Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2014-03-13, godz. 10:29 Rok Franciszka. Papież, który wzbudza wiele emocji i kontrowersji To było trzęsienie ziemi w strukturach kościelnych. Dokładnie rok temu argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został nowym papieżem. » więcej 2014-03-12, godz. 20:10 Abp Gądecki na czele Episkopatu Polski [WIDEO] Metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki w środę zastąpił abp. Józefa Michalika na stanowisku przewodniczącego Episkopatu Polski. » więcej 2014-03-12, godz. 11:10 Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Wieczne miasto przeżyje oblężenie pielgrzymów Władze Rzymu spodziewają się siedmiu milionów osób w dniach od Wielkiego Tygodnia do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. » więcej 2014-02-16, godz. 14:19 Generalny remont dobiegł końca. Kościół nad Odrą ponownie oddany wiernym [ZDJĘCIA] Jest nowy ołtarz, ambona, elewacja i ogrzewanie podłogowe. Po kilkunastu latach zakończył się generalny remont najstarszego gotyckiego kościoła w Szczecinie. Mowa o czternastowiecznej świątyni przy ulicy św. Ducha. » więcej 2014-02-02, godz. 16:58 Biskupi zdają raport w Rzymie. Spotykają się też z papieżem Sprawozdanie z życia diecezji, a także rozmowy o problemach lokalnego Kościoła to niektóre punkty wizyty polskich biskupów w urzędach Kurii Rzymskiej. » więcej 2014-01-31, godz. 09:03 Papież wysłał życzenia i pobłogosławił mieszkańców Kamienia Pomorskiego Papież Franciszek przesłał życzenia dla burmistrza i mieszkańców Kamienia Pomorskiego. Kartka od papieża trafiła do kamieńskiego magistratu. » więcej 2014-01-30, godz. 07:00 Ekumeniczna modlitwa za ofiary Euromajdanu Szczecinianie w czwartek modlili się w intencji manifestujących na kijowskim Euromajdanie. Wspominano zabitych podczas starć z Berkutem w stolicy Ukrainy w minionym tygodniu. » więcej 2014-01-27, godz. 18:00 Kardynał Dziwisz: Na Pomorzu Zachodnim papież czuł się jak u siebie w domu [ZDJĘCIA] Karol Wojtyła, zanim jeszcze został papieżem, wiele razy odwiedzał Pomorze Zachodnie - mówił kardynał Stanisław Dziwisz, który w poniedziałek odwiedził Szczecin. Metropolita krakowski i osobisty sekretarz Jana Pawła II przewodniczył… » więcej 2014-01-27, godz. 15:31 Kardynał Dziwisz: Papieżowi zależało, aby w Szczecinie powstał wydział teologiczny [WIDEO] Osobisty sekretarz Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz, wziął udział w sympozjum naukowym poświęconym wizycie papieża na Pomorzu Zachodnim. Konferencja odbyła się w poniedziałek z okazji 10-lecia wydziału teologicznego w… » więcej 2014-01-27, godz. 07:03 Osobisty sekretarz Jana Pawła II w Szczecinie Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz będzie o 15 przewodniczył mszy św. w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Osobisty sekretarz Jana Pawła II wcześniej weźmie udział w sympozjum naukowym "Bł. Jan Paweł II -… » więcej
179180181182183184185