Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2021-01-02, godz. 12:30 Papież: lepiej uczciwie przegrać niż nieuczciwie wygrać Papież Franciszek udzielił obszernego wywiadu największemu dziennikowi sportowemu Europy „La gazzetta dello Sport”. Powiedział, że duch umiera nie kiedy człowiek przegrywa, ale kiedy przestaje walczyć. » więcej 2020-12-29, godz. 12:10 Wystawa "Jan Paweł II - Papież Dialogu" w Berlinie Wystawa 'Jan Paweł II - Papież Dialogu' w Berlinie. Przygotowało ją Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie we współpracy z polską ambasadą i Instytutem Polskim w Berlinie. » więcej 2020-12-27, godz. 13:28 Kościół świętuje. Małżeństwa odnawiają swoje przyrzeczenia W Kościele Katolickim dziś święto Świętej Rodziny. Podczas mszy świętych pary odnawiają swoje przyrzeczenia małżeńskie. » więcej 2020-12-27, godz. 09:06 Dziś święto Świętej Rodziny. "Może stać się dla nas wielką inspiracją" Dziś Kościół Katolicki obchodzi święto Świętej Rodziny. W różnych krajach i diecezjach zaczęto je obchodzić w od wieku XVIII. Świętą Rodzinę tworzą Jezus Chrystus, Maryja i św. Józef. » więcej 2020-12-26, godz. 19:00 Ks. Młynarczyk: chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią Wikariusz parafii świętej Barbary w Libiążu Ksiądz Robert Młynarczyk powiedział, że chrześcijanie pierwszych wieków nie bali się śmierci, nawet męczeńskiej, gdyż jest ona przejściem do Królestwa Jezusa. » więcej 2020-12-25, godz. 16:33 Ksiądz Maciej Będziński o Bożym Narodzeniu 'Bóg przychodzi, by nas zbawić i dać nam nowe życie' - przypomina ksiądz Maciej Będziński sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła świętego Piotra Apostoła. Kościół katolicki w piątek obchodzi… » więcej 2020-12-25, godz. 10:01 "Niech boża łaska was ogarnie" [WIDEO] Niech błogosławione będą święta tegoroczne - życzy wszystkim metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga. » więcej 2020-12-25, godz. 08:38 Pasterka w Bazylice: Boże Narodzenie w obozach uchodźców, w szpitalach, na granicach... Radio Szczecin przeprowadziło transmisję Pasterki z Bazyliki Archikatedralnej. » więcej 2020-12-25, godz. 08:12 Boże Narodzenie. Pierwszy dzień świąt Dziś przypada uroczystość Narodzenia Pańskiego, powszechnie nazywana świętami Bożego Narodzenia. Poprzedza je Wigilia 24 grudnia. » więcej 2020-12-24, godz. 15:18 Abp Dzięga: Ucieszcie się sobą, uczcijcie Boga Życzę Wam, byście świętując po Bożemu, napełniali świat radością - zwraca się do mieszkańców Pomorza Zachodniego arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej
63646566676869