Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Uczestnicy "Marszu dla życia" przeszli z Jasnych Błoni do katedry. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Uczestnicy "Marszu dla życia" przeszli z Jasnych Błoni do katedry. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Uczestnicy "Marszu dla życia" przeszli z Jasnych Błoni do katedry. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Uczestnicy "Marszu dla życia" przeszli z Jasnych Błoni do katedry. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
W marszu wzięło udział około 12 tysięcy osób - takie dane przedstawiła policja.
Marsz - manifestacja obrońców życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci - rozpoczął się o godzinie 15 na Jasnych Błoniach. W tym roku hasłem przewodnim było "Mężczyzna - Waleczne Serce".

- Dla mężczyzn uczestniczących w marszu przygotowaliśmy niespodziankę. Przed rokiem paniom wręczaliśmy róże, a w tym roku panowie otrzymają tarcze z międzynarodowym symbolem obrońców życia, czyli stópkami nienarodzonego dziecka w 12. tygodniu od poczęcia - mówiła Marta Kuśmierek z Fundacji "Małych Stópek", jedna z organizatorek marszu.

Wśród idących byli również Monika i Karol, rodzice 2,5-letniego Krzysia, który ma Zespół Downa. - Mój mąż ma wielkie serce. Ogromnie nam pomógł w decyzji, czy urodzić niepełnosprawne dziecko i wziąć na siebie taki trud - podkreśliła pani Monika. - Wątpliwości było bardzo dużo np. jak to będzie w przyszłości. Ale jak się zaufa Panu Bogu, to ta przyszłość może wyglądać bardzo dobrze - dodał pan Karol.

Posłuchaj świadectwa pani Moniki i pana Karola.

Uczestnicy - mieszkańcy całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - przeszli ulicami centrum Szczecina do bazyliki archikatedralnej. Tam o 17 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. W jej trakcie chętni uczestnicy mogli się podjąć "Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego".

Metropolita szczecińsko-kamieński w homilii podkreślał, że "do naszego pokolenia doszedł już skażony owoc braku wystarczającej troski o życie człowiecze, a szczególnie o życie dzieci".

- Jest to pewien skandal kulturowy, gospodarczy, bo z tym są złączone wielkie biznesy. Jest to też skandal prawniczy, że prawnicy - mistrzowie tworzenia szczególnie rozwiniętych instytucji prawnych dzisiaj - i ochrony bardzo wysublimowanych praw człowieka nie są w stanie stworzyć instytucji skutecznie chroniącej każdego człowieka wewnątrz narodu, w rodzinie ludzkiej, skutecznie chroniącej miłość – mówił hierarcha i zachęcał do podpisywania petycji pod pełną ochroną dziecka poczętego.

Abp Dzięga dodał też, że "nie ma kolizji przy ochronie dziecka i jego rodziców" - Tu nie ma konkurencji. Jest wielka wspólnota życia, serca i miłości - mówił.

W trakcie przemarszu doszło do jednego incydentu. W okolicach kładki na ulicy Wyszyńskiego pojawiła się około 20-osobowa grupa z transparentem z napisem "Martwa dziecka nie urodzę. Nie tędy droga". Pikietujący zostali spisani przez policjantów.

Marsz dla Życia, który już po raz 14. przeszedł ulicami Szczecina, zorganizowały Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i Fundacja Małych Stópek.
Relacja Piotra Kołodziejskiego
Realizacja: Piotr Sawiński, Piotr Rakowski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2017-03-25, godz. 20:41 25 lat metropolii. Uroczystości w katedrze [ZDJĘCIA] Biskupi całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej uczestniczyli w uroczystej mszy św. w 25. rocznicę jej powołania. Nabożeństwu przewodniczył abp Andrzej Dzięga. » więcej 2017-03-25, godz. 17:50 Ekumeniczne wydarzenie w szczecińskim seminarium Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego… » więcej 2017-03-25, godz. 12:41 To była największa reforma Kościoła w Polsce 25 lat temu Jan Paweł II specjalną bullą papieską dokonał zmian w organizacji Kościoła w naszym kraju. Powołał również nową metropolię na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2017-03-25, godz. 05:15 Młodzi modlili się całą noc w katedrze [ZDJĘCIA] Kilkaset młodych osób z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej wzięło udział w nocnym czuwaniu w szczecińskiej katedrze. To był jeden z punktów papieskiej akcji "24 godziny dla Pana". » więcej 2017-03-24, godz. 11:51 Szczecin przejmuje pomysł papieża. Modlitwa przez 24 godziny 24 godziny modlitwy non stop w szczecińskiej katedrze. Od godziny 18 rozpoczyna się akcja "24 godziny dla Pana", którą zapoczątkował papież Franciszek. Jej celem jest zaproszenie do spowiedzi i okazja do uwielbienia Boga w modlitwie… » więcej 2017-03-24, godz. 07:27 Świąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących W piątek i w sobotę m.in. w szczecińskich supermarketach można pomóc potrzebującym przed świętami. Wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas będą zbierać żywność z długim okresem ważności. » więcej 2017-03-19, godz. 10:12 Miliony na pomoc uchodźcom od darczyńców Caritas Siedem tysięcy darczyńców z Polski przekazało w sumie około 10 mln zł dla rodzin syryjskich uchodźców w Aleppo i w Libanie. Pomoc Caritas w ramach programu "Rodzina Rodzinie" płynie też z naszego regionu. » więcej 2017-03-18, godz. 09:45 Pożegnają budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem" Mieszkańcy Szczecina, a przede wszystkim parafianie, pożegnają ks. prałata Zdzisława Garbicza. Pogrzeb budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem" odbędzie się w sobotę na Cmentarzu Centralnym. » więcej 2017-03-12, godz. 11:41 Jerzy Zelnik o swoim nawróceniu: Trzeba nauczyć się dwóch przykazań Jeżeli człowiek umie odpowiedzieć dobrem na zło, to znaczy, że jest naprawdę mocny - mówi Jerzy Zelnik. Aktor cytuje polskiego papieża i opowiada w Radiu Szczecin historię swojego nawrócenia. » więcej 2017-03-12, godz. 10:00 Spór o adhortację papieską. Dyskusja w Radiu Szczecin Trzeba się w to wgłębić, zobaczmy jak to rozwiązać w parafii, diecezji, w całym Kościele - tak spór wokół punktu z papieskiej adhortacji dotyczącego komunii świętej dla rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach komentuje… » więcej
140141142143144145146