Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Centralnym uroczystościom przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński odprawił o 19 mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Centralnym uroczystościom przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński odprawił o 19 mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Msze święte z procesjami fatimskimi w sanktuarium na os. Słonecznym i w kościele św. Jana Ewangelisty nad Odrą zakończyły obchody stulecia objawień fatimskich. W tej drugiej świątyni obchodzono również 60-lecie obecności pallotynów w Szczecinie.
Centralnym uroczystościom fatimskim w Szczecinie przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński odprawił o 19 mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym.

- Trzeba jeszcze wiele różańców odmówić i nie jedną rodzinę różańcem otoczyć i nie jeden naród różańcem otoczyć, i miasto nie jedno różańcem otoczyć, żeby ta Boża droga stawała się drogą prawdy, nadziei i życia. Drogą przyszłości i nowej siły - mówił w homilii abp Dzięga.

Troje pastuszków w pobliżu Fatimy przeżywało objawienia maryjne w każdy 13. dzień miesiąca począwszy od maja do października 1917 roku. W objawieniach Maryja wzywa do codziennej modlitwy na różańcu, do nawrócenia i pokuty.

- Nie pytaj jaki będzie świat za następne 100 lat. Nawet nie próbuj sobie wyobrażać, ale jednocześnie proś Boga i staraj się dodawać tu cegiełkę Twojego własnego życia, aby to był świat ludzi pełnych Boga, trwających przy Bogu, słuchających Boga, kochających po Bożemu; ludzi zgodnych, zorganizowanych, ale i pełnych nadziei, dynamicznych, pełnych inicjatywy - kontynuował hierarcha. - Ludzi, którzy mając Boga w sercu idą przez świat z podniesioną głową. Ogłaszają projekty dla świata i dla narodów świata jedynie skuteczne, bo mające źródło w Ewangelii. Mające źródło w prawdzie i miłości. Bo świat dopóki nie stanie w prawdzie i nie przyjmie miłości, a więc nie stanie na drodze Ewangelii, dopóty nie poczuje żadnej zmiany na lepsze.

Potem wierni przeszli w procesji fatimskiej.

Godzinę wcześniej świętowanie rozpoczęli parafianie przy ul. św. Ducha w kościele św. Jana Ewangelisty. Tu dokładnie od 60 lat posługują pallotyni, którzy obchodzili okrągły jubileusz pobytu w Szczecinie. W tym kościele w każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywają się nabożeństwa fatimskie, co dodatkowo łączyło piątkowe uroczystości: rocznicy objawień i obecności pallotynów w Szczecinie.

Agnieszka i Krzysztof Rostkowscy są parafianami księży pallotynów. Za co cenią ich najbardziej?

- Podjęli trud w czasach, kiedy kult Matki Bożej Fatimskiej był zakazany. Nie wolno było o tym mówić, a oni to odważnie podjęli. Przyjechali z tym do Szczecina - mówi pan Krzysztof.

Pani Agnieszka z kolei ceni księży za służbę w hospicjum św. Jana Ewangelisty, w szpitalach w roli kapelanów i w Duszpasterstwie Ludzi Morza Stella Maris. - Może dlatego jest o nich w Szczecinie trochę ciszej, bo marynarze znajdują tu swoją przystań i płyną dalej - uważa pani Agnieszka.

Tu także po zakończeniu mszy św. z kościoła ulicami Szczecina przeszła procesja fatimska.

Kościół św. Jana Ewangelisty należy do trzech najstarszych gotyckich świątyń Szczecina. Wzniesiony przez franciszkanów we wczesnym średniowieczu, pozostawał świątynią klasztorną do czasów reformacji. Po II wojnie światowej został przekazany pallotynom.

Piątek był w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dniem zakończenia Roku Maryjnego, który został ogłoszony z okazji 100. Rocznicy objawień w Fatimie, 300. Rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 140. Rocznicy objawień w Gietrzwałdzie.

