Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2018-10-07, godz. 16:47 Modlitwy za papieża w szczecińskim seminarium Msza św. i różaniec w intencjach papieża Franciszka to odpowiedź seminarium duchownego w Szczecinie na słowo biskupów z krajów nordyckich, którzy na początku września zaapelowali o modlitwy za papieża i podjęcie postu w jego … » więcej 2018-10-07, godz. 08:22 Misje św. w Bazylice Mniejszej wstępem do nadchodzącej koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga poświęcił w niedzielę suknię na obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie. To wstęp do historycznego wydarzenia, które nastąpi… » więcej 2018-09-29, godz. 16:19 Papież wzywa wiernych do modlitwy o ochronę Kościoła Papież Franciszek wezwał wiernych do modlitwy o ochronę Kościoła. Zachęcił do odmawiania modlitwy różańcowej codziennie przez cały październik. » więcej 2018-09-28, godz. 18:02 Katolicy na całym świecie modlili się na ulicach miast Po raz dziesiąty na całym świecie o godzinie 15.00 katolicy zebrali się na ulicach, aby modlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Celem tej akcji jest głoszenie przesłania o Bożym Miłosierdziu. » więcej 2018-09-28, godz. 06:46 Z różańcem wyjdą na ulice. Będą modlić się o boże miłosierdzie Na kilkudziesięciu skrzyżowaniach w miastach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, w tym w Szczecinie, o godzinie 15 w piątek rozpocznie się modlitwa o miłosierdzie dla siebie, bliskich, ojczyzny, Kościoła i świata. To międzynarodowa… » więcej 2018-09-24, godz. 10:01 "Serduszka" w kilku językach. Nowa płyta Ambasadorów Szczecina „Z Serduszkami przez świat” to tytuł nowej, już 19. płyty dziecięco-młodzieżowego zespołu, który działa przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2018-09-23, godz. 10:39 Znamy szczegóły historycznego wydarzenia w Kościele na Pomorzu Zachodnim Kończą się przygotowania do historycznego wydarzenia w Kościele na Pomorzu Zachodnim. Znane są już szczegóły pierwszej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej papieskiej koronacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochows… » więcej 2018-09-17, godz. 20:08 "Jeśli liczyć, to liczyć na Boga i na siebie" Z perspektywy 17 września 1939 roku widać, że w interesach wielkich państw i narodów europejskich jest zimna kalkulacja - mówił abp Andrzej Dzięga. » więcej 2018-09-16, godz. 07:42 "My chcemy Boga". Ludzie pracy na Jasnej Górze [ZDJĘCIA] Pracownicy z Pomorza Zachodniego biorą udział w 36. Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. Z naszego regionu do Częstochowy pojechało kilkanaście autokarów z pracownikami i związkowcami z 'Solidarności' między innymi z elektrowni… » więcej 2018-09-13, godz. 18:40 Krzyże Św. Floriana dla strażaków i kominiarzy z regionu [WIDEO, ZDJĘCIA] Strażacy i kominiarze z naszego regionu nagrodzeni za zasługi Krzyżem Św. Floriana. » więcej
109110111112113114115