Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2012-06-11, godz. 19:54 Szczecin wspomina wizytę błogosławionego [ZDJĘCIA] Biskupi z metropolii szczecińsko-kamieńskiej oraz kilkudziesięciu księży koncelebrowało mszę św. której w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. » więcej 2012-06-11, godz. 07:50 25 lat temu w Szczecinie był papież [ZDJĘCIA] Dziś mija 25 lat od wizyty w Szczecinie bł. Jana Pawła II. Z tej okazji o 18 mszę św. w Bazylice Archikatedralnej odprawi abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski. » więcej 2012-06-10, godz. 10:52 Za Ludzi Morza, czyli akcenty religijne Msza św. w intencji Ludzi Morza oraz nabożeństwo ekumeniczne - to modlitewne punkty kończących się w niedzielę w Szczecinie Dni Morza. W południe w Bazylice Archikatedralnej mszę św. odprawi metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup… » więcej 2012-06-07, godz. 12:56 "Cenimy sobie wartości naszej wiary" Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, czyli święto Bożego Ciała obchodzą dziś wierni Kościoła Rzymskokatolickiego. W Bazylice św. Jana Chrzciciela abp Andrzej Dzięga odprawił mszę św., po której ulicami Szczecina przeszła … » więcej 2012-06-07, godz. 00:20 Dziś Boże Ciało - procesja w centrum Szczecina Dziś w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zwana też świętem Bożego Ciała. » więcej 2012-06-05, godz. 14:30 Mieszkańcy Kołbacza czekali na to 35 lat [ZDJĘCIA] Blisko 35 lat mieszkańcy Kołbacza czekali na odbudowę wieży swojego kościoła. Dzięki funduszom europejskim i ministerialnym jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego powraca do swojej świetności. » więcej 2012-06-01, godz. 15:01 "Żadne dziecko nie jest tu anonimowe" 15. urodziny świętuje Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny na szczecińskich Pomorzanach. Jej uczniowie od wielu lat mają najlepsze wyniki w sprawdzianach szóstoklasistów i to nie tylko w Szczecinie, ale i w całym kraj… » więcej 2012-05-27, godz. 17:05 Dzień Wspólnot: "Chodzi o to, by wyjść do ludzi" Ponad 20 wspólnot, ruchów i stowarzyszeń kościelnych promowało się w niedzielę na szczecińskich Jasnych Błoniach. Podczas Zielonych Świątek chrześcijanie obchodzą Dzień Jedności Wspólnot. » więcej 2012-05-27, godz. 11:08 "Chcemy pokazać, że istniejemy" Ponad 20 różnych grup kościelnych spotka się w niedzielę, w dniu Pięćdziesiątnicy, na Jasnych Błoniach w Szczecinie. » więcej 2012-05-20, godz. 11:26 Abp Dzięga: Coś się złego dzieje w Polsce w tych sprawach Metropolita szczecińsko-kamieński wskazuje jako przykład m.in. „brak normalnej dyskusji publicznej, a jedynie trwający krzyk polityczny wokół bardzo dla katolików ważnej Telewizji TRWAM”. List abp. Andrzeja Dzięgi do wiernych… » więcej
206207208209210211212