Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. Fot. M. Kuligowski.
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. Fot. M. Kuligowski.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa. Fot. M. Kuligowski.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa. Fot. M. Kuligowski.
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa.

Historię ikony streścił ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. - Ikona Matki Bożej Kazańskiej instalowana dzisiaj i poświęcona w kościele seminaryjnym ma nam przypominać, że jesteśmy braćmi jako chrześcijanie Wschodu i Zachodu, że droga do jedności nie jest łatwa, ale nie można z niej rezygnować. To jest dzieło Boga, "ut unum sint" - abyśmy wszyscy byli jedno - powiedział ks. Łuszczek.

W uroczystości uczestniczyła też grupa wiernych. - Byłam kiedyś w Moskwie i w soborze, widziałam ikonę Matki Bożej Kazańskiej, dlatego chciałam uczestniczyć w tym nabożeństwie - przyznała kobieta po zakończonym nabożeństwie.

Ikonę wykonała pracownia ikon z Częstochowy. Lampadę podarowała parafia prawosławna ze Szczecina.

Oryginalna ikona powstała w Bizancjum. Do 1209 roku przebywała w monastyrze w Kazaniu, potem zaginęła, by znów cudownie się odnaleźć. W XX w. przez kilkadziesiąt lat przechowywana w specjalnej kaplicy w Fatimie, by w 1993 r. trafić do prywatnych apartamentów św. Jana Pawła II. W 2004 r. Ojciec Święty zwrócił ją Rosji i Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-05-06, godz. 06:42 Mija 70 lat od pierwszej mszy w polskim Szczecinie 70 lat temu chrystusowiec ksiądz Florian Berlik odprawił pierwszą mszę św. w powojennym Szczecinie w parafii św. Jana Chrzciciela. W środę, w rocznicę tego wydarzenia arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko - kamieński… » więcej 2015-05-05, godz. 18:04 Jak władza próbowała podporządkować Kościół? Brak trwałej struktury i poczucie tymczasowości kościelnej to podstawowe problemy, z jakimi zmagał się Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim zaraz po II wojnie światowej. » więcej 2015-05-01, godz. 08:50 Młodzi zjadą do Barlinka Ponad 1,5 tysiąca osób weźmie udział w rozpoczynających się w piątek w Barlinku Archidiecezjalnych Dniach Młodych. To spotkanie jest również okazją do przygotowania na Światowe Dni Młodzieży, które już za rok z udziałem papieża… » więcej 2015-04-19, godz. 15:24 Marsz dla Życia przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA, WIDEO, NOWE] Kilkanaście tysięcy szczecinian wzięło udział w największej tego typu manifestacji w Polsce. Pochód ruszył z Jasnych Błoni. » więcej 2015-04-19, godz. 12:00 Wyjdą na place miast dawać świadectwo wiary Świadectwa wiary, modlitwa, śpiewy i tańce na placach Szczecina. O 13 w kilku częściach miasta i regionu rozpocznie się akcja ewangelizacyjna "Misja na 1000 placach". » więcej 2015-04-19, godz. 00:32 Największy w Polsce marsz przejdzie ulicami Szczecina Po raz trzynasty ulicami Szczecina przejdzie w niedzielę największy w Polsce Marsz dla Życia pod hasłem "Kobieta jest piękna". » więcej 2015-04-05, godz. 12:00 Ten grób ma symbolizować coś jeszcze W jednej ze szczecińskich parafii Grób Pański jest nie tylko wspomnieniem męki i śmierci Chrystusa, ale ma także symbolizować wołanie o pokój na świecie. » więcej 2015-04-05, godz. 11:13 Wielkanocne śniadanie na Pomorzanach. "Czasem wystarczy z nimi pobyć" Śniadanie dla potrzebujących mieszkańców Pomorzan w Wielkanocny poranek to już tradycja. I tym razem blisko 50 samotnych i ubogich mogło poczuć klimat świąt spotykając się w Katolickiej Szkole Podstawowej przy parafii Matki Bożej… » więcej 2015-04-05, godz. 00:13 Radosne procesje w kościołach. Czy wszystkie powinny być w nocy? Trzeba uszanować duchowość ludzi, a w Kościele jest miejsce na wiele tradycji liturgicznych - m.in. tak księża tłumaczą fakt, że w niektórych kościołach procesje rezurekcyjne odbywają się w niedzielę rano, podczas gdy w innych… » więcej 2015-04-05, godz. 00:13 Wielkanocne życzenia metropolity [WIDEO] Życzę Wam, żebyście składając sobie dziś życzenia poczuli się na nowo razem - mówi abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński składa świąteczne życzenia. » więcej
168169170171172173174