Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W Trzebiatowie trwają obchody 500-lecia Reformacji.
Drugi dzień uroczystości przygotowanych przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Trzebiatowie rozpoczął spacer śladami Johannesa Bugenhagena. Zwiedzający odwiedzili tamtejszy Pałac, królewskie Gimnazjum i kaplice świętego Ducha, gdzie odbył się słynny sejm trzebiatowski.

Johannes Bugenhagen zwany Doctor Pomeranus był doktorem teologii i współzałożycielem kościołów ewangelicko-luterańskich w północnych Niemczech, Danii i na Pomorzu. Przyjaźnił się z Marcinem Lutrem. W grudniu 1534 roku w Bugenhagen przybył do Trzebiatowa i uczestniczył w sejmie trzebiatowskim, podczas którego książęta z rodu Gryfitów narzucili stanom pomorskim reformację.

Bugenhagen został wyznaczony do opracowania nowej zreformowanej liturgii i przeprowadzenia wizytacji parafii diecezji kamieńskiej.

W Kościele Mariackim o 14 rozpoczął się koncert Muzyki Dawnej. Wystąpił Szczecin Vocal Project.

Reformacja szczególnie szybko rozprzestrzeniła się w północnej Europie, a jednym z jej ojców był Johannes Bugenhagen, wolinianin z urodzenia, mnich i rektor szkoły zakonnej w Trzebiatowie, przyjaciel Lutra. Na wystawie, obok oryginalnych pism Lutra, prezentowane są też jego pisma. Można również zobaczyć portrety książąt pomorskich, którzy wprowadzali reformację, XVI-wieczne wydania Biblii drukowane m.in. w pomorskim Barth, dewocjonalia, obrazy Łukasza Cranacha starszego, Otto Philippa Rungego i Caspara D. Friedricha. Częścią wystawy jest słynny gobelin Croya, przedstawiający dynastie książąt Pomorza i Saksonii jako głosicieli reformacji.

Reformację w Księstwie Pomorskim wprowadził sejm stanów pomorskich obradujący w Trzebiatowie w 1534 r.

Zobacz także

237238239240241242243