Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2022-10-16, godz. 14:01 22. Dzień Papieski w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Kwesta na edukację zdolnej młodzieży na ulicach Szczecina i festyn rodzinny przy parafii pod wezwaniem św. Jana Bosko - to wydarzenia, które towarzyszą 22. Dniowi Papieskiemu w Szczecinie. » więcej 2022-10-16, godz. 11:59 22. Dzień Papieski w Szczecinie Rodzinny festyn w parafii św. Jana Bosko u salezjanów przy ul. Witkiewicza oraz kwesty na edukację zdolnej młodzieży pochodzącej z uboższych rodzin w różnych punktach miasta wypełnią 22. Dzień Papieski w Szczecinie. » więcej 2022-10-13, godz. 08:18 Pogrzeb Dzieci Utraconych w Szczecinie [ZDJĘCIA] Pogrzeb Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej (g.9) i msza św. w intencji rodziców po stracie dzieci w kościele św. Stanisława Kostki przy pl. Matki Teresy z Kalkuty (o 18) to dwa wydarzenia, które odbędą się… » więcej 2022-10-10, godz. 12:41 Pielgrzymka relikwii młodego błogosławionego [ZDJĘCIA] Relikwie błogosławionego Carlo Acutisa pielgrzymują po kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W niedzielę wierni modlili się przy nich w parafii w Wolinie oraz w szczecińskiej katedrze i podczas inauguracji roku akademickiego… » więcej 2022-10-10, godz. 07:04 Duszpasterstwa Akademickie. "Ważne, że tworzymy wspólnotę" Spotkania Ruchu Czystych Serc, Krąg Biblijny, msze św., integracja w Kawiarence Akademickiej, klub filmowy, ale także sport, wyjazdy i wiele innych towarzyskich wydarzeń. To tylko niektóre propozycje dla studentów w szczecińskich duszpasterstwach… » więcej 2022-10-09, godz. 10:12 Przez internet niósł Chrystusa. Relikwie błogosławionego w Wolinie i Szczecinie Modlitwa przy relikwiach błogosławionego Carlo Acutisa odbędzie się w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2022-10-09, godz. 09:45 Inauguracja roku akademickiego "W Sercu" Studenci, wykładowcy i pracownicy uczelni wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2022-10-07, godz. 08:17 "Różaniec do granic" - od morza po ląd Modlitewna akcja "Różaniec do granic" odbędzie się dziś w kilkudziesięciu miejscach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wierni odmówią różaniec na granicach morskich i lądowych. » więcej 2022-09-29, godz. 08:32 Nowy projekt "Małych Stópek". Dzieci poznają świat pod sercem matki [WIDEO, ZDJĘCIA] Karty edukacyjne to nowy projekt Fundacji Małych Stópek. Przedstawiają one okres życia dziecka przed narodzeniem w sposób przystępny dla dzieci w szkołach podstawowych. » więcej 2022-09-28, godz. 07:32 Modlitwy na ulicach miast W środę kolejna edycja "Koronki na Ulicach Miast Świata". To coroczna akcja, którą zapoczątkowano 14 lat temu po beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, który był spowiednikiem św. siostry Faustyny. » więcej
26272829303132