Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2013-03-29, godz. 00:17 Grzechy wyznawane pod osłoną nocy Najpierw rachunek sumienia w smartfonie, a potem już można przystąpić do spowiedzi świętej. W Szczecinie zakończyła się czwarta Noc Konfesjonałów. » więcej 2013-03-29, godz. 00:10 Krzyż w centrum, czyli Wielki Piątek Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie przeżywają Mękę i Śmierć Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. » więcej 2013-03-28, godz. 07:51 Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Sacrum Dziś chrześcijanie zachodni rozpoczynają Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2013-03-28, godz. 07:29 Noc konfesjonałów na dobry początek Ponad 60 miast w Polsce, a także Chicago i Rzym, w sumie ponad 100 parafii włączyło się już w kolejną edycję Nocy Konfesjonałów. Akcję 4 lata temu zapoczątkowali księża w Szczecinie. » więcej 2013-03-24, godz. 11:46 Wystawa błogosławionego przy bazylice papieskiej [ZDJĘCIA] Droga świętości Jana Pawła II to wystawa, którą można oglądać przy Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie. » więcej 2013-03-22, godz. 13:55 Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Szczecina Studenci, wykładowcy, a także młodzież Szczecina przejdą w piątek w Akademickiej Drodze Krzyżowej ulicami miasta. » więcej 2013-03-20, godz. 07:24 Tango dla papieża Tango specjalnie dla Ojca Świętego Franciszka odtańczą uczestnicy tegorocznego spotkania młodych w Lednicy. » więcej 2013-03-19, godz. 14:59 Szczecinianie: Franciszek to wspaniały człowiek Papież Franciszek rozpoczął swój pontyfikat. We wtorkowych uroczystościach w Watykanie udział wzięło blisko 200 tysięcy wiernych, a także przedstawiciele ponad 130 państw i organizacji z całego świata. » więcej 2013-03-19, godz. 07:17 Franciszek rozpoczyna pontyfikat Przynajmniej 200 tysięcy osób będzie uczestniczyć we wtorkowej inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. » więcej 2013-03-17, godz. 13:01 "Bóg nigdy nie jest zmęczony wybaczaniem" Papież Franciszek odprawił pierwszą modlitwę Anioł Pański po wyborze na biskupa Rzymu. » więcej
197198199200201202203