Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2022-08-06, godz. 00:20 Zmarł salezjanin ks. Stanisław Styrna Zmarł ks. Stanisław Styrna, salezjanin. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 roku. Od ponad 20 lat był związany z parafią św. Jana Bosko w Szczecinie. » więcej 2022-08-05, godz. 10:28 Głoszą Ewangelię Polakom na całym świecie. Zjechali do ojczyzny Ich misją jest ewangelizacja dla Polonii Zagranicznej. Chrystusowcy mają ponad 20 parafii w Polsce, z czego zdecydowana większość jest na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2022-08-04, godz. 09:33 Trwają zapisy na Warszawską Pieszą Warszawska Akademicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę startuje w sobotę. Trwają zapisy. » więcej 2022-08-03, godz. 11:14 Placówki Caritas pomagają dzieciom. "Otrzymujemy, ale musimy też dawać" W wakacje organizują kolonie i półkolonie, a w roku szkolnym pomagają w nauce i opiece nad dziećmi po szkole. Również tym matkom, które samotnie wychowują dzieci. To placówki wsparcia dziennego prowadzone przez Caritas. » więcej 2022-08-02, godz. 07:11 Papieski jałmużnik dziękuje szczecińskiej fundacji Papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski pozdrowił szczecińską "Fundację księdza Wojtka" i jej darczyńców. » więcej 2022-08-01, godz. 19:34 Ksiądz na motocyklu z sukcesami w Rajdzie Polskie Safari Udany występ szczecińskiego księdza Mariana Augustyna w Rajdzie Polskie Safari w Przasnyszu w kategorii motocykli. » więcej 2022-07-31, godz. 13:00 Biskup lwowski z wizytą w Szczecinie. "Panem życia jest tylko Bóg" To taka wojna, że nie ma pola bitwy. Rakieta leci i człowiek nie jest pewny, czy będzie żył, czy w jednej chwili go nie będzie - mówi dla Radia Szczecin biskup Leon Mały. » więcej 2022-07-30, godz. 13:11 Papież: chcę pojechać na Ukrainę, ale muszę się oszczędzać Papież powiedział, że ze względu na stan zdrowia musi ograniczyć intensywność pielgrzymek, ale powtórzył, że chce pojechać na Ukrainę. » więcej 2022-07-29, godz. 10:01 Szczecińska na trasie. Więcej chętnych do pielgrzymowania [WIDEO, ZDJĘCIA] Około stu osób wyszło w piątek w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Niektórzy wybrali krótki etap, inni planują przejść ponad 500 kilometrów, żeby 13 sierpnia stanąć przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasno… » więcej 2022-07-25, godz. 09:52 Odpust parafialny w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie Odpust to religijny wymiar Jarmarku Jakubowego, który zakończył się w niedzielę. Patronem katedry jest św. Jakub Apostoł i właśnie dziś w jego wspomnienie Bazylika świętuje. Odpust jest darowaniem kary za grzechy. Możemy go ofiarować… » więcej
30313233343536