Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w tle z prawej Sanktuarium św. Jana Pawła II. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w tle z prawej Sanktuarium św. Jana Pawła II. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
O 8.45 rano papież przejdzie przez Bramę Miłosierdzia. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
O 8.45 rano papież przejdzie przez Bramę Miłosierdzia. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wizyta papieża Franciszka w Krakowie-Łagiewnikach wypełni pierwszą część soboty podczas Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem w podkrakowskich Brzegach rozpocznie się nocne czuwanie, na którym organizatorzy spodziewają się około miliona osób.
O 8.45 rano papież przejdzie przez Bramę Miłosierdzia. Ojciec Święty wyspowiada pięciu młodych ludzi w językach włoskim, hiszpańskim i francuskim w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia podkreśla, że Sanktuarium Miłosierdzia Bożego to miejsce wyjątkowe wybrane przez Boga.

- Tu wraz ze śmiercią św. s. Faustyny Pan Bóg złożył dla Kościoła i świata wielki dar - dar orędzia o Bożym Miłosierdziu. To dar Boga dla naszych czasów, jak mówił o nim Jan Paweł II. Ten dar Jan Paweł II przekazał Kościołowi na trzecie tysiąclecie wiary. Dlatego do tego miejsca przybywają pielgrzymi z całego świata i młodzi. Niektórzy marzą, żeby w tym miejscu ktoś chociaż się za nich pomodlił - dodaje s. Elżbieta.

To tu znajduje się również obraz słynący łaskami i grób św. s. Faustyny. - To miejsce objawień św. Faustyny. Ma ich tu zanotowanych ponad 280. Te objawienia były nie tylko w kaplicy, ale także w tak prozaicznych miejscach jak ogród, korytarz, klatka schodowa. Tu praktycznie każde miejsce nosi ślady objawień św. s. Faustyny.

Sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach należy do 30 największych ośrodków kultu religijnego na świecie. Pod względem liczby krajów, z których przybywają pielgrzymi Łagiewniki są zaraz za rzymskimi kościołami. Częstochowa wyprzedza Łagiewniki, ale pod względem liczby pielgrzymów. Rocznie sanktuarium w Łagiewnikach odwiedza około 2 mln osób. Podczas Światowych Dni Młodzieży dziennie jest około 100 tys. osób.

To z Łagiewnik na świat wyszła idea Bożego Miłosierdzia. Jezus objawił się w tym miejscu s. Faustynie i przekazał, by rozwijała ideę Miłosierdzia Bożego na świat.

Około kilometra od tego Sanktuarium znajduje się Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie papież będzie przewodniczył mszy św. Początek o 10.15.

O 13 Franciszek zje obiad z 12 przedstawicielami młodych różnych krajów. A wieczorem uda się na Campus Miłosierdzia na czuwanie z młodzieżą.

Ponad miliona osób spodziewają się organizatorzy na sobotnim nocnym czuwaniu w Brzegach. To najdłuższe wydarzenie Światowych Dni Młodzieży. Brzegi są położone kilkanaście kilometrów od Krakowa.

W sobotę o 19 papież pojawi się na Campusie Misericordiae by wspólnie z młodymi modlić się. Będzie też uwielbienie Boga tańcem i śpiewem. Chrześcijanie różnych wyznań dadzą także ekumeniczny koncert. Do nocnego świętowania w Brzegach przygotowują się także szczecinianie. Wśród nich s. Franciszka z młodzieżą z parafii na Pomorzanach.

- Będzie trudno, ale damy radę - mówią pielgrzymi ze Szczecina. - Będziemy robić pobożny raban. Będziemy się modlić. Jesteśmy przygotowani na wszystkie warunki. Mamy duże worki, w które możemy się schować, są karimaty. Nic nas nie przestraszy.

W niedzielę rano papież odprawi Mszę Św. Posłania i ogłosi miejsce kolejnego spotkania młodych za trzy lata.

Więcej o Łagiewnikach i ŚDM w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".

Program ŚDM w Krakowie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej 2018-03-30, godz. 06:14 Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA] W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano. » więcej 2018-03-29, godz. 08:36 Nocna spowiedź bez (większych) kolejek Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy. » więcej 2018-03-29, godz. 07:10 Najważniejszy czas dla chrześcijan Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Chrześcijanie zachodni wchodzą w Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2018-03-26, godz. 06:44 Pożegnają Dzieci Utracone Pierwszy uroczysty pogrzeb Dzieci Utraconych odbędzie się w poniedziałek w Szczecinie. Uroczystość przy nowo powstałym grobowcu na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej rozpocznie się o godzinie 14. Będzie jej przewodniczył… » więcej 2018-03-18, godz. 19:07 Nagrody za formowanie młodego pokolenia i pamięć o Kresach Laureaci odebrali nagrody im. ks. dra Bolesława Domańskiego. Gala ich wręczenia odbyła się w niedzielę w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2018-03-18, godz. 18:01 Szczeciński ksiądz zbiera na pompę wody dla afrykańskich dzieci Szczecin pomaga afrykańskim dzieciom. W lutym z kenijskiego Kipsing do Szczecina wrócili księża, katecheci i dziennikarze i od tego czasu trwa zbiórka pieniędzy na pompę wody, która ma obsłużyć tamtejszą szkołę i parafię. » więcej 2018-03-18, godz. 16:34 "Szczeciński marsz wzorem dla Polski i świata" Szczeciński Marsz dla Życia wzorem dla Polski i świata - tak mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreśla rolę młodych w organizacji największej w Polsce manifestacji w obronie życia. » więcej
121122123124125126127