bazyliki archikatedralnej. Tam o 17 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. W jej trakcie chętni uczestnicy mogli się podjąć "Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego".
Metropolita szczecińsko-kamieński w homilii podkreślał, że "do naszego pokolenia doszedł już skażony owoc braku wystarczającej troski o życie człowiecze, a szczególnie o życie dzieci".
- Jest to pewien skandal kulturowy, gospodarczy, bo z tym są złączone wielkie biznesy. Jest to też skandal prawniczy, że prawnicy - mistrzowie tworzenia szczególnie rozwiniętych instytucji prawnych dzisiaj - i ochrony bardzo wysublimowanych praw człowieka nie są w stanie stworzyć instytucji skutecznie chroniącej każdego człowieka wewnątrz narodu, w rodzinie ludzkiej, skutecznie chroniącej miłość – mówił hierarcha i zachęcał do podpisywania petycji pod pełną ochroną dziecka poczętego.
Abp Dzięga dodał też, że "nie ma kolizji przy ochronie dziecka i jego rodziców" - Tu nie ma konkurencji. Jest wielka wspólnota życia, serca i miłości - mówił.
W trakcie przemarszu doszło do jednego incydentu. W okolicach kładki na ulicy Wyszyńskiego pojawiła się około 20-osobowa grupa z transparentem z napisem "Martwa dziecka nie urodzę. Nie tędy droga". Pikietujący zostali spisani przez policjantów.
Marsz dla Życia, który już po raz 14. przeszedł ulicami Szczecina, zorganizowały Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i Fundacja Małych Stópek.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Wszystko OK. Poza spisywaniem protestujących przez policję. Tak powstaje reżim.
Ja też się pytam, dlaczego spisano pikietujących. Czy to koniec demokracji w naszym pięknym jak dotąd kraju?
A ilu z tych "12 tysięcy" przyjechało spoza Szczecina? Poza Brudzińskim oczywiście. Czy PiS przywiózł autokarami jak związkowców na manifestacje w Warszawie?
Zobacz także
2017-06-27, godz. 13:04
Kościół o imigrantach: zdecydować musi Państwo
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie…
» więcej
2017-06-22, godz. 19:33
Arcybiskup Dzięga odznaczony przez prezydenta Węgier [ZDJĘCIA]
Arcybiskup szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga odznaczony przez prezydenta Węgier. W czwartek w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Średniego Orderu Węgierskiego dla hierarchy.
» więcej
2017-06-22, godz. 14:42
Skarby dominikanów w ramach projektu Logosfera [ZDJĘCIA]
Wystawa "Skarby dominikanów" stanęła w Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie w ramach projektu Logosfera. Na ekspozycji prezentowane są zbiory szczecińskiego Muzeum Narodowego i Archiwum Państwowego oraz Muzeum Archidiecezjalnego…
» więcej
2017-06-19, godz. 17:26
Nowy szpital rehabilitacyjny w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dawny Szpital Miejski w Szczecinie od teraz jest Szpitalem Rehabilitacyjnym im. Świętego Karola Boromeusza.
» więcej
2017-06-18, godz. 12:18
Akademicka procesja Bożego Ciała. Studentki sypią kwiaty
Studenci z całego Szczecina wezmą dziś udział w procesji akademickiej Bożego Ciała. To nowa tradycja, którą tworzy Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie "Brama" w Szczecinie.
» więcej
2017-06-17, godz. 11:28
Sposób na wakacje, czyli rowerem z modlitwą
Blisko 600 kilometrów na dwóch kółkach w tydzień - taki plan mają uczestnicy Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Start zaplanowano 3 lipca, zapisy cały czas trwają.
» więcej
2017-06-13, godz. 09:15
"Świadectwo - piątka z Poznania". Słuchowisko w Radiu Szczecin
We wtorek po Wiadomościach o 22 Radio Szczecin wyemituje słuchowisko "Świadectwo - piątka z Poznania". To historia pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, którzy za walkę w obronie ojczyzny zostali…
» więcej
2017-06-11, godz. 15:15
30 lat po wizycie Jana Pawła II. Szczecin pamięta
Dziękujemy za tamto dotknięcie, obecność, modlitwę, błogosławieństwo, ukierunkowanie i zasiew - mówił w niedzielę w szczecińskiej katedrze abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył mszy św. w 30…
» więcej
2017-06-11, godz. 09:07
Jubileusz arcybiskupa, a także festyny i wystawy w rocznicę wizyty papieża
Msza św. w Bazylice Archikatedralnej z udziałem biskupów całej metropolii, a także rodzinne festyny papieskie to główne punkty obchodów 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Szczecinie.
» więcej
2017-06-11, godz. 08:06
Abp Andrzej Dzięga: o rodzinie, wizycie papieża i posłudze bp. Kazimierza Majdańskiego
Jan Paweł II mówił 30 lat temu na Jasnych Błoniach do małżeństw i całych rodzin. Podkreślał też ogromną rolę bp. Kazimierza Majdańskiego. Hierarcha, który wtedy stał na czele Kościoła na Pomorzu Zachodnim miał duży wpływ…
» więcej