Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2019-11-11, godz. 12:06 "Z modlitwy i wielkiego zmagania kształtowała się wolna Polska" Przywołujemy wydarzenie sprzed ponad stu lat, kiedy przez wiele miesięcy ogromna modlitwa narodu i wiele działań ludzi mądrych, wiele zmagań militarnych łączyło się w piękny wynik 11 listopada, gdy w świat poszła informacja, że… » więcej 2019-11-10, godz. 13:57 Papież wzywa do pojednania w Sudanie Południowym i Boliwii Papież wezwał strony społecznego i politycznego konfliktu w Sudanie Południowym do dialogu, który położy kres cierpieniom ludności. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra. » więcej 2019-11-05, godz. 13:01 Oddają kieszonkowe, by pomóc dzieciom w Afryce Mieli pomóc jednemu dziecku, pomogą przynajmniej czwórce. Chodzi o uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie, którzy wzięli udział w projekcie adopcji na odległość. » więcej 2019-11-02, godz. 19:32 Papież: chrześcijanie są prześladowani bardziej niż w pierwszych wiekach Papież w Dzień Zaduszny odprawił mszę św. w katakumbach św. Pryscylii przy starożytnej Via Salaria. W homilii zwrócił uwagę, że również dziś chrześcijanie są prześladowani jak pierwsi wyznawcy Chrystusa. » więcej 2019-11-02, godz. 09:18 W tych dniach można bardzo pomóc zmarłym Pierwsze dni listopada to szczególny czas i okazja dla wierzących, by ofiarować odpust zupełny za zmarłych. To darowanie kar dla dusz cierpiących w czyśćcu. » więcej 2019-11-02, godz. 08:31 "Zaduszki to zaproszenie do modlitwy za zmarłych" Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2. listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu. Polacy odwiedzają groby bliskich zmarłych. » więcej 2019-11-01, godz. 23:20 Męski różaniec znów w Szczecinie Męski różaniec przejdzie w sobotę ulicami Szczecina. O godzinie 7 uczestnicy spotkają się na mszy św. w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy, a po niej wszyscy przejdą modląc się na różańcu przed pomnik św. Jana Pawła II… » więcej 2019-11-01, godz. 13:47 Papież: wszyscy jesteśmy wezwani do świętości Papież powiedział, że wszyscy wierni są wezwani do świętości. W Uroczystość Wszystkich Świętych Franciszek spotkał się z nimi na placu Św. Piotra na modlitwie Anioł Pański. » więcej 2019-11-01, godz. 10:06 Zbiórka wypominków na cmentarzach Klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjmują wypominki na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. To kartki z imionami naszych zmarłych. » więcej 2019-11-01, godz. 09:05 "Chrystus zaprasza nas do uczczenia Wszystkich Świętych Pańskich" [WIDEO] W piątek w Kościele Katolickim uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy wspomina się świętych i błogosławionych, ale też wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni. Chociaż to radosny dzień, to w polskiej tradycji dużo w… » więcej
9596979899100101