Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2011-06-21, godz. 13:16 Papież zgadza się na dalszą posługę biskupa Marian Błażej Kruszyłowicz będzie przez kolejne dwa lata pełnił funkcję biskupa pomocniczego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2011-06-18, godz. 11:14 Poznaj tajniki życia kleryka Koncert zespołu Clerboyz oraz jesiennych Przyjaciół, zwiedzanie seminarium to wydarzenia, które wypełnią Dzień Otwartej Bramy w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym przy ul. Pawła VI w Szczecinie. » więcej 2011-06-14, godz. 13:28 Szlak Jakubowy wypromuje region Zachodniopomorskie weźmie udział w realizacji projektu rewitalizacji Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku - zapowiedział marszałek województwa na specjalnym spotkaniu w tej sprawie. » więcej 2011-06-12, godz. 18:51 Ekumeniczna modlitwa za rodziny marynarskie na pokładzie Zawiszy Czarnego Blisko 200 osób uczestniczyło w nabożeństwie ekumenicznym na Wałach Chrobrego. Był to ostatni akcent religijny kończących się w Szczecinie Dni Morza. » więcej 2011-06-12, godz. 08:35 Ekumenicznie na Dniach Morza Msza św. w intencji Ludzi Morza oraz modlitwa ekumeniczna to niedzielne punkty religijne w ramach trwających Dni Morza. » więcej 2011-06-11, godz. 16:33 Prymas pytał o lekcję, którą wyciągnęliśmy z nauczania Jana Pawła II [WIDEO] Jan Paweł II przypominał nam, że małżeństwo to wspólnota życia, dom, praca, wspólna troska małżonków o dzieci, to też wspólnota radości i rozrywka. Rodzina z tymi elementami jest miejscem uświęcającym człowieka - powiedział… » więcej 2011-06-11, godz. 10:23 Relikwie Jana Pawła II w Łagiewnikach W krakowskich Łagiewnikach, w Sanktuarium Jana Pawła II w Centrum "Nie lękajcie się", zostaną uroczyście złożone relikwie Błogosławionego Jana Pawła II. Uroczystości połączone będą z Małopolskim Świętem Wolontariuszy. » więcej 2011-06-11, godz. 00:03 Szczecin dziękuje z prymasem za beatyfikację Jana Pawła II Prymas Polski abp Józef Kowalczyk odprawi w południe mszę św. na osiedlu Słonecznym. Nabożeństwo będzie centralnym punktem Archidiecezjalnego Dziękczynienia za Beatyfikację Jana Pawła II i obchodów 24. rocznicy wizyty papieża-Polaka… » więcej 2011-06-10, godz. 12:08 Religijne akcenty Dni Morza Modlitwa za zmarłych ludzi morza, a także msza święta na rozpoczęcie Dni Morza to dwa akcenty religijne rozpoczynającego się dziś święta Szczecina. » więcej 2011-06-05, godz. 17:18 Relikwie Jana Pawła II Relikwie Jana Pawła II złożono w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. » więcej
222223224225226227228