Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dyrektor Sekcji Polskiej - Pomoc Kościołowi w Potrzebie gości w Szczecinie i w poniedziałkowy wieczór wygłosił w Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana wykład "Kościół wobec uchodźców". Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Dyrektor Sekcji Polskiej - Pomoc Kościołowi w Potrzebie gości w Szczecinie i w poniedziałkowy wieczór wygłosił w Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana wykład "Kościół wobec uchodźców". Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Katolicy w Polsce są z Kościołem na Wschodzie od początku wojny w Iraku, pomagają też uchodźcom od 2009 roku przez różne zbiórki w diecezjach. Pomoc trafia nie tylko do chrześcijan - przypomina ks. prof. Waldemar Cisło.
Dyrektor Sekcji Polskiej - Pomoc Kościołowi w Potrzebie gości w Szczecinie i w poniedziałkowy wieczór wygłosił w Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana wykład "Kościół wobec uchodźców".

Ks. Cisło przypomina, że stanowisko polskiego Episkopatu w sprawie uchodźców zostało przedstawione we wrześniu ubiegłego roku, kiedy w liście biskupi napisali m.in. że "konieczna jest pomoc tym, którzy cierpią z powodu wojen w krajach ich pochodzenia". Pomoc uchodźcom w Polsce to już domena władzy świeckiej.

Ks. Cisło odpowiada, że apeli papieża dotyczących uchodźców też nie należy traktować jak dogmat, bo to nie jest oficjalne nauczanie Kościoła, ale zachęta Głowy Kościoła i troska o drugiego człowieka. Dodaje, że słowa Franciszka trzeba brać w kontekście, bo zachęca nas do pomocy temu, który doznaje krzywdy i cierpi. Ojciec Święty jednak zauważa też, że pośród uchodźców mogą być terroryści. Jak więc radzić sobie z napływem muzułmanów?

- Myślę, że jedynym rozwiązaniem jest powrót do korzeni chrześcijańskich, o których Europa zapomniała. Druga sprawa to aspekt demograficzny. Muzułmanie mówią, że pokonają nas w Europie jednym - demografią. Jeśli nawet na Bliskim Wschodzie typowy model rodziny muzułmańskiej to około pięciorga dzieci, a chrześcijańskiej to dwoje, troje, to już tam chrześcijanie przegrywają. Nie wspominając już o Europie - stwierdził ks. Cisło.

Teraz w planach jest zakup narzędzi medycznych i leków dla szpitala w Damaszku prowadzonego przez siostry. Koszt tego projektu to ponad 92 tys. euro.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które z polecenia Konferencji Episkopatu Polski prowadzi pomoc uchodźcom w miejscu ich przebywania poza Polską od listopada ubiegłego roku przekazało na rzecz ofiar konfliktu w Syrii ponad 4 mln zł z różnych zbiórek. Zostały one przeznaczone na zakup odzieży oraz podstawowych środków żywności i lekarstw.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-11-18, godz. 19:09 "Powinni poczuć się, że są ważni". Wsparcie dla potrzebujących w Koszalinie W Światowym Dniu Ubogich, w Domu Miłosierdzia w Koszalinie na biednych i samotnych czekały: ciepły posiłek, modlitwa, wsparcie duchowe i pomoc wolontariuszy. » więcej 2018-11-18, godz. 10:23 Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16 Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka. » więcej 2018-11-18, godz. 08:14 Caritas apeluje o wsparcie: niedziela Światowym Dniem Ubogich 6,5 tys. Toreb Miłosierdzia przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Światowy Dzień Ubogich, który obchodzimy 18 listopada. Każdy może odebrać je w niedzielę w parafiach, ale też wypełnić je żywnością dla… » więcej 2018-11-11, godz. 17:23 Święcenie Dzwonu Niepodległości w szczecińskiej katedrze Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” zostanie poświęcony w szczecińskiej katedrze podczas mszy św. za ojczyznę. Liturgii o godzinie 18 ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-ka… » więcej 2018-11-11, godz. 12:57 "Trzeba współpracować, a nie walczyć". Msza w intencji ojczyzny i odsłonięcie pomnika [ZDJĘCIA] Gdy jest wolność i niepodległość, pewnie za mało o niej myślimy i za mało ją chronimy i za mało dziękujemy za nią Bogu - mówił w homilii arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył w niedzielę… » więcej 2018-11-10, godz. 18:46 Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej 2010 roku, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. » więcej 2018-11-10, godz. 15:31 Przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski W Watykanie opublikowano przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski. List Franciszka jest skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. » więcej 2018-11-04, godz. 17:53 Nowy pomnik i Dzwon Niepodległości na 100. rocznicę w Szczecinie Pomnik „Boże chroń Polskę” i Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięcie pomnika i poświęcenie dzwonu nastąpi w Szczecinie podczas… » więcej 2018-11-02, godz. 18:54 Papież: Dzień Zaduszny to dzień pamięci i nadziei Papież powiedział, że Dzień Zaduszny to dzień pamięci i nadziei na życie wieczne, które można osiągnąć stosując się do nauczania Jezusa. Franciszek odprawił mszę św. na rzymskim cmentarzu laurentyńskim. » więcej 2018-11-02, godz. 08:37 Dzień Zaduszny. Żyjący mogą wiele zrobić dla zmarłych Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej
112113114115116117118