Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył we wtorek uroczystościom odpustowym w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Msza rozpocznie się o 18 w kościele jezuitów przy ulicy Pocztowej.
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach.

Mimo, że jego proces beatyfikacyjny toczył się bardzo powoli, kult wśród wiernych już trwał.

- Dlatego, że po odnalezieniu relikwii i wystawieniu na widok publiczny, zgodnie z przekonaniem części tradycji wschodnich chrześcijańskich, fakt nierozłożenia się zwłok po śmierci jest dowodem na świętość - mówi o. Paweł Chodak, jezuita z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. - Wieść o tym szybko się rozeszła, tym bardziej kiedy w Pińsku (w podziemiach miejscowego kościoła został pochowany) zaczęła się zaraza, wszyscy rzymscy katolicy, grekokatolicy i prawosławni modlili się i uznano wtedy moc Andrzeja jako patrona.

Jego ciało wielokrotnie przenoszono, najpierw z Pińska do Moskwy, potem do Rzymu, ostatecznie trumna trafiła do kościoła jezuitów w Warszawie. Andrzej Bobola został ogłoszony błogosławionym w 1853 roku, a w 1938 r. papież Pius XI wyniósł go do godności świętych.

Tymczasem jezuici w Szczecinie są od 1945 roku z dwuletnią przerwą, kiedy komuniści nakazali im opuścić miasto.

- I od tamtej pory, ten kościół i parafia były cały czas ośrodkiem wolności, myślenia, poszukiwań ludzi nie zgadzających się z przekazem ówczesnej władzy - dodaje o. Chodak.

W parafii działali najpierw o. Władysław Siwek (duszpasterz akademicki w latach 1950-70), a potem o. Hubert Czuma (1973-79 r.) tworząc Duszpasterstwo Akademickie. Jego owocem był powstały w 1980 roku Szczeciński Klub Katolików.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2017-08-15, godz. 08:40 Maryjna uroczystość u katolików i pielgrzymkowy szczyt na Jasnej Górze Kościół Katolicki obchodzi dziś Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. To w kalendarzu jedna z najważniejszych uroczystości kościelnych. » więcej 2017-08-13, godz. 11:42 Afrykańskie przedszkole powstanie, dzięki wsparciu z Pomorza Zachodniego Katecheci i osoby prywatne z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej sfinansują budowę afrykańskiego przedszkola. 30 dzieci z Kipsing na razie spotyka się pod drzewem, ale dzięki pomocy nauczycieli religii z Pomorza Zachodniego to ma… » więcej 2017-08-13, godz. 08:36 Cel osiągnięty - pielgrzymi na Jasnej Górze. "Zdecydowanie więcej młodzieży" Pierwsi wyszli z Pustkowa 25 lipca, mają w nogach ponad 600 kilometrów i w niedzielę około 8 rano dotarli do celu. Dobiega końca 33. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. » więcej 2017-08-06, godz. 17:19 Msza za ludzi morza i rok po śmierci wojewody [ZDJĘCIA] W archikatedrze świętego Jakuba w Szczecinie odprawiono mszę świętą za załogi The Tall Ships Races, a także za ludzi morza. Uczestnicy liturgii modlili się też w intencji zmarłego rok temu wojewody zachodniopomorskiego Piotra J… » więcej 2017-08-06, godz. 15:38 TSR: Ekumenicznie na Łasztowni. Modlitwa za załogi jednostek [ZDJĘCIA] Katolicy, prawosławni i protestanci modlili się wspólnie na Łasztowni w intencji ludzi morza i ich rodzin. » więcej 2017-08-06, godz. 12:02 Nabożeństwo ekumeniczne w intencji ludzi morza - Łasztownia, godz. 14 Modlitwa za ludzi morza, ich rodziny i przyjaciół, a także za załogi jednostek, które uczestniczą w regatach to główny punkt nabożeństwa ekumenicznego, które zostanie odprawione podczas The Tall Ships Races w Szczecinie. » więcej 2017-07-29, godz. 13:36 Szczecińska pielgrzymka wyruszyła do Częstochowy [WIDEO, ZDJĘCIA] Piesza pielgrzymka do Częstochowy wyruszyła w sobotę ze Szczecina. Przez najbliższe dwa tygodnie ponad 200 osób pokona około 550 kilometrów. » więcej 2017-07-29, godz. 08:52 Rusza Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę Około 200 osób jest już na liście uczestników Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Najwytrwalsi są już na trasie od wtorku, w piątek dotarli do Szczecina, a w sobotę pątnicy wyruszą z os. Słonecznego do Często… » więcej 2017-07-26, godz. 07:37 Święcenia kapłańskie w katedrze. "Módlmy się, żeby powołania nie były odrzucane" [ZDJĘCIA] Ks. Jakub Suszyński z Trzebiatowa i ks. Dawid Lewandowski ze Świnoujścia to nowi księża Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. We wtorek wieczorem święceń udzielił im metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. » więcej 2017-07-25, godz. 13:31 Nowi księża w Kościele na Pomorzu Zachodnim. Święcenia w katedrze Od wtorku Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska będzie miała dwóch nowych księży. Święcenia kapłańskie rozpoczną się o 18 w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie podczas opustu św. Jakuba. » więcej
126127128129130131132