Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył we wtorek uroczystościom odpustowym w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Msza rozpocznie się o 18 w kościele jezuitów przy ulicy Pocztowej.
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach.

Mimo, że jego proces beatyfikacyjny toczył się bardzo powoli, kult wśród wiernych już trwał.

- Dlatego, że po odnalezieniu relikwii i wystawieniu na widok publiczny, zgodnie z przekonaniem części tradycji wschodnich chrześcijańskich, fakt nierozłożenia się zwłok po śmierci jest dowodem na świętość - mówi o. Paweł Chodak, jezuita z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. - Wieść o tym szybko się rozeszła, tym bardziej kiedy w Pińsku (w podziemiach miejscowego kościoła został pochowany) zaczęła się zaraza, wszyscy rzymscy katolicy, grekokatolicy i prawosławni modlili się i uznano wtedy moc Andrzeja jako patrona.

Jego ciało wielokrotnie przenoszono, najpierw z Pińska do Moskwy, potem do Rzymu, ostatecznie trumna trafiła do kościoła jezuitów w Warszawie. Andrzej Bobola został ogłoszony błogosławionym w 1853 roku, a w 1938 r. papież Pius XI wyniósł go do godności świętych.

Tymczasem jezuici w Szczecinie są od 1945 roku z dwuletnią przerwą, kiedy komuniści nakazali im opuścić miasto.

- I od tamtej pory, ten kościół i parafia były cały czas ośrodkiem wolności, myślenia, poszukiwań ludzi nie zgadzających się z przekazem ówczesnej władzy - dodaje o. Chodak.

W parafii działali najpierw o. Władysław Siwek (duszpasterz akademicki w latach 1950-70), a potem o. Hubert Czuma (1973-79 r.) tworząc Duszpasterstwo Akademickie. Jego owocem był powstały w 1980 roku Szczeciński Klub Katolików.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-10-08, godz. 07:18 Zakonnice nagrały płytę. Pierwszej słuchają w różnych stronach świata [ZDJĘCIA] Ich poprzednich nagrań słuchają w Hiszpanii, Kanadzie czy Belgii - i pięć lat po pierwszej premierze Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża ze Szczecina prezentuje album "Dziękujemy Ci Jezu". » więcej 2018-10-07, godz. 16:47 Modlitwy za papieża w szczecińskim seminarium Msza św. i różaniec w intencjach papieża Franciszka to odpowiedź seminarium duchownego w Szczecinie na słowo biskupów z krajów nordyckich, którzy na początku września zaapelowali o modlitwy za papieża i podjęcie postu w jego … » więcej 2018-10-07, godz. 08:22 Misje św. w Bazylice Mniejszej wstępem do nadchodzącej koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga poświęcił w niedzielę suknię na obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie. To wstęp do historycznego wydarzenia, które nastąpi… » więcej 2018-09-29, godz. 16:19 Papież wzywa wiernych do modlitwy o ochronę Kościoła Papież Franciszek wezwał wiernych do modlitwy o ochronę Kościoła. Zachęcił do odmawiania modlitwy różańcowej codziennie przez cały październik. » więcej 2018-09-28, godz. 18:02 Katolicy na całym świecie modlili się na ulicach miast Po raz dziesiąty na całym świecie o godzinie 15.00 katolicy zebrali się na ulicach, aby modlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Celem tej akcji jest głoszenie przesłania o Bożym Miłosierdziu. » więcej 2018-09-28, godz. 06:46 Z różańcem wyjdą na ulice. Będą modlić się o boże miłosierdzie Na kilkudziesięciu skrzyżowaniach w miastach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, w tym w Szczecinie, o godzinie 15 w piątek rozpocznie się modlitwa o miłosierdzie dla siebie, bliskich, ojczyzny, Kościoła i świata. To międzynarodowa… » więcej 2018-09-24, godz. 10:01 "Serduszka" w kilku językach. Nowa płyta Ambasadorów Szczecina „Z Serduszkami przez świat” to tytuł nowej, już 19. płyty dziecięco-młodzieżowego zespołu, który działa przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2018-09-23, godz. 10:39 Znamy szczegóły historycznego wydarzenia w Kościele na Pomorzu Zachodnim Kończą się przygotowania do historycznego wydarzenia w Kościele na Pomorzu Zachodnim. Znane są już szczegóły pierwszej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej papieskiej koronacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochows… » więcej 2018-09-17, godz. 20:08 "Jeśli liczyć, to liczyć na Boga i na siebie" Z perspektywy 17 września 1939 roku widać, że w interesach wielkich państw i narodów europejskich jest zimna kalkulacja - mówił abp Andrzej Dzięga. » więcej 2018-09-16, godz. 07:42 "My chcemy Boga". Ludzie pracy na Jasnej Górze [ZDJĘCIA] Pracownicy z Pomorza Zachodniego biorą udział w 36. Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. Z naszego regionu do Częstochowy pojechało kilkanaście autokarów z pracownikami i związkowcami z "Solidarności" między innymi z elektrowni… » więcej
114115116117118119120