Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2017-01-28, godz. 07:20 Nowy metropolita krakowski W katedrze na Wawelu odbędzie się w sobotę ingres arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Arcybiskup z Łodzi zostanie oficjalnie nowym metropolitą krakowskim i zastąpi na tym stanowisku odchodzącego na emeryturę kardynała Stanisława… » więcej 2017-01-25, godz. 17:59 Liturgia Słowa na koniec Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Uroczystą Liturgią Słowa pod przewodnictwem biskupa Henryka Wejmana zakończy się w środę w szczecińskiej katedrze Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. » więcej 2017-01-24, godz. 14:01 Papież Franciszek do mediów: Podawajcie dobre wiadomości Papież Franciszek zachęca do podawania dobrych wiadomości i nie ulegania pokusie znieczulenia sumienia. Orędzie Ojca Świętego na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ogłoszono 24 stycznia, kiedy Kościół wspomina św… » więcej 2017-01-22, godz. 14:36 Chrześcijanie modlą się o jedność W Polsce trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego hasło to 'Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas'. W Szczecinie katolicy, prawosławni i protestanci spotykają się na nabożeństwach w kościołach i cerkwiach. » więcej 2017-01-21, godz. 11:50 Kardynał Stanisław Dziwisz przechodzi na emeryturę Duchowny po 11 latach kończy pełnić funkcje metropolity krakowskiego. » więcej 2017-01-21, godz. 08:44 "Wieczór czterech świec" w Trzebiatowie 'Wieczór czterech świec' czyli wspólne kolędowanie w Trzebiatowie. W piątek Miejskim Domu Kultury spotkali się wyznawcy czterech kościołów. Każda wspólnota przygotowała koncert swoich kolęd. Wieczór zakończyła kolacja przy… » więcej 2017-01-13, godz. 21:55 Kolędy z całego świata w Azoty Arenie [ZDJĘCIA] Gwiazdy polskiej sceny estradowej zaśpiewały w Azoty Arenie. Podczas koncertu 'Betlejem w Szczecinie' na scenie wystąpili m.in. Piotr Cugowski, Natalia Niemen, Kuba Badach czy Marika. » więcej 2017-01-13, godz. 07:59 Koncert kolęd z różnych stron świata „Betlejem w Szczecinie' czyli koncert kolęd z różnych stron świata rozpocznie się w piątek o godzinie 19 w Azoty Arenie. » więcej 2017-01-06, godz. 20:42 Chrześcijanie wschodni już po wigilijnej wieczerzy Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą 6 stycznia Wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. » więcej 2017-01-06, godz. 13:03 Dziś Trzech Króli. "Święto, w którym Bóg daje się rozpoznać" 6 stycznia chrześcijanie zachodni obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego. Tego dnia katolicy rzymscy przejdą ulicami miast w Orszakach Trzech Króli. » więcej
137138139140141142143