Wizyta papieża Franciszka w Krakowie-Łagiewnikach wypełni pierwszą część soboty podczas Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem w podkrakowskich Brzegach rozpocznie się nocne czuwanie, na którym organizatorzy spodziewają się około miliona osób.
Siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia podkreśla, że Sanktuarium Miłosierdzia Bożego to miejsce wyjątkowe wybrane przez Boga.
- Tu wraz ze śmiercią św. s. Faustyny Pan Bóg złożył dla Kościoła i świata wielki dar - dar orędzia o Bożym Miłosierdziu. To dar Boga dla naszych czasów, jak mówił o nim Jan Paweł II. Ten dar Jan Paweł II przekazał Kościołowi na trzecie tysiąclecie wiary. Dlatego do tego miejsca przybywają pielgrzymi z całego świata i młodzi. Niektórzy marzą, żeby w tym miejscu ktoś chociaż się za nich pomodlił - dodaje s. Elżbieta.
To tu znajduje się również obraz słynący łaskami i grób św. s. Faustyny. - To miejsce objawień św. Faustyny. Ma ich tu zanotowanych ponad 280. Te objawienia były nie tylko w kaplicy, ale także w tak prozaicznych miejscach jak ogród, korytarz, klatka schodowa. Tu praktycznie każde miejsce nosi ślady objawień św. s. Faustyny.
Sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach należy do 30 największych ośrodków kultu religijnego na świecie. Pod względem liczby krajów, z których przybywają pielgrzymi Łagiewniki są zaraz za rzymskimi kościołami. Częstochowa wyprzedza Łagiewniki, ale pod względem liczby pielgrzymów. Rocznie sanktuarium w Łagiewnikach odwiedza około 2 mln osób. Podczas Światowych Dni Młodzieży dziennie jest około 100 tys. osób.
To z Łagiewnik na świat wyszła idea Bożego Miłosierdzia. Jezus objawił się w tym miejscu s. Faustynie i przekazał, by rozwijała ideę Miłosierdzia Bożego na świat.
Około kilometra od tego Sanktuarium znajduje się Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie papież będzie przewodniczył mszy św. Początek o 10.15.
O 13 Franciszek zje obiad z 12 przedstawicielami młodych różnych krajów. A wieczorem uda się na Campus Miłosierdzia na czuwanie z młodzieżą.
Ponad miliona osób spodziewają się organizatorzy na sobotnim nocnym czuwaniu w Brzegach. To najdłuższe wydarzenie Światowych Dni Młodzieży. Brzegi są położone kilkanaście kilometrów od Krakowa.
W sobotę o 19 papież pojawi się na Campusie Misericordiae by wspólnie z młodymi modlić się. Będzie też uwielbienie Boga tańcem i śpiewem. Chrześcijanie różnych wyznań dadzą także ekumeniczny koncert. Do nocnego świętowania w Brzegach przygotowują się także szczecinianie. Wśród nich s. Franciszka z młodzieżą z parafii na Pomorzanach.
- Będzie trudno, ale damy radę - mówią pielgrzymi ze Szczecina. - Będziemy robić pobożny raban. Będziemy się modlić. Jesteśmy przygotowani na wszystkie warunki. Mamy duże worki, w które możemy się schować, są karimaty. Nic nas nie przestraszy.
W niedzielę rano papież odprawi Mszę Św. Posłania i ogłosi miejsce kolejnego spotkania młodych za trzy lata.
Więcej o Łagiewnikach i ŚDM w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Program ŚDM w Krakowie.
Zobacz także
2018-01-06, godz. 08:50
Chrześcijanie wschodni oczekują Bożego Narodzenia
Kościoły wschodnie katolickie i prawosławne obchodzą 6 stycznia Wigilię Bożego Narodzenia. To też 24 grudnia, ale według kalendarza juliańskiego.
» więcej
2018-01-06, godz. 06:24
Kolędowanie z muzycznymi gwiazdami w Szczecinie
Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Kasia Moś czy Igor Herbut - m.in. te muzyczne gwiazdy zaśpiewają w sobotę w Netto Arenie. O 18 rozpocznie się koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych "Betlejem w Szczecinie".
» więcej
2018-01-06, godz. 06:13
Trzech Króli. Ulicami Szczecina przejdzie orszak
Chrześcijanie zachodni obchodzą 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego. Katolicy rzymscy przejdą ulicami miast w Orszakach Trzech Króli. Dzień ten w swojej symbolice nawiązuje do pokłonu mędrców ze Wschodu, którzy przybyli…
» więcej
2018-01-02, godz. 14:40
Pomoc ze Szczecina dla dzieci w Kenii. Afrykańska wyprawa w lutym
Była już adopcja na odległość, teraz pora na szkolną wyprawkę dla kenijskich dzieci. W lutym do Afryki poleci grupa księży i świeckich, którzy zawiozą 600 piórników z wyposażeniem, a także ubrania. To akcja „Piórnik i cukierek…
» więcej
2017-12-31, godz. 12:55
Rok ważnych rocznic w Kościele w Polsce i na świecie
Okrągła rocznica objawień w Fatimie, akcja modlitewna "Różaniec do granic" czy 500-lecie reformacji to główne wydarzenia w Kościele w Polsce i na świecie.
» więcej
2017-12-31, godz. 12:33
Kościół na Pomorzu Zachodnim w 2017 roku
Poświęcenie pierwszego na świecie sanktuarium, rocznica powstania metropolii czy zmiana prawosławnego metropolity to niektóre wydarzenia mijającego roku w Kościele na Pomorzu Zachodnim.
» więcej
2017-12-26, godz. 10:45
Bp Wejman: UE ma być wspólnotą, która szanuje suwerenność krajów
Potrzeba, żeby Unia Europejska wracała do założeń twórców Wspólnoty, bo to oznacza rozwój Unii i poszczególnych państw jako jej członków - mówi w świątecznym wywiadzie dla audycji katolickiej "Religia na fali" biskup pomocniczy…
» więcej
2017-12-25, godz. 12:11
Żywa szopka i jest "fajowo" [WIDEO]
Po raz 21. przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie stanęła żywa szopka. Od rana odwiedzają ją całe rodziny.
» więcej
2017-12-25, godz. 11:03
Nowy prawosławny arcybiskup: Abyśmy się wzajemnie miłowali, nie tylko tolerowali
Zarówno wschodni, jak i zachodni chrześcijanie obchodzą narodzenie tego samego Jezusa Chrystusa - podkreśla abp Jerzy. Nowy ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, który zastąpił zmarłego w kwietniu abp. Jeremiasza…
» więcej
2017-12-25, godz. 02:44
Żywe szopki na lewo i prawobrzeżu Szczecina
Żywa szopka w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie to już ponad 20-letnia tradycja. W tym roku zwierzęta w otoczeniu św. Rodziny można oglądać przy placu Zwycięstwa w pierwszy i drugi dzień świąt od 10 do 18…
» więcej