Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2011-05-14, godz. 07:43 Pierwszy kościół pw. bł. Jana Pawła II w Archidiecezji Pierwszy w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i jeden z pierwszych kościołów pod wezwaniem bł. Jana Pawła II w Polsce będzie dziś konsekrowany w Śniatowie koło Kamienia Pomorskiego. Poświęcenia dokona metropolita szczecińsko-kamieński… » więcej 2011-05-10, godz. 15:49 Dyskoteka bez "urwanego filmu" w Szczecinie Impreza bez używek, możliwość rozmowy z arcybiskupem Andrzejem Dzięgą, a także innymi księżmi oraz z siostrami zakonnymi, pokazy taneczne, występ gwiazdy "You Can Dance" Grzegorza Jankowskiego - to wszystko czeka na uczestników… » więcej 2011-05-08, godz. 17:56 Kilkanaście tysięcy ludzi w obronie życia przeszło ulicami Szczecina [WIDEO] Blisko 15 tysięcy osób wzięło udział w IX szczecińskim Marszu Dla Życia. Ulicami miasta przeszły całe rodziny, pielgrzymi z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, a także z innych regionów Polski. » więcej 2011-05-08, godz. 09:52 Marsz w obronie nienarodzonych przejdzie dziś ulicami Szczecina O godz. 15 sprzed pomnika Jana Pawła II na Jasnych Błoniach wyruszy dziewiąty szczeciński Marsz Dla Życia. Jego inicjatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Szczecinie. » więcej 2011-05-06, godz. 10:34 Biskup Kruszyłowicz zostanie dłużej? Biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Marian Błażej Kruszyłowicz będzie prawdopodobnie przez kolejne dwa lata pełnił swoją funkcję - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio Szczecin. » więcej 2011-05-03, godz. 08:54 Modlitwa przy relikwiach JP II Dziś od 7.00 rano ponownie można wchodzić do bazyliki świętego Piotra, by pomodlić się do błogosławionego Jana Pawła II, którego relikwie złożono wczoraj w Kaplicy Świętego Sebastiana. » więcej 2011-05-02, godz. 23:10 Watykan - nowy grób Trumna ze szczątkami Jana Pawła II umieszczona została dziś wieczorem w kaplicy św. Sebastiana bazyliki watykańskiej. » więcej 2011-05-01, godz. 13:22 Szczecinianie z radością powitali błogosławionego Blisko 2 tysiące osób uczestniczyło w mszy św. beatyfikacyjnej, którą transmitowano z Watykanu na telebimach rozstawionych na Jasnych Błoniach. » więcej 2011-05-01, godz. 10:43 Jan Paweł II już błogosławiony Jan Paweł II jest już błogosławionym. Podczas mszy na placu świętego Piotra w Watykanie papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji swojego bezpośredniego poprzednika. » więcej 2011-05-01, godz. 10:16 Rozpoczęła się msza beatyfikacyjna Na placu świętego Piotra w Rzymie rozpoczęła się uroczysta msza beatyfikacyjna. W jej trakcie papież Benedykt XVI wyniesie na ołtarze Jana Pawła II. W uroczystościach bierze udział ponad milion ludzi. » więcej
224225226227228229230