Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2016-08-14, godz. 11:04 Wypełnij tornister dla potrzebującego ucznia Zbiórkę przyborów szkolnych organizuje Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów" wolontariusze przygotowali 2,5 tys. pustych plecaków. » więcej 2016-08-13, godz. 11:06 Szczecińska pielgrzymka już na Jasnej Górze [ZDJĘCIA] Blisko 150 osób dotarło w sobotę rano na Jasną Górę w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce. » więcej 2016-07-31, godz. 20:34 Światowe Dni Młodzieży dobiegły końca. Papież odleciał do Rzymu Papież Franciszek zakończył wizytę w Polsce. W niedzielę wieczorem na lotnisku w Balicach pożegnali go m.in. prezydent RP, premier oraz tłumy wiernych. » więcej 2016-07-31, godz. 17:57 Franciszek pożegnał się z pielgrzymami [WIDEO] Papież Franciszek pożegnał się z wiernymi w Krakowie. Po raz ostatni podczas Światowych Dni Młodzieży, które kończą się w niedzielę, pozdrowił pielgrzymów z okna papieskiego przy ul. Franciszkańskiej 3. » więcej 2016-07-31, godz. 11:55 Czas na Panamę. Franciszek: Bóg kibicuje nam jako najbardziej niezłomny z fanów [WIDEO] Około dwóch milionów pielgrzymów uczestniczyło w Mszy Św. Posłania kończącej Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Liturgii przewodniczył papież Franciszek, który na zakończenie mszy wskazał Panamę jako kolejnego organizatora… » więcej 2016-07-31, godz. 10:14 Które miasto po Krakowie? Papież wskaże nowego gospodarza ŚDM Jedną z tajemnic strzeżonych do końca jest miasto - gospodarz kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Tę zagadkę rozwiąże papież Franciszek podczas mszy kończącej spotkanie w Krakowie. Nieoficjalnie mówi się o Panamie. » więcej 2016-07-31, godz. 10:10 Młodzi ze Szczecina na Brzegach: Powinniśmy porzucić swoją kanapę Blisko 200 osób z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej podczas ŚDM mieszkało 25 km od Krakowa w Rybnej. Noc z soboty na niedzielę spędzili w Brzegach na czuwaniu z papieżem. » więcej 2016-07-31, godz. 09:03 Zasłużona nagroda dla wolontariuszy ŚDM 19 tys. wolontariuszy z prawie 70 krajów świata, w tym największa grupa Polaków przygotowuje się do spotkania z Ojcem Świętym. To będzie ostatni punkt ŚDM i pielgrzymki papieża. » więcej 2016-07-31, godz. 08:31 Finał ŚDM. Młodzi w Brzegach na mszy z papieżem [WIDEO] Mszą św. Posłania zakończą się w niedzielę Światowe Dni Młodzieży a jednocześnie pielgrzymka do Polski Ojca Świętego Franciszka. » więcej 2016-07-31, godz. 08:07 Niedziela w słońcu [WIDEO] Pyrzyce i Myślibórz będą najcieplejszymi miastami w regionie w niedzielę. Będzie tam 25 stopni Celsjusza. Minimalna temperatura w ciągu dnia w Zachodniopomorskiem wyniesie 22 stopnie. Możliwe przelotne opady, ale niedziela powinna… » więcej
148149150151152153154