Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. Fot. M. Kuligowski.
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. Fot. M. Kuligowski.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa. Fot. M. Kuligowski.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa. Fot. M. Kuligowski.
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa.

Historię ikony streścił ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. - Ikona Matki Bożej Kazańskiej instalowana dzisiaj i poświęcona w kościele seminaryjnym ma nam przypominać, że jesteśmy braćmi jako chrześcijanie Wschodu i Zachodu, że droga do jedności nie jest łatwa, ale nie można z niej rezygnować. To jest dzieło Boga, "ut unum sint" - abyśmy wszyscy byli jedno - powiedział ks. Łuszczek.

W uroczystości uczestniczyła też grupa wiernych. - Byłam kiedyś w Moskwie i w soborze, widziałam ikonę Matki Bożej Kazańskiej, dlatego chciałam uczestniczyć w tym nabożeństwie - przyznała kobieta po zakończonym nabożeństwie.

Ikonę wykonała pracownia ikon z Częstochowy. Lampadę podarowała parafia prawosławna ze Szczecina.

Oryginalna ikona powstała w Bizancjum. Do 1209 roku przebywała w monastyrze w Kazaniu, potem zaginęła, by znów cudownie się odnaleźć. W XX w. przez kilkadziesiąt lat przechowywana w specjalnej kaplicy w Fatimie, by w 1993 r. trafić do prywatnych apartamentów św. Jana Pawła II. W 2004 r. Ojciec Święty zwrócił ją Rosji i Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2017-04-13, godz. 07:41 Najważniejsze trzy dni dla chrześcijan Chrześcijanie wszystkich wyznań rozpoczynają Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2017-04-10, godz. 14:45 Będą nowe miejsca pracy w Korytowie. "Symboliczny moment odbudowy" [ZDJĘCIA] Centrum Integracji Społecznej ma powstać w Korytowie koło Choszczna. » więcej 2017-04-10, godz. 13:33 Rekolekcje ostatniej szansy w szczecińskiej katedrze Ostatnia szansa na duchowe przygotowanie na święta. W szczecińskiej katedrze rozpoczynają się tradycyjne rekolekcje wielkopostne „Na progu Paschy”. » więcej 2017-04-10, godz. 10:46 "To bardzo przyjemne, że ktoś o nas pamięta" [ZDJĘCIA] Wielkanocna edycja akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" zakończona. Polacy mieszkający na Litwie otrzymali w ramach niej około 600 paczek z żywnością i słodyczami. » więcej 2017-04-09, godz. 09:43 Święto młodzieży w Goleniowie. Trwają zapisy W Niedzielę Palmową od 1986 r. obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym. Trwają zapisy na Archidiecezjalne Dni Młodych, które w długi majowy weekend odbędą się w Goleniowie. » więcej 2017-04-09, godz. 08:17 Niedziela Palmowa rozpoczyna okres najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan Dziś Niedziela Palmowa u katolików nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej. To dzień, w którym Kościół Katolicki upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Według biblijnego przekazu, ludzie witający Jezusa wybiegli naprzeciw niego… » więcej 2017-04-08, godz. 09:31 Ekstremalny wysiłek dla ducha i ciała [ZDJĘCIA] Około 200 osób wyruszyło w piątek wieczorem w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Szczecinie. » więcej 2017-03-28, godz. 14:02 Wspomnienie ks. Prymy i nagrody dla wolontariuszy Caritas Swój czas i serce dzielił z wolontariuszami i ubogimi. We wtorek minęła 10. rocznica śmierci pierwszego dyrektora Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Piotra Prymy. Tworzył struktury Caritas na Pomorzu Zachodnim i przez… » więcej 2017-03-26, godz. 15:01 Chcą zbudować dom dla niepełnosprawnych Grupa wolontariuszy chce zbudować w Szczecinie dom dla niepełnosprawnych. Wzorem jest francuska wspólnota L’Arche, która od pół wieku prowadzi takie placówki. » więcej 2017-03-26, godz. 11:32 Chcesz pomóc potrzebującym na święta? Caritas proponuje Skarbonkę Miłosierdzia Skarbonka Miłosierdzia to pomysł Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na pomoc ludziom ubogim przed świętami. » więcej
139140141142143144145