Msze święte z procesjami fatimskimi w sanktuarium na os. Słonecznym i w kościele św. Jana Ewangelisty nad Odrą zakończyły obchody stulecia objawień fatimskich. W tej drugiej świątyni obchodzono również 60-lecie obecności pallotynów w Szczecinie.
- Trzeba jeszcze wiele różańców odmówić i nie jedną rodzinę różańcem otoczyć i nie jeden naród różańcem otoczyć, i miasto nie jedno różańcem otoczyć, żeby ta Boża droga stawała się drogą prawdy, nadziei i życia. Drogą przyszłości i nowej siły - mówił w homilii abp Dzięga.
Troje pastuszków w pobliżu Fatimy przeżywało objawienia maryjne w każdy 13. dzień miesiąca począwszy od maja do października 1917 roku. W objawieniach Maryja wzywa do codziennej modlitwy na różańcu, do nawrócenia i pokuty.
- Nie pytaj jaki będzie świat za następne 100 lat. Nawet nie próbuj sobie wyobrażać, ale jednocześnie proś Boga i staraj się dodawać tu cegiełkę Twojego własnego życia, aby to był świat ludzi pełnych Boga, trwających przy Bogu, słuchających Boga, kochających po Bożemu; ludzi zgodnych, zorganizowanych, ale i pełnych nadziei, dynamicznych, pełnych inicjatywy - kontynuował hierarcha. - Ludzi, którzy mając Boga w sercu idą przez świat z podniesioną głową. Ogłaszają projekty dla świata i dla narodów świata jedynie skuteczne, bo mające źródło w Ewangelii. Mające źródło w prawdzie i miłości. Bo świat dopóki nie stanie w prawdzie i nie przyjmie miłości, a więc nie stanie na drodze Ewangelii, dopóty nie poczuje żadnej zmiany na lepsze.
Potem wierni przeszli w procesji fatimskiej.
Godzinę wcześniej świętowanie rozpoczęli parafianie przy ul. św. Ducha w kościele św. Jana Ewangelisty. Tu dokładnie od 60 lat posługują pallotyni, którzy obchodzili okrągły jubileusz pobytu w Szczecinie. W tym kościele w każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywają się nabożeństwa fatimskie, co dodatkowo łączyło piątkowe uroczystości: rocznicy objawień i obecności pallotynów w Szczecinie.
Agnieszka i Krzysztof Rostkowscy są parafianami księży pallotynów. Za co cenią ich najbardziej?
- Podjęli trud w czasach, kiedy kult Matki Bożej Fatimskiej był zakazany. Nie wolno było o tym mówić, a oni to odważnie podjęli. Przyjechali z tym do Szczecina - mówi pan Krzysztof.
Pani Agnieszka z kolei ceni księży za służbę w hospicjum św. Jana Ewangelisty, w szpitalach w roli kapelanów i w Duszpasterstwie Ludzi Morza Stella Maris. - Może dlatego jest o nich w Szczecinie trochę ciszej, bo marynarze znajdują tu swoją przystań i płyną dalej - uważa pani Agnieszka.
Tu także po zakończeniu mszy św. z kościoła ulicami Szczecina przeszła procesja fatimska.
Kościół św. Jana Ewangelisty należy do trzech najstarszych gotyckich świątyń Szczecina. Wzniesiony przez franciszkanów we wczesnym średniowieczu, pozostawał świątynią klasztorną do czasów reformacji. Po II wojnie światowej został przekazany pallotynom.
Piątek był w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dniem zakończenia Roku Maryjnego, który został ogłoszony z okazji 100. Rocznicy objawień w Fatimie, 300. Rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 140. Rocznicy objawień w Gietrzwałdzie.
Podczas objawień w Fatimie Matka Boża przekazała w objawieniach trzy tajemnice, w których m.in. zapowiada wybuch II wojny światowej, jeśli nie skończą się obrazy Boga. Przepowiada wczesną śmierć pastuszkom Hiacyncie i Franciszkowi. Maryja prosi także o zawierzenie jej świata i Rosji. Jeśli nie nastąpi nawrócenie, Maryja zapowiada cierpienie m.in. Ojca Świętego. Ostatnia z tajemnic, która wspominała o cierpieniu i śmierci "biskupa odzianego w biel" została ujawniona w 2000 roku, za zgodą Jana Pawła II.
