Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2016-05-07, godz. 12:11 Z Salosu do Manchesteru United? To marzenie szczecińskiej trenerki [ZDJĘCIA] Ma 23 lata, jej marzeniem jest trenowanie Manchesteru United i - jak na razie - jest jedyną kobietą, która zajmuje się szkoleniem najmłodszych dzieci w szczecińskim SALOS-ie, czyli Stowarzyszeniu Lokalnym Salezjańskiej Organizacji … » więcej 2016-05-06, godz. 13:48 Duży remont "Serca Jezusowego" po... 40 latach Rusza remont Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. To pierwsza kompleksowa modernizacja kościoła od około 40 lat. » więcej 2016-05-03, godz. 14:30 Boży raban w Barlinku. "Jedziemy do Krakowa"! Nabożeństwa, koncerty i zabawa - na trzy dni Barlinek przejęli we władanie młodzi, którzy m.in. przez modlitwę i warsztaty przygotowywali się na lipcowe spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie. » więcej 2016-05-01, godz. 16:17 Młodzi zjechali do Barlinka [ZDJĘCIA] Ponad tysiąc osób z całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przyjechało do Barlinka. W niedzielę rozpoczęły się tam Archidiecezjalne Dni Młodych. » więcej 2016-05-01, godz. 10:39 Dziś Wielkanoc w kościołach w obrządku wschodnim Grekokatolicy i Prawosławni obchodzą uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku to pięć tygodni później niż w obrządku zachodnim. » więcej 2016-05-01, godz. 09:16 Caritas pomaga w wyjeździe na Światowe Dni Młodzieży Jesteś wolontariuszem i nie stać cię na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa? Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zorganizował konkurs, który może pomóc w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w lipcu w Polsce. » więcej 2016-04-27, godz. 15:26 Jubileusz szkół salezjańskich. "Wpajamy wartości chrześcijańskie i patriotyczne" [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego "Collegium Salesianum" obchodzi 20. urodziny. » więcej 2016-04-25, godz. 12:26 Ekumeniczne bieganie dla Lenki [ZDJĘCIA] Blisko 200 osób wzięło udział w 10. Ekumenicznym Biegu Charytatywnym "Biegnij, aby widziała". » więcej 2016-04-24, godz. 17:16 "Marsz dla Życia": 12 tysięcy uczestników i jeden incydent [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] W marszu wzięło udział około 12 tysięcy osób - takie dane przedstawiła policja. » więcej 2016-04-24, godz. 08:19 Marsz dla Życia przejdzie przez Szczecin. Hasło: Mężczyzna Waleczne Serce "Mężczyzna Waleczne Serce" - to hasło tegorocznego Szczecińskiego Marszu dla Życia. Największa w Polsce manifestacja w obronie życia wyruszy sprzed pomnika św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach w niedzielę o godz. 15. » więcej
157158159160161162163