Msze święte z procesjami fatimskimi w sanktuarium na os. Słonecznym i w kościele św. Jana Ewangelisty nad Odrą zakończyły obchody stulecia objawień fatimskich. W tej drugiej świątyni obchodzono również 60-lecie obecności pallotynów w Szczecinie.
- Trzeba jeszcze wiele różańców odmówić i nie jedną rodzinę różańcem otoczyć i nie jeden naród różańcem otoczyć, i miasto nie jedno różańcem otoczyć, żeby ta Boża droga stawała się drogą prawdy, nadziei i życia. Drogą przyszłości i nowej siły - mówił w homilii abp Dzięga.
Troje pastuszków w pobliżu Fatimy przeżywało objawienia maryjne w każdy 13. dzień miesiąca począwszy od maja do października 1917 roku. W objawieniach Maryja wzywa do codziennej modlitwy na różańcu, do nawrócenia i pokuty.
- Nie pytaj jaki będzie świat za następne 100 lat. Nawet nie próbuj sobie wyobrażać, ale jednocześnie proś Boga i staraj się dodawać tu cegiełkę Twojego własnego życia, aby to był świat ludzi pełnych Boga, trwających przy Bogu, słuchających Boga, kochających po Bożemu; ludzi zgodnych, zorganizowanych, ale i pełnych nadziei, dynamicznych, pełnych inicjatywy - kontynuował hierarcha. - Ludzi, którzy mając Boga w sercu idą przez świat z podniesioną głową. Ogłaszają projekty dla świata i dla narodów świata jedynie skuteczne, bo mające źródło w Ewangelii. Mające źródło w prawdzie i miłości. Bo świat dopóki nie stanie w prawdzie i nie przyjmie miłości, a więc nie stanie na drodze Ewangelii, dopóty nie poczuje żadnej zmiany na lepsze.
Potem wierni przeszli w procesji fatimskiej.
Godzinę wcześniej świętowanie rozpoczęli parafianie przy ul. św. Ducha w kościele św. Jana Ewangelisty. Tu dokładnie od 60 lat posługują pallotyni, którzy obchodzili okrągły jubileusz pobytu w Szczecinie. W tym kościele w każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywają się nabożeństwa fatimskie, co dodatkowo łączyło piątkowe uroczystości: rocznicy objawień i obecności pallotynów w Szczecinie.
Agnieszka i Krzysztof Rostkowscy są parafianami księży pallotynów. Za co cenią ich najbardziej?
- Podjęli trud w czasach, kiedy kult Matki Bożej Fatimskiej był zakazany. Nie wolno było o tym mówić, a oni to odważnie podjęli. Przyjechali z tym do Szczecina - mówi pan Krzysztof.
Pani Agnieszka z kolei ceni księży za służbę w hospicjum św. Jana Ewangelisty, w szpitalach w roli kapelanów i w Duszpasterstwie Ludzi Morza Stella Maris. - Może dlatego jest o nich w Szczecinie trochę ciszej, bo marynarze znajdują tu swoją przystań i płyną dalej - uważa pani Agnieszka.
Tu także po zakończeniu mszy św. z kościoła ulicami Szczecina przeszła procesja fatimska.
Kościół św. Jana Ewangelisty należy do trzech najstarszych gotyckich świątyń Szczecina. Wzniesiony przez franciszkanów we wczesnym średniowieczu, pozostawał świątynią klasztorną do czasów reformacji. Po II wojnie światowej został przekazany pallotynom.
Piątek był w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dniem zakończenia Roku Maryjnego, który został ogłoszony z okazji 100. Rocznicy objawień w Fatimie, 300. Rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 140. Rocznicy objawień w Gietrzwałdzie.