W maju w Fatimie papież Franciszek ogłosił świętymi portugalskie rodzeństwo bł. Hiacyntę i bł. Franciszka, którzy zmarli w 1920 i 1919 roku. Trzecie z dzieci fatimskich Łucja, która została potem zakonnicą i głosiła fatimskie orędzie zmarła w 2005 roku. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2008 roku i na poziomie diecezjalnym zakończył się w lutym tego roku.
Centralnym uroczystościom fatimskim w Szczecinie przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński odprawił o 19 mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym.
Zobacz także
2022-04-06, godz. 09:16
Ekumeniczne spotkanie w Szczecinie
Konsultacja ekumeniczna biskupów nad Odrą i Nysą, a także nabożeństwo ekumeniczne w intencji pokoju na Ukrainie odbędą się w środę w Szczecinie.
» więcej
2022-04-05, godz. 12:40
Kilkadziesiąt kilometrów lasem i w nocy. Ekstremalna Droga Krzyżowa już w piątek
Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która w piątek wyruszy z kilku miejsc w regionie. Uczestnicy będą modlić się i wędrować ponad 40, a czasem nawet 60 kilometrów nocą. Jedna z tras ma swój początek na szczecińskich…
» więcej
2022-04-02, godz. 18:00
17 lat temu zmarł Jan Paweł II. "Był wzorem i wyznacznikiem wartości" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Jego śmierć ogłosił stu tysiącom wiernym zebranym na placu świętego Piotra w Rzymie arcybiskup Leonardo Sandri. Chwilę później informacja obiegła cały świat - 17 lat temu zmarł Jan Paweł II.
» więcej
2022-04-02, godz. 11:25
Rocznica śmierci papieża Polaka. "Mamy do odrobienia lekcje ze św. Jana Pawła II"
To był jeden z najważniejszych pontyfikatów w historii Kościoła i świata - tak o blisko 27-letnim okresie posługi św. Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium…
» więcej
2022-04-02, godz. 10:48
Papież w Szczecinie. "Jego nauczanie ma wpływ na funkcjonowanie naszej rodziny"
Mija 17 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Papież odwiedził 129 krajów. Osiem razy odwiedził Polskę, a 35 lat temu był także w Szczecinie.
» więcej
2022-03-30, godz. 07:36
Stop hejtom w Wolinie [WIDEO]
Szkolna kampania przeciwko mowie nienawiści - STOP HEJTOM to projekt uczniów drugiej klasy Technikum Hotelarskiego w Wolinie.
» więcej
2022-03-25, godz. 10:05
Nowe katolickie przedszkole powstaje w Szczecinie
Na szczecińskich Pomorzanach powstanie Katolickie Przedszkole "Wojtuś". Placówkę będzie prowadzić Centrum Edukacyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, które już nadzoruje działalność szkół katolickich na Pomorzu Zachodnim…
» więcej
2022-03-25, godz. 07:42
Papież zawierzy Rosję i Ukrainę Maryi. Adoracja bez granic
W piątek papież Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wtedy też w wielu parafiach w Polsce rozpocznie się "Adoracja bez Granic", która polega na całonocnym modlitewnym czuwaniu.
» więcej
2022-03-21, godz. 14:27
Caritas przyjmuje w ośrodkach uchodźców i dzieci z domów dziecka
W 210 swoich ośrodkach Caritas diecezjalne przyjęły 8600 osób z Ukrainy, w tym ponad 4700 dzieci. Ponad 130 placówek organizacji wydaje ukraińskim uchodźcom niemal 47 tysięcy posiłków dziennie.
» więcej
2022-03-20, godz. 15:15
Papież: agresja na Ukrainę to masakra i świętokradztwo
Papież po raz kolejny zaapelował o pokój na Ukrainie. Nazwał agresję na ten kraj "bezsensowną, nieludzką masakrą, dla której nie ma żadnego usprawiedliwienia".
» więcej