Podczas objawień w Fatimie Matka Boża przekazała w objawieniach trzy tajemnice, w których m.in. zapowiada wybuch II wojny światowej, jeśli nie skończą się obrazy Boga. Przepowiada wczesną śmierć pastuszkom Hiacyncie i Franciszkowi. Maryja prosi także o zawierzenie jej świata i Rosji. Jeśli nie nastąpi nawrócenie, Maryja zapowiada cierpienie m.in. Ojca Świętego. Ostatnia z tajemnic, która wspominała o cierpieniu i śmierci "biskupa odzianego w biel" została ujawniona w 2000 roku, za zgodą Jana Pawła II.

W maju w Fatimie papież Franciszek ogłosił świętymi portugalskie rodzeństwo bł. Hiacyntę i bł. Franciszka, którzy zmarli w 1920 i 1919 roku. Trzecie z dzieci fatimskich Łucja, która została potem zakonnicą i głosiła fatimskie orędzie zmarła w 2005 roku. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2008 roku i na poziomie diecezjalnym zakończył się w lutym tego roku.
Centralnym uroczystościom fatimskim w Szczecinie przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński odprawił o 19 mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym.
Agnieszka i Krzysztof Rostkowscy są parafianami księży pallotynów. Za co cenią ich najbardziej?

Zobacz także

2020-04-29, godz. 14:37 Miejsce kaźni polskich duchownych. Rocznica wyzwolenia obozu w Dachau Dziś 75. rocznica wyzwolenia przez wojska amerykańskie obozu śmierci w Dachau pod Monachium. » więcej 2020-04-28, godz. 11:52 Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia przełożona Z powodu pandemii koronawirusa beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, która miała odbyć się w Warszawie 7 czerwca, została zawieszona. » więcej 2020-04-27, godz. 08:47 Wymiar spowiedzi ten sam, ale forma już inna... [WIDEO, ZDJĘCIA] Parafia w centrum Szczecina zorganizowała bezpieczną spowiedź. W dobie epidemii koronawirusa taką możliwość daje Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2020-04-26, godz. 18:31 Tegoroczny "Marsz dla Życia" odbył się w... internecie Woła do nieba z całej ziemi jęk dzieci nienarodzonych, a zabijanych - mówił abp Andrzej Dzięga, podczas Szczecińskiego "Marszu Dla Życia", który tym razem, w nietypowej formie, odbył się w internecie. » więcej 2020-04-26, godz. 16:00 Pierwsza niedziela z większym limitem wiernych w kościołach [WIDEO, ZDJĘCIA] Od niedzieli, w trakcie mszy świętych, przebywać może jedna osoba na 15m2 powierzchni świątyni. Do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie wejść może 60 osób. » więcej 2020-04-26, godz. 08:23 Szczeciński Marsz dla Życia nie na ulicach, ale w sieci W tym roku Szczeciński Marsz dla Życia został odwołany w tradycyjnej formie, ale organizatorzy zapraszają w niedzielę do sieci. Największa manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci odbędzie się w interneci… » więcej 2020-04-20, godz. 08:49 Kościoły będą pełniejsze Od poniedziałku w kościołach w mszach świętych może uczestniczyć więcej osób. Do tej pory w związku z epidemią koronawirusa w nabożeństwie nie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących… » więcej 2020-04-19, godz. 10:19 Prawosławni świętują. Życzenia patriarchy Moskwy i Wszechrusi Prawosławni chrześcijanie w Rosji świętują Zmartwychwstanie Chrystusa. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl życzył wiernym z okazji Świąt Wielkanocnych, aby koronawirus przestał zbierać śmiertelne żniwo i nie zniszczył ludzkiej… » więcej 2020-04-19, godz. 09:00 Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego Kościół Katolicki obchodzi dziś Święto Miłosierdzia Bożego. » więcej 2020-04-19, godz. 08:39 Wielkanoc u wschodnich chrześcijan W kościołach w obrządku wschodnim trwa świętowanie Wielkanocy. » więcej
83848586878889