Podczas objawień w Fatimie Matka Boża przekazała w objawieniach trzy tajemnice, w których m.in. zapowiada wybuch II wojny światowej, jeśli nie skończą się obrazy Boga. Przepowiada wczesną śmierć pastuszkom Hiacyncie i Franciszkowi. Maryja prosi także o zawierzenie jej świata i Rosji. Jeśli nie nastąpi nawrócenie, Maryja zapowiada cierpienie m.in. Ojca Świętego. Ostatnia z tajemnic, która wspominała o cierpieniu i śmierci "biskupa odzianego w biel" została ujawniona w 2000 roku, za zgodą Jana Pawła II.
W maju w Fatimie papież Franciszek ogłosił świętymi portugalskie rodzeństwo bł. Hiacyntę i bł. Franciszka, którzy zmarli w 1920 i 1919 roku. Trzecie z dzieci fatimskich Łucja, która została potem zakonnicą i głosiła fatimskie orędzie zmarła w 2005 roku. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2008 roku i na poziomie diecezjalnym zakończył się w lutym tego roku.
Centralnym uroczystościom fatimskim w Szczecinie przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński odprawił o 19 mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym.
Zobacz także
2022-10-09, godz. 10:12
Przez internet niósł Chrystusa. Relikwie błogosławionego w Wolinie i Szczecinie
Modlitwa przy relikwiach błogosławionego Carlo Acutisa odbędzie się w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2022-10-09, godz. 09:45
Inauguracja roku akademickiego "W Sercu"
Studenci, wykładowcy i pracownicy uczelni wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.
» więcej
2022-10-07, godz. 08:17
"Różaniec do granic" - od morza po ląd
Modlitewna akcja "Różaniec do granic" odbędzie się dziś w kilkudziesięciu miejscach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wierni odmówią różaniec na granicach morskich i lądowych.
» więcej
2022-09-29, godz. 08:32
Nowy projekt "Małych Stópek". Dzieci poznają świat pod sercem matki [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karty edukacyjne to nowy projekt Fundacji Małych Stópek. Przedstawiają one okres życia dziecka przed narodzeniem w sposób przystępny dla dzieci w szkołach podstawowych.
» więcej
2022-09-28, godz. 07:32
Modlitwy na ulicach miast
W środę kolejna edycja "Koronki na Ulicach Miast Świata". To coroczna akcja, którą zapoczątkowano 14 lat temu po beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, który był spowiednikiem św. siostry Faustyny.
» więcej
2022-09-27, godz. 09:33
Nowi kandydaci do kapłaństwa w szczecińskim seminarium
Czterech nowych kandydatów rozpocznie w roku akademickim przygotowanie do kapłaństwa w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Wciąż można dołączyć do tej grupy.
» więcej
2022-09-26, godz. 08:03
Niezwykła historia ks. Kaczkowskiego. Na ekrany kin trafił "Johnny" [WIDEO, ZDJĘCIA]
To film ponadczasowy i ponad podziałami, schematami i stereotypami - tak o nowej produkcji "Johnny" mówi ks. Damian Jędrzejak, chrystusowiec posługujący w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.
» więcej
2022-09-25, godz. 13:58
"Był niezwykłą osobowością". Upamiętnili o. Huberta Czumę [ZDJĘCIA]
Żadnej sfery działalności ludzkiej, w tym również politycznej, nie należy wyłączać spod zasad Ewangelii - te słowa znajdują się na tablicy, którą uroczyście odsłonięto w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej…
» więcej
2022-09-25, godz. 09:12
Zasłużony dla Szczecina kapłan będzie miał swoją tablicę
Odsłonięcie tablicy poświęconej ojcu Hubertowi Czumie i spotkanie jego wychowanków odbędzie się w niedzielę w kościele jezuitów przy ul. Pocztowej w Szczecinie.
» więcej
2022-09-23, godz. 09:56
Dziś Kościół wspomina św. o. Pio [ZDJĘCIA]
Ten włoski kapucyn ma też kościół swojego imienia w Pniewie koło Gryfina, a także Grupę Modlitwy w parafii św. Rodziny w Szczecinie. Zakonnik, który zmarł 54 lata temu, a 20 lat temu został ogłoszony świętym, otrzymał stygmaty…
» więcej