Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Krakowski ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej przedstawiający Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Krakowski ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej przedstawiający Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Kościół Katolicki obchodzi dziś Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. To w kalendarzu jedna z najważniejszych uroczystości kościelnych.
Sięga piątego wieku, w szóstym zaczęła rozszerzać swój zasięg i była obchodzona pod różnymi nazwami m.in. Zaśnięcia. Dopiero jednak w 1950 roku papież Pius XII ogłosił tajemnicę wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą jako dogmat wiary.

To także czas, w którym na Jasną Górę przed Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej docierają pielgrzymki z całej Polski. Ta ze Szczecina dotarła w niedzielę, a wprowadzał ją dyrektor pielgrzymki ks. Karol Łabenda, który tak tłumaczył wtedy znaczenie dzisiejszej uroczystości.

- Ciało nasze pozostaje na ziemi, umiera, natomiast dusza idzie do nieba lub na sąd i tam rozgrywa się sytuacja: niebo-piekło-czyściec. Maryja będąc bez grzechu pierworodnego, przyjmując Jezusa Chrystusa do siebie i stając się jego matką, stała się wyjątkową osobą dla samego Pana Boga, ale i dla nas. Dlatego Pan Bóg nie chciał jej pozostawić na ziemi, żeby to ciało obumarło, pozostało, ale z ciałem i duszą wziął ją do nieba - powiedział ks. Łabenda.

Wniebowzięcie w polskiej tradycji ludowej nazywa się również Świętem Matki Bożej Zielnej. Według podania apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, dlatego dziś święci się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony.

Wiarę w to, że ciało Matki Bożej nie uległo rozkładowi potwierdza też krakowski ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej przedstawiający Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny.
To także czas, w którym na Jasną Górę przed Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej docierają pielgrzymki z całej Polski. Ta ze Szczecina dotarła w niedzielę, a wprowadzał ją dyrektor pielgrzymki ks. Karol Łabenda, który tak tłumaczył wtedy znaczenie dz
Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Zobacz także

2012-03-27, godz. 17:30 Czy doszło do cudu uzdrowienia? Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga otworzył dziś w kaplicy Domu Arcybiskupiego w Szczecinie proces o domniemanym cudownym uzdrowieniu za przyczyną Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego - informuje oficjalny… » więcej 2012-03-26, godz. 14:08 Okno Życia w goleniowskim szpitalu Okno życia otwarto w powiatowym szpitalu w Goleniowie. To miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić nowo narodzone, a niechciane dziecko, nie narażając go na niebezpieczeństwo. » więcej 2012-03-25, godz. 20:44 Abp Dzięga: Bóg otwiera czas wymagający nowej siły wiary Jest czas, który Bóg przed nami otwiera, czas niełatwy, a jednocześnie czas normalny, chociaż zmieniający się, wymagający nowej konsekwencji wiary, nowej siły wiary, nowego odbudowania więzi z Chrystusem - mówił w homilii abp Andrzej… » więcej 2012-03-25, godz. 08:36 20 lat po wielkiej reformie w Kościele Dziś mija 20 lat od utworzenia Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. 25 marca 1992 ówczesny papież Jan Paweł II dokonał największej w historii reorganizacji struktur Kościoła Katolickiego w Polsce. » więcej 2012-03-19, godz. 14:47 Urodziły, chociaż śmierć zaglądała im w oczy 22 historie matek, które w obliczu zagrożenia życia postanowiły nie przerywać ciąży zdokumentowała i sfotografowała Marta Dzbeńska-Karpińska. Ostatnie dwa przypadki dotyczą również kobiet ze Szczecina. » więcej 2012-03-17, godz. 14:43 Rekolekcje dla facetów w Szczecinie Dość słodkich śpiewów i kazań oraz delikatnego przekazu zamiast konkretu. Ta myśl była inspiracją dla młodych ludzi, którzy postanowili zorganizować „Rekolekcje dla facetów”. Dziś o 18 w kościele pallotynów nad Odrą w… » więcej 2012-03-15, godz. 16:25 Błaszczak: To atak na Kościół Likwidacja Funduszu Kościelnego, dobrowolne odliczenie od podatku na kościoły w wysokości 0,3 proc. oraz płacenie składki zdrowotnej i ubezpieczeniowej przez księży. To najważniejsze propozycje rządu dotyczące finansowania Kościołów… » więcej 2012-03-11, godz. 15:05 Wolontariat. Lubię to! O 20 mszą św. akademicką w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa rozpocznie się Tydzień Wolontariatu. W programie Tygodnia przewidziano m.in. warsztaty czy też rajd integracyjny. » więcej 2012-03-07, godz. 09:28 Dłuższe przygotowania do ślubu kościelnego Z trzech do sześciu miesięcy wydłuży się okres przygotowania narzeczonych do małżeństwa w Kościele katolickim - informuje "Rzeczpospolita". » więcej 2012-03-05, godz. 11:54 Wiekowe odkrycie w katedrze: Otwarto urnę, a w niej...[WIDEO, ZDJĘCIA] Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie serce Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych. » więcej
216217218219220221222