Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2013-12-21, godz. 15:03 Żywa szopka w katedrze. Będzie egzotycznie i ciepło Kilkanaście zwierząt zamieszka w żywej szopce w szczecińskiej katedrze. » więcej 2013-12-15, godz. 10:25 Prowadzi bloga i organizuje Przystanek Jezus, teraz poprowadzi też rekolekcje dla studentów Na co dzień komunikuje się z wiernymi m.in. za pośrednictwem swojego bloga w internecie, a od niedzieli będzie prowadził spotkania dla szczecińskich studentów. Biskup Edward Dajczak do wtorku będzie głosił rekolekcje u chrystusowców… » więcej 2013-12-07, godz. 11:16 Caritas zbiera żywność w supermarketach Po raz piąty w całej Polsce, w tym również w szczecińskich supermarketach wolontariusze Caritas będą zbierać żywność dla najbardziej potrzebujących. » więcej 2013-12-05, godz. 07:10 Katedra coraz piękniejsza. Będzie wyglądać, jak przed wojną Katedra w Szczecinie przeszła kolejny etap renowacji. Właśnie wyremontowano kaplicę mariacką oraz część elewacji od strony ulicy Sołytsiej i część ściany od ulicy Grodzkiej. » więcej 2013-12-03, godz. 21:50 Turystyczna atrakcja i religijne wyzwanie. Pielgrzymkowy szlak gotowy Pielgrzymi szlak prowadzący do grobu św. Jakuba coraz lepiej oznaczony. W grudniu kończy się unijny projekt odbudowy Pomorskiej Drogi św. Jakuba. We wtorek w sejmiku zachodniopomorskim podsumowano 3-letni etap prac. » więcej 2013-11-28, godz. 10:07 Przez 12 godzin będą czytać Pismo Święte Ponad 40 osób, na zmianę, od 6 rano czyta Pismo Święte w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy Bogurodzicy w Szczecinie. » więcej 2013-11-26, godz. 15:48 Zawierzenie gminy Chrystusowi. Kuria odpowiada lewicy Kuria Metropolitalna w Szczecinie odpowiada na zarzuty SLD. Politycy lewicy uznali, że burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz, zawierzając w sobotę gminę Goleniów Jezusowi, złamał konstytucję. » więcej 2013-11-23, godz. 23:02 Krupowicz zawierzył Goleniów Chrystusowi [WIDEO] W sobotni wieczór, w kościele pod wezwaniem świętego Jerzego odbyła się Msza Święta, podczas której burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz zawierzył gminę Jezusowi. » więcej 2013-11-23, godz. 17:11 Abp Dzięga: "Nie czekaj ze świadectwem wiary". Hierarcha popiera pomysł samorządowca Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w szczecińskiej katedrze zamknęła diecezjalne obchody Roku Wiary, który ogłosił jeszcze papież Benedykt XVI. » więcej 2013-11-15, godz. 14:57 Burmistrz zawierzy Goleniów Jezusowi Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata zawierzy gminę burmistrz Goleniowa. Robert Krupowicz chce dokonać tego aktu, jako osoba prywatna, a nie publiczna. » więcej
182183184185186187188